banner10

Halil Halit ya da Halil Halid Bey kimdir? Memati'nin canlandırdığı Halil Halit kimdir?

TRT 1'de yayınlanan Payitaht Abdülhamid dizinin yeni sezonuna Halil Halid karekteri katılıyor. Kurtlar Vadisi Pusu adlı dizide yaklaşık 10 yıl boyunca Memati karakterini oynayan Gürkan Uygun'un Payitaht Abdülhamid dizisinde Sıradışı bir Osmanlı aydını; Halil Halid Beyi canlandıracak. Halil Halid kimdir? Sultan Abdülhamid ile Halil Halid arasında neler yaşanacak? Gürkan Uygun kimdir? soruların cevabını sizin için derledik

Halil Halit ya da Halil Halid Bey kimdir? Memati'nin canlandırdığı Halil Halit kimdir?

Kurtlar Vadisi'ndeki Memati karakteriyle Türkiye'nin tanıdığı Gürkan Uygun bu kez Payitaht Abdülhamit dizisinde Halil Halit karakteriyle karşımızda. Peki kimdir bu Halil Halid?

Osmanlı İmparatorluğu'nun en güçlü padişahlarından Sultan Abdülhamid Han'ın hayatını konu eden ve TRT 1 ekranlarında yayınlanan Payitaht Abdülhamid dizi yeni sezona 5 Ekim 2018 Cuma günü Saat: 20:00'da merhaba dedi.

Geçtiğimiz sezon büyük mücadelelerin yaşandığı Payitaht Abdülhamid dizisinde heyecan kaldığı yerden devam ediyor. Sultan Abdülhamid'in verdiği büyük mücadele giderek artarken Payitaht Abdülhamid dizine yeni yardımcı karekterler de katıldı. Diziye sözünü Kadı'dan bile sakınmayan, Allah'a inancıyla ve bir tek boyun eğdiği Sultan Abdülhamid'e sadakatiyle Halil Halid karakteri geldi.

Kurtlar Vadisi Pusu adlı dizide yaklaşık 10 yıl boyunca Memati karakterini oynayan Gürkan Uygun'un canlandırdığı Halil Halid, yerin kulağı, Sultan Abdülhamid'in sesi olacak olacak. Payitaht'a kahramanlığı ile nam salmış "Halil Halid” karakteri Sultanın dünyanın her noktasına uzattığı eli olarak ekrana gelecek. Tüm bunların dışında her şeye ve herkese tahammülsüz olan Halil Halid, İngilizce, Fransızca, Arapça, Almanca ve herkesin dilinden konuşmayı iyi bilir. Halil Halid, her türlü ortama girer, çıkar. Nerede bir haksızlık görse müdahil olur, sessiz kalamaz. Yumrukları da, belinde taşıdığı bıçağı kadar ölümcüldür. Bileğini büken, sözünü çiğneyen adam yoktur…  Bir tek Zeynep… Tahammül sınırlarını aşar, Halil Halid'i verdiği sözden geri koyar, koyu bir aşka atar…

Halil Halid Bey Kimdir?

Payitaht Abdülhamid dizinde Gürkan Uygun'un canlandırdığı Halil Halid gerçekte kimdir? İşte cevabı;

"Halil Halid Bey, Orta Asya'dan  Çankırı'ya göç eden bir ailenin çocuğu olarak 1869'da doğmuştur. Küçük yaşta babasını kaybedince amcası  Mehmet Tevfik Efendi ile önce Ankara'ya sonra İstanbul'a gelir. Bir süre rüştiye okuluna devam ettikten sonra Küçük Ayasofya Camii medresesine kaydını yaptırır ve beş yıl sonra bu medreseden icazetname alır. Yeni Osmanlılarla görüşmesi hafiye takibine uğramasına neden olur  ve 1894'de İngiltere'ye gider.  Fakat İngiltere'de Jön Türklerin çalışmalarından rahatsız olur ve Abdülhamit'e bir mektup yazar. Londra'daki Osmanlı elçiliği Halil Halil'le temas kurarak İstanbul'a dönmesi durumunda affedileceği ve kendisine yardım edileceği taahhüt edilir. İstanbul'a gelen Halil Halil, umduklarını bulamaz, Abdülhamit'le görüşmek ister ama görüşme isteği saray tarafından reddedilir. Halil Halil, büyük bir hayal kırıklığı yaşayarak tekrar İngiltere'ye gider. Geçimini sağlamak için Londra'da Selim Faris'in çıkardığı Hürriyet gazetesinde yazı yazmaya başlar. İslam dünyası ve Müslümanların sorunlarıyla ilgili yazdığı yazılar, gazetenin sahibi ve başyazarı Salim Faris'in tepkisini çeker ve kendisinden Abdülhamit'i eleştiren yazılar yazması istenir. Halil Halid bu teklifi reddeder ve gazeteden ayrılır. Çünkü ona göre mesele Abdülhamit değildir.

Resmin tamamını görmek gerektiğini, Avrupalıların İslam dünyasını sömürgeleştirmek için çalıştıklarını, Tanzimat, Islahat, Meşrutiyet, demokrasi, özgürlük gibi fikirlerin arkasında başka niyetlerin olduğunu Hindistan'da Müslümanların çıkardığı bir gazeteye yazar. Halil Halil'in bu düşüncelerinden Abdülhamit haberdar olur ve Bab-ı Ali tarafından İngiltere konsolos yardımcılığına atanır. Fakat Osmanlı'nın İngiltere baş konsolosu Antopolu Paşa'nın İngiltere hükümeti ile girdiği ilişkiden rahatsız olarak görevinden istifa eder. Görevde kaldığı süre içerisinde Abdülhamit'e İngilizlerin Ortadoğu ve Balkan politikaları üzerine iki rapor hazırlar. Bir şarkiyatçı dostunun yardımıyla Cambrige Üniversitesi'nde Türkçe hocalığına başlar ve bu görevini 1897'den 1911'e kadar sürdürür. Üniversite'de ders veren ilk Osmanlı vatandaşı olur ve "Üstad-ı Ulum" unvanını alır. Bu görevi sırasında Avrupalıların İslam dünyası üzerine yaptıkları sosyal ve kültürel politikaları inceler ve sultan Abdülhamit'e bu politikalarla ilgili mektuplar yazar. Mısır, Sudan ve Cezayir'e seyahatlerde bulunur.

Sudan hatıratı adlı eserinde Hartum ile Darfur arasındaki etnik çatışmaların gereksiz olduğunu Afrika kökenli Fur ve Arap kabilelerin birbiriyle savaşmak yerine emperyalizme karşı mücadele etmeleri gerektiğini 1905'de belirtir. Mısır'daki Müslümanların dini ve sosyal faaliyetlerde bulunması için dernekler kurmaları gerektiğini Ezher'in gücünü kaybettiğini ileri sürer. Cezayirli Müslümanların Fransızlarla mücadele ederken diğer emperyalist devletlerden yardım almamalarını İslam dünyası ile yakınlaşarak kendi öz kaynakları ile mücadele etmeleri gerektiğini açıklar. İngiltere'de bir cami açılması için girişimlerde bulunur, caminin inşaatına başlanır ama İngiliz hükümeti camiyi kapatır ve yardımlara el koyar. Bu olay üzerine görevinden istifa eder ve kaçırdığı paralarla önce Mısır'a gelir ve yardım parasını Kahire'de yapılan bir camiye verir. Said Halim Paşa'nın teklifi üzerine İstanbul'a gelir ve İttihat ve Terakki'nin Ankara mebusu olarak meclise girer. İttihatçılarla görüş ayrılığına düşmesi üzerine Said Halim Paşa tarafından Bombay Başkonsolosluğuna atanır. İngiltere, Halil Halil Beyin "Pan-İslamist faaliyetleri"nin rahatsızlık verici olduğunu Bab-ı Ali'ye iletir. İstanbul hükümeti Halil Halil'i I. Dünya Savaşı'nı bahane ederek geri çağırır ve Darulfünun'a muallim olarak atar. Halil Halil Bey inzivaya çekilir ve İstanbul'daki evinde sessiz bir şekilde 1931'de vefat eder.

Gürkan Uygur kimdir?

Lise yıllarında tiyatro ile tanıştı. 1990 yılında amatör tiyatroya başladı. Ardından Dormen Tiyatrosu'unda eğitim aldı. 1996 yılında televizyon dizilerinde rol almaya başladı. Tatlı Kaçıklar, Böyle Mi Olacaktı, Yedi Numara, Deli Yürek, Şapkadan Babam Çıktı adlı dizilerde rol aldı. Kendisi en çok Kurtlar Vadisi dizisindeki Memati rolüyle tanınır. Kurtlar Vadisi Pusu adlı dizide yaklaşık 10 yıl boyunca Memati karakterini canlandırdı. 2013'te ise birkaç bölüm için Muhteşem Yüzyıl dizisinde Mimar Sinan karakterini canlandırmıştır. Sonrasında Kaçak, Keribar, Bu Şehir Arkandan Gelecek ve Mehmed Bir Cihan Fatihi dizilerinde yer aldı.

Kaynak: www.gaste24.com

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2018, 22:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17