Devre arasında Fenerbahçe

Fenerbahçe ilk yarının bitimine iki hafta kala en büyük transferini yapmıştı: Ersun Yanal.

Ersun Yanal Fenerbahçe'ye geldikten sonra Ali Koç ve yöneticileri neredeyse hiç gören olmadı. Bunu olumlu anlamda yazıyorum. Çünkü camianın dinamiklerini bilen, çağdaş iletişim kaynaklarını doğru kullanan bir isim Yanal.

Geldiği ilk günden bu yana verdiği mesajlarla camiayı yeniden tek parça haline getirmeye çalışıyor.

Fenerbahçe'nin bulunduğu yerin vahimliğini vurgulayıp moral bozmak yerine Fenerbahçe'nin burada kalıcı olmadığını ve sıradaki sezondan itibaren şampiyonluğun en büyük adayı olduğunu vurgulayarak bu sezonun yarattığı hasarı minimize etmeye çalışıyor.

YANAL BİR LİDER GİBİ DAVRANIYOR

Öte yandan aldığı takımla ilgili ‘olumsuz miras vurgusu’ yapmadan konuşması önemli. Çünkü böyle yaparak aslında kendi işini kolaylaştırabilir ancak  Yanal bir lider gibi davranarak geçmişten ders alıp önlerine baktıklarını anlatıyor.

Ancak elbette durumun da farkında. Takımın fiziksel gücünün bu arada istenen yere gelmeyeceğini ve transfere ihtiyaç olduğunu da münasip lisanla anlatıyor.

ALİ KOÇ, F.F.P KURALLARINI AŞABİLECEKLERİNİ SÖYLEMİŞTİ AMA…

Gelelim transfere. Ali Koç, Yanal'ın imza töreninde F.F.P kurallarını aşabileceklerini hatta cezayı göze alabileceklerini söylemişti. Ancak geçen zaman içinde bu açıklamanın sonuçlarını yönetim olarak tartıştıklarını ve vazgeçtiklerini düşünüyorum. Çünkü Fenerbahçe eski yönetim dönemlerinden dolayı ceza alacak olsa dahi bu yönetimin de bu cezayı ağırlaştırması söz konusu olabilir. UEFA, hedefleri tutturamadığınızda bu açıklamayı ve Ocak harcamalarını önünüze koyabilir.

TRANSFERDE TEK SORUN F.F.P DEĞİL

Peki, Fenerbahçe’nin tek sorunu F.F.P mi? Değil. Fenerbahçe'nin önünde geçen yönetimden gelen kontratlar da var. Bu oyuncuları da yükümlülükleri yerine getirmeden yollamak mümkün değil. Misal Kameni oynamadan büyük maliyet getiriyor kulübe. Eski yönetim bu ve benzeri hataları yaptığı için seçimde çok büyük hezimete uğradı. Kendi adıma yıllarca bu işin böyle gitmeyeceğini söylemiş biri olarak vicdanım rahat.

Gelelim mevcut duruma. Fenerbahçe bu durumda olmasa çok büyük ihtimalle yönetim fırsat transferleri hariç bu dönemi boş geçecekti. Ancak mevcut durumda takımın ligde kalması için bile takviye lazım. Evet, ‘Fenerbahçe'nin mevcut kadrosu sıralamada üstünde olan birçok takıma göre yetersiz’ demek ironik ama Fenerbahçe’nin alternatif ve isim bazında şampiyon olması gereken bu kadrosu psikolojik olarak yerlerde.

SAVUNMA, ORTA SAHA VE HÜCUM KANATLARI

Fenerbahçe'nin savunma, orta saha ve hücum kanatlarına tavsiye yapması bekleniyor. Comolli forvet için ‘mevcutlar ile devam’ dedi. Gerçi Soldado’nun gitme durumuna göre oraya da takviye olabilir.

SADIK TRANSFERİ

Su ana kadar tek imza atılan transfer Sadık, ligin son dönemde adı çok anılan Türk savunma oyuncularından biri. Ancak benim görüşüm 3 ya da 4. stoper olacağı yönünde. Bu noktada lig başında bu şartlarla Sadık alınsa hem sonuçlara olumlu yansırdı hem de Barış ile Yiğithan daha fazla forma şansı bulurdu diye düşünüyor insan.

TOLGAY ARSLAN

Yabancı kontenjanı dolu olduğu için Fenerbahçe öncelikli olarak yerli pasaportlu oyunculara yöneldi. Tolgay adı geçen oyunculardan. Bu denklemde enteresan olan Beşiktaş’ın olası bir takasta Şener ve üstüne para istediği yönündeki haberler. Burada birden çok değişken var. Fenerbahçe Şener ile devam etmek istiyorsa sözleşme uzatır. Yok istemiyorsa bu durumda serbest kalacak Şener bonservissiz Beşiktaş'a gider. Sanırım Beşiktaş bu kozu kullanıyor. Ancak Tolgay'dan vazgeçmiş iken Beşiktaş’ın eli bu kadar kuvvetli değil. Ayrıca Fenerbahçe Ekici'den verim alabilirse Tolgay elzem değil. Bu poker oyunu son güne kadar gider.

SERDAR AZİZ

Adı geçen diğer oyuncu ise Serdar Aziz. Önce Bursaspor, sonra Galatasaray'ın as stoperi, aynı zamanda milli takımın da stoperi.

Terim'in ‘2016 Avrupa Şampiyonası’nda elimde Serdar olsa çok daha iyi sonuç alırdım’ dediği Serdar. Ve devre arasında Galatasaray, çalışma prensipleri nedeni ile yolluyor. Kariyerinin yaklaşık yarısını kaçıran Serdar’ın saha içi hataları dışında mental sorunları olduğu da söyleniyor. Galatasaray'dan 1,8 milyon Avro alan Serdar’ın en az bu miktarı Fenerbahçe'den istemesi muhtemel.

Bu durumda soru şu: Yabancı kısıtlaması gelecekken Galatasaray’ın istemediği Serdar’ı transfer etme riski alınır mı? Sene başında Reyes'i alıp neredeyse hiç kullanmayan Fenerbahçe ilk yarıda eleştirilen Roman'ın yerine direkt 11 transferi yapmalı.

Serdar bu geçmişiyle ve bu maaşıyla alınır ve Reyes gibi Benzia, Slimani gibi performans verirse sonuç cidden büyük hüsran olur.

Öte yandan Fenerbahçe ikinci yarıya Bursaspor deplasmanıyla başlıyor. Olası bir puan kaybı mevcut durumu daha da kötü yapabilir. Fenerbahçe yönetiminden beklenen bu transferlerin kampa yetişmesiydi. Önceki yönetim neredeyse bunu hiç başaramamıştı görünen değişen bir durum yok.

FENERBAHÇE'NİN BULUNDUĞU SIRANIN ŞAKASI YOK

Ancak mevcut durumda Fenerbahçe'nin bulunduğu sıranın şakası yok.

Bu saatten sonra Fenerbahçe transferlerini hangi kaliteyle ve ne zaman tamamlayabilir bilmiyorum. Ancak oynayacağı ilk 5 maçın sonunda en az 11 puan alamazsa sarı lacivertliler, tarih bu sezonu hiç olmadık şekilde yazmaya doğru gider.

Mesele sadece küme düşmek değil kümede bu şekilde kalsanız bile elinizde enkaz kalır.

YORUM EKLE

banner8

banner19

banner6

banner17