Göktuğ füze ailesi

Geçen haftanın yurtiçindeki en önemli savunma sanayi haberlerinden birisi, Milli Havadan-Havaya füzeler olan Göktuğ füze ailesinin test amaçlı olarak bir F-16 üzerinde çekilen fotoğrafının paylaşılması ve üretici TÜBİTAK-SAGE resmî sitesinde bazı özelliklerinin yayınlanması idi. Ben de konunun yakından takipçisi olarak (Hava-Hava füzeleri en öncelikli ilgi alanım olduğu için) bu haberi diğerlerinden çok daha fazla önemsedim.

Bu füzeler neden önemli? Bu soruya kısaca, Milli Muharip Uçak TF-X yapıldığında hala daha ana Hava-Hava mühimmatlarımızı ithal ediyorsak TF-X’in milli üretim olmasının çok bir anlamı olmayacağını, dışa bağımlılığı azaltmamış olduğumuzu söyleyerek cevap verebiliriz.

Önce, Air-to-Air Missile (AA, A-to-A, A2A Türkçe uzun ifadesi ile hava-hava veya havadan-havaya füze) ne demek? Bunu kısaca tanımlayıp, mümkün olduğunca teknik detaylara dalmadan TÜBİTAK-SAGE resmi sayfasındaki açıklamaları baz alarak, tek tek açıklamak istiyorum. (Hava-hava füzeleri konusunda çok ayrıntılı 7-8 makaleme blog adresimden ulaşabilirsiniz).

Hava-Hava füzeleri uçak ve helikopterlerde taşınan ve hedefi tüm hava soluyan hedeflerden ziyade sadece uçak, helikopter ve İHA gibi sabit ve döner kanat platformlar olan füzelerdir. Şimdi iki satırda özetlediğim ifadenin alt kırılımlarına bakalım.

-Yani henüz hava-hava füzeleri ile seyir füzeleri ve balistik füzelere karşı füze savunma füzesi şeklinde bir operasyonel uygulama yok. Sadece insanlı insansız hava taşıtlarına karşı savunma/saldırı amaçlı. Ancak bu konularda dünyada çeşitli çalışmalar var ki çeşitli makalelerde ayrıntılı anlatmıştım.

-Havadan yere uygulamaları geçmişte (AIM-9B’nin bir versiyonu denenmiş ancak başarılı olmamış ve şu an Diehl BGT Lazer Kılavuzlu Sidewinder (LaGS) hava-yüzey füzesi) şeklinde istisnai örneği olsa da çok rantabl değildir.

-MANPADS şeklinde kısaltılan omuzdan atılan uçaksavar füzeleri de aynı mantıkla çalışan arayıcı başlık bulundurur ama çok daha küçük olduklarından menzilleri kısadır. Yerden ateşlenen diğer SAM füzeleri yani radar/kızılötesi güdümlü olanlarda radar/kızılötesi güdümlü hava-hava füzeleri ile hemen hemen aynı mantığa sahip olsa da bunlarda çok büyük olduklarından menzili ve uçuş süresi dakikayı bulan veya geçen tipleri vardır. Oysa hava savaşı yani bir hava-hava füzesinin motoru 5-10 saniye tam güç çalıştığı için tüm hava muharebesi yaklaşık 10-20 saniye gibi bir sürede olumlu veya olumsuz sona erer. Yani yerden ateşlenen SAM füzelerinden daha kısa menzilli ancak havadaki uçaktan ateşlendikleri için daha etkilidirler.

-Hava-hava füzeleri sonradan kara araçlarına yüklenip uçaksavar olarak kullanılan versiyonlarda vardır ama bunlar artık AA değil SAM sınıfı sayılır ve çok sorulduğu için söyleyeyim: Göktuğ füze ailesi (ABD AIM-120 taktik araç konuşlu versiyon HUMRAAM veya İsrail SPYDER MR/SR sistemleri) gibi ileride bir zırhlı araç üzerine tıpkı Hisar füzemiz gibi ama çok daha küçük olduğu için çok daha kısa menzilli bir uçaksavar olarak yerleştirilebilir. Evet, bu mümkün ama daha çok çok zaman var. Çünkü şu an acil ihtiyaç füzenin bir AA/hava-hava füzesi olarak görev yapabilmesi.

KISACA HAVA-HAVA FÜZELERİNİN SINIFLANDIRILMASI

Hava-Hava füzelerinin sınıflandırılmasını fazla teknik ayrıntıya girmeden açıklayalım ki Göktuğ füze ailesi daha iyi anlaşılsın.

Temelde kısa, orta ve uzun menzilli olarak üç alt başlıkta toplayabiliriz.

Kısa menzilli olanlar: Genelde eski versiyonları IR (Isı, Infrared, Kızılötesi) güdümlü ve kısa menzilli olanlardır (Füzelere göre çeşitlilik gösterse de genelde 40-50 km’ye kadar DÜZ UÇUŞ MENZİLİ olan füzelerdir. Türk Hv. K.’nin kullandığı AIM-9L/M modelleri gibi). Bunlar uçak motoru veya motorun ve yüzeyinin hava sürtünmesi ile oluşturduğu ısıyı takip ederek uçağı takip eder. Bunların güncel versiyonları ise IIR yani kızılötesi görüntüleme teknolojisi ile uçağı bir bütün olarak tam bir şekil olarak algılar. Sadece pilot kabinine saldıranlardan, kaçırınca dönüp tekrar saldıranlara, uçağın kurtulmak için fırlattığı ateş topları (flare) ile IIR sayesinde uçağın ısısını ayırarak yemi yutmayan ve kilidi muhafaza edenlere kadar çok değişik ve yeni kabiliyetli olanları vardır.

Birkaç örnek vermek gerekirse ABD yapımı AIM-9X Sidewinder (çok yaygın temel NATO AA füzesidir, hava kuvvetlerimizin de şu an kullandığı iki füzeden biridir. 2013 yılında Suriye Mi-17 helikopteri bu füze ile düşürüldü), İsrail Python-5, Rus yapımı R-73 (hemen hemen tüm Rus yapımı uçaklar kullanır). Örnekler çok çoğaltılabilir. Göktuğ füze ailesinin kısa menzilli olanı “Gökdoğan (Peregrin)”da bu tip bir füze olacaktır. Yani IR güdümlü kısa menzilli AA füze. (IR veya IIR olması yönü ile resmi sayfada bilgi yok. Ancak IDEF-17’de maketi başındaki mühendislere sorduğumda IIR başlık olduğunu söylemişlerdi).

Orta menzilli Hava-Hava füzeleri: Bunlar genelde 70-80 km yani 100 km altında düz uçuş menzili olan füzelerdir. Aslında kamuoyu çok bilmese de etkili (garantili) menzil aralıkları çoğu zaman 40-50 km civarıdır. Yani füzenin 80 km uçabilmesi çok şeyi değiştirmez. Görüş ötesi angajman füzesi olarak tanımlanır ki pilot göremediği sadece radarda gördüğü uçağa radar kilidi ile füze gönderir. Genelde Aktif radar (AR) güdümlüdürler. Ancak özellikle Rus yapımı olanları Yarı aktif radar (SAR) güdümlü veya hem AR hem SAR hatta terminal aşamada IR güdüm kabiliyetli Rus/Fransız füzeleri vardır. NATO’nu ve Türk Hv. K.’nin temel AA füzesi AIM-120 AMRAAM da bu tip yani orta menzilli Hava-Hava füzesidir ve Aktif Radar güdümlüdür (2015’de Rus Su-24 uçağını bu füze ile düşürdük). İşte “Bozdoğan (Merlin)” füzemiz de Aktif Radar güdümlü bir orta menzilli füzedir.

Son sınıflandırmayı da uzun ve çok uzun menzilli olarak sayabiliriz. Kısa ve orta menzillilerden farklı olarak tamamı katı yakıt roket motorlu olamayıp Ramjet motorlu olanlar vardır. Genelde 100 km ve üzeri menzillerdedirler. LRAAM olarak sınıflandırılan çok uzun menzilli olanları daha çok AWACS, kargo uçakları, tanker uçakları gibi manevra kabiliyeti çok düşük, stratejik ancak aynı zamanda muharebe sahasının çok dışında uçan uçakları vurmak için geliştirilmiştir. Daha çok Rusya ve Çin tarafından geliştirilip, kullanılmaktadırlar. Genelde Aktif Radar güdümlülerdir. Bu konuda ülkemizde bilinen bir çalışma yoktur (LRAAM veya Ramjet motorlu füze olarak). NATO’da ise sadece İngiltere’nin başı çektiği birkaç Avrupa ülkesinin ortak üretimi Meteor füzesi vardır. ABD ise AIM-120’nin D modelini yeni geliştirmiştir.

GÖKTUĞ HAVA-HAVA FÜZE AİLESİ GÖKDOĞAN VE BOZDOĞAN

GÖKTUĞ KISA MENZİLLİ HAVA-HAVA FÜZESİ

Şimdi füze için TUBİKAT-SAGE sayfasında yazanları tek tek açıklayalım (Koyu renk olanlar TUBİTAK-SAGE sayfasından alınan bilgiler):

-GÖKDOĞAN Görüş İçi Hava Hava Füzesi

“Görüş İçi”nden kasıt yukarıda biraz izah ettiğim gibi kısa menzilli yani pilotun hedefi çok küçük dahi olsa görebildiği 20-30 km gibi menzillerdeki hedeflere ateş edebildiği savaştır. Ancak gerek hava kuvvetlerimizin kullandığı AIM-9X gerekse onun yerine ve muadili olarak geliştirilen Gökdoğan’ın ilk çıkışta radar kilidi ile çıkış sonra hedefi gördükten sonra IIR güdümüne geçiş kabiliyeti var/olacak (büyük ihtimalle). Bu da şu demektir ki pilot gözle göremediği fakat radarla gördüğü kadar uzaktaki hedefe de ateşleyebilecektir.

-Mükemmel nişan hattı sapma (off-boresight) açısı sağlayan yüksek çözünürlüklü kızıl ötesi arayıcı

Füzenin ucunda bulunan camın içindeki kızılötesi arayıcı başlığın yüksek çözünürlükte olduğunu söylüyor ki yukarıda yazmıştım, bu %99 ihtimal ile IR değil IIR Imaging Infrared Seeker olacak. Termal görüntüleme de denebilir.

“Nişan hattı sapma (off-boresight) açısı”na gelince: Artık pilotların düşman uçağının arkasına geçip füzeyi kilitlemesi devrinin kapandığını söyleyebiliriz. Türk Hv.K.’de de örnekleri olan yeni kasklar ve füzeler sayesinde havada göz teması sağladığı herhangi bir hedefe yan hizasında bile olsa, sadece bakarak füze kilitlenebiliyor. Özetle IR güdümlü füzelerin gözle temas sağlanan yan hizasında, uçağa göre saat yönünün 3-9 hattının arkasına IR füzelerin ateşlenmesinin yani hedef uçağa geniş bir açı ile angaje olabilmesi high off boresight-yüksek yanal görüş açısı (HOBS)deniyor. Daha basit ifade ile klasik hava savaşında pilot füzeler ile önündeki 60-90 derecelik bir alandaki uçağa IR güdümlü füze ile kilit atıp fırlatabiliyorken, HOB özelliği sayesinde ki bu özellik hem uçakta hem kaskta hem de füzede olmalı bugün pilotlar tam sağında hatta arkasındaki hedefle geriye bakarak temas sağladığında kilit atabiliyor. Yani 180 derece görüş 360 derece kilit kabiliyetinden bahsediliyor. Daha da açık ifade ile pilot tam arkasındaki uçağa IR güdümlü kısa menzilli füze ateşleyebiliyor. Hatta görüş için sayılan bu füzeleri önce göremediği mesafedekine düşmana radar kilidi ile ateşleyip sonra füze arayıcı başlığı düşman uçağını fark edince IR güdüme geçerek devam edecek şekilde kullanabiliyor. İşte muhtemelen web sayfasında “off-boresight” derken bu özelliklerin hepsini kast ediyorlar. Yüksek yanal görüş açısı HOBS Türk Hv.K.’de F-16C Blok50 uçaklarımızda JHMCS kask sayesinde ABD malı AIM-9X Sidewinder füzesinde ve F-35’de kullanılan 400.000 USD’lik HMDS kaskı sayesinde kullanılabiliyor. (Yanlış okumadınız her pilot için tek tek özel ölçüleri ile üretilen ve pilot kabinin ana bir unsuru olan F-35 kaskı 400.000 USD fiyatı ile dünya rekoru sahibi).

-Gelişmiş karşı-karşı tedbir yetenekleri

Karşı tedbir savaş uçaklarının kendilerine karşı fırlatılan hava-hava füzelerine karşı uyguladığı kaçma-kurtulma yöntemlerine karşı uygulanan yöntemlerdir. Yani bir nevi panzehri, etkisiz kılan ilaç. Kısaca Göktuğ füzelerini (yani Bozdoğan ve Gökdoğan) füzelerinin hedefi olan uçaklar füzelere karşı çeşitli kaçma kurtulma yöntemleri deneyecektir. Örneğin arkasına (veya 12 yönünden) Bozdoğan takılan düşman uçağı kurtulmak için jamming podlar veya dahili elektronik karıştırma cihazları ile Bozdoğan füzesinin radarını veya en başta onu güdüleyen F-16 uçağımızın radarını karıştırmaya çalışacaktır. Site “Gelişmiş karşı tedbir” derken Bozdoğan füzesinin bu elektronik karıştırmaya dayanıklı olduğunu söylemek istiyor (Aslında bu bir yarıştır ve kesin bir şey söylemek zordur. Füzeler ile karşı tedbirler arasında bitmek bilmeyen bir yarış vardır).

Diğer füze IR güdümlü Gökdoğan’dan ise düşman uçağı yüksek ısı yayan magnezyumdan yapılmış Flare topları atar (SoloTürk gösterilerinde arkasından attığı ateş topları). Bunlar günümüzde artık modası geçmiş bir yöntemdir. Çünkü IR değil IIR başlıklı arayıcı infrared başlıklar flare ile uçak gövdesi arasındaki ısı farkını fark ederek “Bunlar beni kandırmaya çalışıyor” diyerek yemi yutmaz. İşte Gökdoğan’ın da şayet IIR başlığı varsa bu kast ediliyor olabilir. IR başlığı olsa da yine mümkün olduğunca Flare ve diğer yöntemlere dayanıklı üretilmeye çalışılmış demek isteniyor.

-Her açıdan atış yeteneği

Aslında yukarıda izah etiğimiz HOB yeteneği. Kask harici füzede de olması lazım ki 180 derece kilit 360 derece angajman olsun demiştim.

-İtki&Kontrol

Bu konuda ayrıntı yazmadığı için uzun veya kesin yorum yapmayacağım. Kontrolün ne derece sağlanmış olduğunu bilemem ama bir hava-hava füzesi için “itki-kontrol” deniyorsa şu kast edilmiştir. Hava-hava füzelerinin motoru 5-10 saniye çalışır ve tam güçle çalışır. Geri kalan 10-20 saniyeyi de kinetik enerji ile uçarlar. Yani filmlerde gördüğünüz gibi dakikalarca füzenin uçağı kovaladığı durumlar asla yaşanmaz. Hedef uçak pilotu, 5-10 saniye içinde chaff/flare, kinetik manevra ve elektronik kurtulma yöntemleri ile kurtulur veya uçağa/hayata veda eder.

Ancak burada kontrol edilen veya kast edilen katı yakıt motorudur. Çünkü katı yakıt roket motoru bir defa ateşlenince bir daha durdurulamaz ve füze çok kısa sürede 4-5 Mach hıza çıkar. İşte itki kontrol olunca çift yollu çıkış ve yakıt tüketimi sağlanarak veya başka yöntemlerle füzenin hızlanıp, hedefi kaçırdığında yavaşlayıp, tekrar geri kalan yakıtı yakarak hızlanmasını sağlayan özel yöntemler geliştirmiştir ki bunların hangisi ve ne derece var bu konuda bilgi verilmemiş. Bu da normal tabi henüz seri üretime geçmemiş füzenin tüm sırlarını faş edilmesini beklemiyorum.

-Yüksek itki–az dumanlı katı yakıt teknolojisi

Çok açıklama yapmaya gerek yok. Sadece dumanın çok olması özellikle IR/kısa menzilli füzeler için dezavantajdır. Çünkü hedef uçak pilotu füzeyi duman izinden gördükçe daha doğru kinetik kaçınma manevraları yaparak füze enerjisini bitene kadar mücadele edecektir.

-Uyumluluk

Ne kast edilmiş anlamadım ama NATO Evrensel Silah Arayüzü/NATO UAI uluslararası silah arayüzü sistemi/yazılımına uyum kast edilmiş olabilir.

-MIL-STD-1553 & MIL-STD-1760 uyumlu

NATO uyumlu yazılım geliştirici, arabirim kartlar arayüzler gibi çeşitli elektronik kartlar vb.

-LAU-129 lançeri ile kullanılabilirlik

NATO standartlarına uyumlu füze lançerine uyumlu. Yani F-16’da kullandığımız füzelerin takıldığı lançerlerde taşınma ve ateşleme imkânı.

-İtki vektör kontrolü ile üstün manevra kabiliyeti

İtki vektör kontrolü ile füze eksoz lülesindeki gaz çıkışını yönlendiren kanatçıklar kast ediliyor. Böylece manevra kabiliyeti artıyor. IR füzeler 60 g’ye dayanan manevralar yapabilir. Aynı sistem ABD yapımı AIM-9X’de de var. Aşağıda AIM-9X ve Gökdoğan’ın birleştirdiğim resimdeki gibi. Gökdoğan fotoları benim tarafımdan çekildi.

Diğerleri hakkında çok şey bilemediğimiz veya açıklama ihtiyacı olmayan özellikleri de maddeler halinde kopyalarsak:

-Yüksek Güvenilirlik ve Güvenlik seviyesine sahip tam Elektronik Roket Motoru Emniyetli Kurma ve Ateşleme Sistemi

-Harp Başlığı

-En yüksek öldürücülük ihtimali için özgün tasarım harp başlığı

-Yüksek güvenlik ve güvenilirlik sağlayan kesintisiz tapa

BOZDOĞAN GÖRÜŞ ÖTESİ HAVA-HAVA FÜZESİ

Test-geliştirme çalışmaları devam eden Bozdoğan hava-hava füzesi ise: Aktif Radar güdümlü orta menzilli, katı yakıt roket motorlu görüş ötesi hava-hava füzesidir ve resmi sitede ilan edilen özellikleri aşağıdadır. Yine aralarda açıklamalar getirerek anlatmaya çalışacağım.

-Katı-hal aktif radar arayıcı başlık teknolojisi

Aktif radar arayıcı başlık güdüm sisteminin gerçekleştiren ve füzenin burnundaki koninin içinde bulanan radar antenine denir. Dolayısı ile aktif radar güdümü de bu antenin kendi kendine küçük bir radar gibi davranarak düşman uçağına radar kilidi atarak ölümcül bir takibe geçmesidir. Genelde uçaklar çeşitli (Chaff/jamming) yöntemler kullanarak füze bu noktaya gelmeden kurtulmaya çalışırlar. Çünkü füze düşman uçağına radar kilidi atacak kadar yaklaşmış ise artık pilotun yapacağı çok bir şey kalmamış demektir. Bu sebeple önce ateşleyen uçağın daha büyük radarı sayesinde füze güdülenir ve uçağa yaklaştırılır ki bu da yarı aktif radar güdümüdür. İşte Bozdoğan için ayrıntı yazılmamış olsa bile tıpkı muadili olduğu ve hava kuvvetlerimizin ve NATO’nun standart hava-hava füzesi olan orta menzilli AIM-120 AMRAAM gibi yarı aktif radar ile çıkış, uçuş esnasında çift yönlü data link özelliği olduğunu tahmin ediyorum. Ayrıca karşı uçağın karıştırma yapmaya çalıştığını fark edip o kaynağa yönelme modu da aşağıda zikredilmiş. Daha önce başka bir yerdeki havadan-havaya füzeler makalelerimin birinde şu ifadem vardı: “Burn-Trough menzili dışından jammer kapatılmaz ise düşmana HOJ modunda AR güdümlü füze fırlatma şansı verilmiş olur. HOJ (Home On Jammer) aktif radar füzelerinin radarlarının jammer’dan (ECM Podundan) yayılan sinyallere yönelmek için kullanıp bu sinyaller sayesinde güdümlendiği moddur.”

Çok aşırı teknik bir konu olduğundan uzatmak istemiyorum ama tıpkı ABD yapımı AMRAAM füzesinde olduğu gibi bu kabiliyetin Bozdoğan’da da olacağını tahmin ediyorum. Kısaca tırnak içini özetlemek gerekirse, düşman uçağı radarda görülemeyecek kadar uzakta veya dağlar arasında ise bile füzeleri karıştırmak için elektronik karıştırma (jamming) yapıyorsa füze bunu algılayıp direk olarak jamming kaynağına otomatik olarak güdülenebilir ve düşmanın kendi kendini tuzağa düşürmesine sebep olur.

-At-unut özellikli akıllı güdüm

Yukarıda bahsettiği özelliğin kıza özeti. Füzeyi atan uçak radarı ve çift yönlü data-link ile yönlendirir. Ancak füze hedefe kendi radarı ile kilit atınca Bozdoğan füzesini ateşleyen F-16’mız onu unutup başka yöne dönerek uzaklaşabilecek. Artık hava muharebesi Bozdoğan ile düşman uçağı arasında geçecektir.

-Gelişmiş karşı karşı tedbir ve karıştırma kaynağına güdüm

Elektronik karşı tedbir/jammimng’e dayanıklı demek isteniyor. Ayrıca “karıştırma kaynağına güdüm” yukarıda bahsettiğim olay. Yani ECM podu ve karıştırma kabiliyeti olan uçağa doğru direk güdümlenebilme (HOJ modu).

-Veribağı ile hedef bilgisi güncelleme yeteneği

Çift veya tek yönlü data-link/veri bağı. Yani F-16 radardan veya kısıtlı ağ merkezli harp kabiliyetimiz ile HEİK uçağımız uçan radar Barış Kartalı E-7T radarından alınan verinin F-16’ya iletilmesi ve bu veri ile data-link sayesinde güdülenen füzenin düşman uçağına yaklaştırılması ve ardından füzenin “Pitbull olması” vb. Buradaki amaç F-16’nın hiç radar açmadan yani kendi yerini belli etmeden düşman uçağına aktif radar güdümlü bir füzeyi yarı aktif radar güdümü ile göndermesi gibi MÜKEMMEL bir kabiliyet (Bu olayın örneğini hava kuvvetlerimiz, burada ayrıtısını yazamayacağım ama bir F-16, bir AMRAAM füzesi ile gerçek savaş şartlarında denendi ve başarılı bir atış yapıldı). Demek oluyor ki Milli Muharip Uçak TF-X, Bozdoğan füzesi ile donatıldığında havadaki E-7T sayesinde kilometrelerce uzaktaki hedefe radar sessizliğinde taarruz icra edebilecek. Mükemmel bir kabiliyet ve bunun F-35’in ağ merkezli harp kabiliyeti ile düşününce olağan üstü geliyor.

-Her açıdan atış ve birden fazla hedefe kilitlenebilme yeteneği

Her açıdan atış derken zaten artık tüm füzelerde olan bir kabiliyet. Aynı Gökdoğan’da olacağı gibi. Birden fazla hedefe de aynı anda kilit atmak ve peş peşe gönderilen füzeleri güdülemek ise yüksek teknoloji. Özellikle nasip olur bir gün F-35’de entegre edilebildiğini veya TF-X’i görebilirsek Bozdoğan/F-35 veya Bozdoğan/TF-X ikilisi korkunç bir hava üstünlüğü kabiliyeti demektir.

-Atıldıktan sonra kilitlenebilme

Bozdoğan şekil olarak ABD yapımı AIM-120 AMRAAM füzesinin hemen hemen aynısıdır. (Sadece şekil bakımından, iç yapı değil. “Nereden biliyorsun içini mi gördün?” diyeceksiniz. IDEF fuarında füzeyi yapan mühendislere bizzat sordum. Hatta ne diyecekler diye geyiğine “Vauv! AMRAAM’ı aynen kopyalamışsınız, tebrikler” dedim. Onlarda “Sadece dış yapı benzer, içinde kopya veya ortak hiçbir şey yok” dediler). Dolayısı ile en modern bir iki hava-hava füzesinden biri kabul edilen AIM-120’de olan sonradan kilitlenebilme özelliği de Bozdoğan’da var. Yani çoklu füze fırlatımında veya hedef henüz radarda görülemiyor ama yeri bir şekilde biliniyorsa önce fırlatıp sonra data-link ile hedef tahsisi veya güdüm sağlama kabiliyeti de varmış.

Aşağıdaki diğer özelliklerinin bazılarını yukarıdaki Gökdoğan füzesinde de açıklamıştım. Bazı özellikler de açık yazılmış ancak ayrıntı yok. Örneğin “Harp başlığı” vb. Bu sebeple onları da sadece sıralayarak bitiriyorum.

-İtki&Kontrol

-Yüksek itki – az dumanlı katı yakıt teknolojisi

-Yüksek Güvenilirlik ve Güvenlik seviyesine sahip tam Elektronik Roket Motoru Emniyetli Kurma ve Ateşleme Sistemi

-Harp Başlığı

-En yüksek öldürücülük ihtimali için özgün tasarım harp başlığı

-Yüksek güvenlik ve güvenilirlik sağlayan kesintisiz tapa

-Uyumluluk

-MIL-STD-1553 & MIL-STD-1760 uyumlu

-LAU-129 lançeri ile kullanılabilirlik

Son olarak milli mühimmatlarımız olmadan milli platformların olmasının düşük maliyet harici başka bir getirisi olmayacağını, teknolojik bağımlılık veya bağımsızlık için yazılım-platform-mühimmat üçlüsünün şart olduğunu ve savunma sanayi alanında yapılacak stratejik hataların taktik düzeltmeler ile kurtarılamayacağına dikkatinizi çekmek isterim. Dolayısı ile Göktuğ füze ailesi son derece önemli ve yerinde bir projedir.

(Bu makalenin bu sitede yayınlan diğer yazılar gibi telif hakkı www.Gaste24.com ‘a ait olduğu gibi makalede tarafımdan yapılan açıklama kısımları izinsiz olarak yazılı ve özellikle Youtube videolarında mevzu bahis yapılamaz.)

http://hakankilicaero.blogspot.com/2018/09/tum-makale-linklerim-all-my-articles.html?view=flipcard

https://twitter.com/hkilichsword

YORUM EKLE

banner8

banner19

banner6

banner17