Yunanistan 'Apaçi' ve 'Kiowa kızılderilileri ile Ege'de kovboy filmi çevirmek istiyor

Yunanistan, Bell Helikopter Textron imalatı OH-58D Kiowa Warrior (Kiowa “Kızılderili kabilesi” savaşçısı) silahlı keşif/gözetleme helikopteri alacakmış. Zaten uzun süredir konuşuluyordu. Helikopterler Mayıs ayı içinde teslim edilecek. Sıfırdan yeni üretim değil, ABD ordusunda kullanılmış ve ihtiyaç fazlası helikopterler. Toplam 70 adet OH-58’in 24’ü eğitim, 10’u yedek parça geri kalan 36 adedi de operasyonel kullanılacak. Helikopterler hibe edilecek.

Helikopterler ihtiyaç fazlası olduğundan hibe. Ancak 44 Milyon euroluk proje bedeli teslimattan sonra helikopterlerin operasyonel hale getirilmesi ve 2 yıl boyunca yedek parça tedariki ve eğitim için. Önce şunu söyleyeyim, paniğe gerek yok ama yabana atılacak kadar basit ve önemsiz bir kabiliyet olmayacak. Helikopterlerin taşıyacağı füzeler korvet ve üzeri harp gemilerini batıracak kadar güçlü harp başlığı taşımıyor ama 3-4 tane isabetle bir deniz harp platformunu rahatlıkla harekattan alıkoyabilir, hafif tonajlı gemileri ise batırabilir.

ÖZELLİKLERİ NE?

Körfez Savaşları dahil ABD ordusunda AH-64 Apache taarruz helikopterleri ile birlikte görev yapan OH-58 Kiowa Warrior helikopterleri hedef tespiti yapan bir keşif helikopteri olmasının yanında çeşitli güdümlü füzeler ve güdümsüz roketler, çeşitli kalibrede makineli tüfekler, mast üzerine monte edilen FLIR, lazer mesafe ölçücü ve hedef işaretleyici/kilit sistemiyle saldırı helikopterlerinin (AH-64, AH-1W S.Cobra) keşif ve hedefleme destekçisi idi. 36 Adet helikopter tam donanımlı olacak. Yani saydığım elektro-optik sistemler haricinde AGM-114K Hellfire tanksavar lazer güdümlü füzesi, makinalı top podu veya güdümsüz roket podu (Hydra-70) taşıyabilecek.

Hellfire AH-64 Apache taarruz helikopterlerinin de ana saldırı silahı. Ancak sınıf olarak tanksavar sayılıyor diye sadece tank vuruyor sanmayın. Nitekim Türk Kara Kuvvetleri’nin ana genel maksat helikopteri olan S-70 Black Hawk (nam-ı diğer Sikorsky) helikopterinin deniz kuvvetlerimizdeki deniz versiyonu SH-70’ler de bu Hellfire füzeleri kullanıyor. Yani bunlar harp gemileri için de ölümcül.

Ege adaları Türkiye’ye daha yakın olduğu için gemilerimiz için savaş durumunda tabi bir örtü ve gizleme sağlamaktadır. AH-64 taarruz helikopterlerinden az sayıda da olsa Yunanistan’da da var. Milli Savaş (Taarruz) Helikopterimiz T-129 Atak sınıf olarak hafif sınıf taarruz helikopteri. AH-64 ise ağır sınıf olarak sınıflandırılmakta. Yunanistan ise OH-58 Kiowa Savaşçısı ve AH-64 Apache’ler ile Ege’de bizi bu örtü-gizleme faaliyetinden mahrum bırakmak hatta daha açık denize açılmadan avlamak istiyor ama buna Türkiye savaşta ne derece müsaade eder veya engelleyebilir mi, bunu şimdiden söylemek zor. Muhtemel planlama veya niyete göre elektronik ve elektro-optik sistemleri ile OH-58D’ler Ege'de adaların arkasına saklanarak AH-64'lere hedefleme yapacak.

KÖRFEZ SAVAŞI'NDAKİ SENARYO

Havadan havaya Stinger füzesi (aslında bir MANPADS olan) atma kabiliyeti de olan OH-58 aslen arazi engebesi ve ağaç örtüsü gerisinde sadece pallerin üzerinde yani helikopterin en tepesindeki kamerasını çıkararak, kendisi ağaç altı seviyede saklı iken başta AH-64 ve diğer taarruz helikopterleri ve topçu bataryalarına hedef tespit, teşhis ve tayini yapmaktadır. Körfez Savaşı’nda uygulan senaryolar gereği tepe, ağaç gibi sütre gerisinde saklanan AH-64 ve OH-58D, OH-58D’nin kamerasının görüntü almasına yetecek kadar yükselmesi ile arazideki zırhlı araç ve tankları tespit eder ve AH-64 bildirir. 16 adet Hellfire yüklü AH-64 tepesinde de Longbow radarı vardır. AH-64 kafayı çıkarır, işaretlemeyi yapar, füzeleri çok kısa sürede ateşler ve gözden kaybolur. Lazer güdümlü Hellfire’lar hedefe uçarken düşman kara birliklerindeki hava savunma unsurlar helikopterleri görememiş, görse bile dağ-tepe arkasına saklandıklarından radar takibi de yapamadığı için savunma füzesi gönderemeden vurulmuşlardır. İşte Yunanistan muhtemel savaşta Ege adalarını korumak için harp ve çıkarma gemilerimiz ile destek gemilerimize saldırmak için bu senaryoyu düşünüyor.

GEMİLERİMİZE YAKLAŞMASI ÇOK ZOR

Yukarıda söylediğim gibi füze harp başlığı ve özellikle menzili sebebi ile Korvet ve üzeri yani firkateyn ve Muhrip’ler için çok ölümcül olamayabilir. Hele açık denizde radar tarafından takip edilen helikopterin Hellfire füzelerinin menzili gemilerimizin hava savunma füzelerinin çok gerisinde olması sebebi ile yaklaşması çok zor. Ancak dar geçitler ve kıyıya çok yakın yerlerde ve özellikle Hücumbot, Çıkarma gemisi gibi müstakil hava savunma sistemi olamayan küçük tonajlı gemiler için Hellfire çok etkili olabilir. Sadece AH-64 Apache değil OH-58D’lerinde bir tane dahi olsa taşıyacağını tekrar hatırlatayım. Ayrıca yukarıda bahsettiğim gibi aynı füzeyi bizde donanmanın SH-70 Sea Hawk helikopterlerinde kullanıyoruz. (Resimde elim altında duran füze). Ayrıca SH-70 helikopterlerimiz çok etkili olan Penguin gemisavar füzelerini de kullanıyor. Not olarak belirteyim ki her iki ülkenin donanmasında ve hava gücünde gemi ve uçak konuşlu olarak çeşitli gemisavar güdümlü füzeler mevcut.

SON 30 YILDA KATILDIĞI SAVAŞLARDA 30'DAN FAZLA KAYIP VERDİ

Son olarak OH-58’lerin son 30 yılda katıldığı savaşlarda 30’dan fazla kayıp verdiğini bunun en büyük sebebinin ise sivil bir helikopter gövdesinden farksız olan gövdenin tamamen zırhsız ve korumasız olmasına rağmen alçak irtifada görev yapan helikopterin hafif silah ateşine karşı dahi çok hassas olduğunu söyleyebiliriz.

ÇOK FAZLA PLATFORM VE PERSONEL KAYBI YAŞADI

MANPADS tehdidi de üzerine eklenince Irak, Afganistan gibi zorlu şartlarda çok fazla platform ve personel kaybı yaşandı. Yunanistan aynı sıkıntıyı Türkiye’ye karşı yapılacak bir harekatta Batı Trakya’da yaşayacaktır. Ege’de ise gerek Türk Hava Kuvvetleri gerekse T-129 Atak’lar karşısında çok şansı olmamakla birlikte Kiowa konsepti gereği kaçak güreşeceği için özellikle silahlı İHA yani SİHA’ların ciddi takibi altında olmalıdır. Türkiye’nin gelecekte Bayraktar’ın yapacağı ile TUSAŞ’ın yapacağı çift motorlu SİHA’lara hava-hava füzesi kabiliyeti de kazandıracağı kamuoyu ile paylaşılmış bir bilgidir. Bir SİHA’nın ne olursa olsun ve ne kadar kabiliyetli olursa olsun düşmanın sofistike veya sıradan avcı uçakları ile hava-hava angajmanında mücadele etmesinin çok zor veya tesadüfi olduğunu düşündüğümüzde gerek düşman İHA/SİHA’ları gerekse OH-58D’ler ile mücadele de yeni yapılacak SİHA’larımızın kullanımının daha verimli olacağını değerlendirebiliriz. Ayrıca Ege’de radar kaplaması, ISR, İHA ve HEİK E-7T uçuşları bu açıdan da önem kazanmış olacaktır (HEIK-Havadan erken ihbar ve kontrol uçağı. Üzerinde radar olan B-737 gövdeli E-7T Barış Kartalı).

Malumunuz Yunanistan’da 5.Nesil Stealth savaş uçağı yok ve en önemli vurucu gücü F-16’lardan oluşmakta. F-16’lar da halk diliyle radarda “kabak gibi” görülen bir uçak olduğuna göre sorun yok. Ancak helikopterler böyle değil. Stealth olmasalar da OH-58D/AH-64 gibi küçük helikopterler deniz üzerinden yalama uçuşu ile kıyımıza çok yakın bir ada çevresinde saklanabilir hatta adadaki bir ağaçlık alana inip gizlenebilir. Bunu bir harp gemisine atılmış pusu gibi düşünürseniz ne demek istediğim anlaşılır. Belki de Kiowa Savaşçıları hizmete girdiğinde Ege’de keşif gözetleme faaliyetlerini daha da artırmamız gerekecektir. Bakalım Apaçi’den sonra Kiowa savaşçısını da alan Yunanistan Ege’de nasıl bir “Kızılderili Filmi” çevirecek? Hep birlikte seyredeceğiz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tayfun gunay
Tayfun gunay - 5 ay Önce

Burdan şu dersi çıkarabiliriz. Düşmanı asla kucumsememek gerek. Her daim gözetim altinda tutmalıyız. Diğer bir husus kim ne derse desin geleceğin savaşlarında droneler ovalar ve sihalar çok büyük rol oynayacak. Bu konuda diğer konularda olduğu gibi geç kalmamamiz beni az da olsa rahatlatıyor. Bu konulardaki arges çalışmaları duraksamadan sürmeli. Çünkü öyle bir zamandayiz ki her an ne olacağını kestirmek çok zor. Etrafımız ateş çemberi, rehavete kapılmak ya da rahat olmak gibi bir lüksümüz yok. Bulunduğumuz coğrafya bunu gerektiriyor.

zeki canpolat
zeki canpolat - 5 ay Önce

butun ulke ayni anda yunanistan tarafina isesek sel basar.. komik olmayin

ali
ali @zeki canpolat - 5 ay Önce

kafayi mi yedin be adam, daha dogru duzgun hss sistemi yok hs firkateyni yok hava usleri kabak gibi ortada sen nereye isiyorsun diye sormazlar mi adama, geci o devirler kilicla savas kazanma donemi adami bi butona basti mi isini bitiriyor.

ali
ali - 5 ay Önce

bu hamleye karsi bizim cok acilen onlem almamiz hatta jet motorlu iha gelistirme projesine acilen baslamamiz lazim, bati tarafindan surekli beslenen yunanla hala esit seviyedeyiz

banner8

banner19

banner6

banner17