IDEF’19'da ilk gün izlenimlerim ve yeni ürünler

IDEF’19 Savunma Sanayii fuarı dün protokol günü ile kapılarını açtı. Bugünden itibaren 1,2,3 Mayıs ziyaretçi günü. Yabancı dev firmaları IDEF’17’deki gibi göremedim. Bunda biraz F-35/S400 CATSA etkisi olabilir. Mesela Patriot satışı gündemde olan ABD’li firmaları. Sanırım gelmemeleri biraz konjonktürel. Boeing, Raytheon, MEADS vs. Ayrıca Lockheed Martin standı varmış ama göremedim. Yarın PAC ve THAAD füzeleri modellerini her zamanki gibi getirmişler mi kontrol edeceğim. Ama ilk gün gözüme çarpmadı. S-400 üreticilerinden de an azından bir mokap bekledim ama hiçbir zaman getirmediler zaten.

Yani görünen o ki dev veya özellikle batı menşeili firma katılımlarında azalma olmasına rağmen diğer ülkeler özellikle Orta Asya ve Azerbaycan gibi diğer ülke firmalarının katılımlarında artış var.

Yerli firmalar ise her zamanki gibi tam kadro. 2017’deki yerli ürünlerin şovu ve çıkarması hala etkisini sürdürüyor diyebiliriz. O fuarda tanıtılan ürünlerin kimi atış testi aşamasında Gökdoğan füzesi gibi, kimi ise teslimatı çoktan gerçekleştirmiş. Kimi ise yeni versiyon ve ateşleme ünitelerine kavuşmuş mesela Bora balistik füzesinin yeni lançeri gibi.

Şimdi lafı uzatmadan boyut olarak küçük olandan büyük olana doğru yeni ürünlerin bir kısmından bahsedeceğim.

Fuardaki ebat olarak küçük olan sistemlerden yeni ürün olarak en ilginci Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri’nin ASİSGUARD markası altında ürettiği SONGAR silahlı drone sistemi. Türkiye’nin drona uygulanmış ilk otomatik atış (silah) stabilizasyon sistemi. 10 km menzil içinde hareket eden bir drone ve altında 5,56 NATO standardından makinalı tüfek taşıyor. 200 mermi kapasiteli ve özel operasyonlarda çok kullanışlı bir insansız sistem olacak. Hatırlıyorum da drone ve özellikle ne kadar tehlikeli olabileceğini üzerine geçen senelerde attığım tweetlerde özellikle kötü ellere geçmesi hususuna da dikkat çekerken bir gün drone’lara makinalı tüfek sistemi uygulanırsa esas o zaman drone’lar çok tehlikeli bir silah sistemi olacak demiştim. Servis tavanı 2800 m olan sistem gece-gündüz gerçek zamanlı görüntü, GPS ve Glonass uydu navigasyonu gibi modern gereklilikleri yerine getiriyor ve 25 kg.

Firmanın ayrıca SALGUR isminde 6 adet mini drone ile sürü drone uygulaması var. Yine milli yazılım ve donanıma sahip yüz tanıma, ses tanıma özelliği var. Keşif, dinleme, izleme ve saldırı modunda uygun faydalı yük ile kullanılabiliyor. Ancak bu yük konusunda henüz bilgi alamadım. 25 dakika uçabilen mikro drone’lar vurucu mikro drone sistemi olarak tanıtılmakta.

Diğer ürün ise METEKSAN MİLDAR atış kontrol radarı. Yeni geliştirilen TUSAŞ-TAI ağır sınıf taarruz helikopteri Atak-2 için üretildi. Atak-2 lansmanlarında gövde altı kullanımı şeklinde planlanmış radarı TAI helikopterin palleri üzerinde yani AH-64 Apache Longbow radarı gibi yerleştirecek mi? Bu henüz merak konusu. Resmi bir açıklama yok. Ararken takipte yapabilme imkânı olan radar 360 derecelik alanda 27 km menzilde çalışıyor. Milimetre dalga frekansında çalışan radar Atak’ın kullanacağı RF güdümlü füzeler için silah angajmanı yapabilme yeteneğine sahip.

Diğer METEKSAN yeni ürünü de MİLSAR. Envanterimizdeki tüm İHA, SİHA ve helikopterlere uygulanabilecek minik bir SAR yani sentetik açıklıklı radar. Bu radarlar klasik radarlar gibi metal cisimlere elektromanyetik dalga gönderip geri gelen dalgaya göre hedef tespiti yapmıyor. Asıl amacı arazide hareket eden her şeyi göstermek. Yani normal radarda görünmeyen hedefler bile eğer hareket etmeye başlamış ise mesela intikal eden bir terörist grup radar sürekli olarak bir önceki görüntü ile eşleme yaptığı için tespit edebiliyor. Sis ve bulutlu havalarda bile görev yapıyor. Radarın en büyük özelliği ve dünyadaki rakiplerine avantajı ise en küçük İHA sınıfı insansız araca dahi entegre edilebilecek kadar hafif ve küçük olması. Min. 4 km, Max. 27 km menzili var ve sadece 30 kg.

Roketsan standında ise Cida, Yatağan ve Atmaca dikkat çekiyordu. Cida minyatür füze sistemi veya meskun mahal muharebe silahı 7,5 kg ağırlığında yüksek blast etkili harp başlığına ilaveten opsiyonel olarak termobarik başlık da taşıyan, 750 metre menzili olan yarı aktif lazer güdümlü bir minyatür füze sistemi. Tek er yani omuzdan atılabiliyor.

Diğer Roketsan yeni ürünü de Yatağan. İster piyade tüfeği bombaatar bölümüne isterse İHA’dan küçük yukarıdaki gibi drone’lara uygulanabiliyor. Lazer güdümlü minyatür füze sistemi Yatağan 1 kg ağırlığa, 1000 metre menzile, 40 cm uzunluğa sahip.

Diğer ürün ise Atmaca gemisavar füzemiz. GPS, Ataletsel navigasyon ve barometrik altimetre ve radar altimetre gibi güdüm sistemleri barındıran 200 km menzilli füze bir savaş gemisini batıracak kadar büyük harp başlığı taşıyor. 250 kg harp başlığı ile füze toplam 800 kg. Arkasında ilk çıkışta çok mesafe alsın diye sonradan bırakılan bir booster motor var. Kendi roket motoru ise turbojet.

Diğer yeni üren ise ROKETSAN tarafından yeni geliştirilen “Karma lançer silah sistemi” adı ile duyurulan çoklu füze atabilen füze lançeri. Ancak tüm füze çeşitlerini aynı anda değil ama içine aynı füzeden değişik sayılarda konarak daha doğrusu tüp tüp, lançer lançer yükleme yapılarak Bor balistik füzesi veya topçu roketlerimiz atacak olan yönetim yazılımı ve alt sistemi %100 Roketsan tarafından yapılmış. En önemli özelliği aynı anda 40 roketi farklı hedeflere ateşleyebilmesi.

Bu karma lançer 1 adet Bora balistik füzesi veya 8 adet TRG-230 güdümlü topçu roketi veya 4 adet TRG-300 veya 40 adet TRG-122 gibi diğer güdümlü topçu roketlerini ateşleyebiliyor. Yani hangi lançer yüklenir ise o füzeleri ateşleyebiliyor. Aynı anda 40 adet farklı hedefi ateş altına alıyor.

Fuarın dördüncü günü yeni gezdiklerimi ayrıca Fırtına-NG (yeni Fırtına obüsü), Göktuğ hava-hava füze ailesindeki son gelişmeleri ve yeni maketlerinin resimlerini, yeni bir firmanın insansız kara araçlarını ve FNNS, Otokar, BMC vb. birçok firmanın kara araçları ve daha pek çok ürünü ve ayrıca deniz sistemlerini tanıtacağım.

Hakankilic.hsword@gmail.com

https://twitter.com/hkilichsword

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ziya bayraktaroğlu
Ziya bayraktaroğlu - 3 ay Önce

Atmacanın hemen altındaki süpersonik antiship füzesini kimse görmemiş

banner8

banner19

banner6

banner17