“Yangınla yağmur peşi peşine”

Fenerbahçe tarihinin en kötü sezonlarından birinde son dört hafta kala kazanması en olası maçı kazandı. Kasımpaşa bu sezona müthiş başladıktan sonra özellikle Diagne ve Eduk gittikten sonra istikrarsız bir takım haline geldi. İlk yarıda topladıkları puanlar ve ikinci yarıda krizi toparladıkları dönem ile kümede kalacaklar.

Küme düşmemeye oynayan Akhisar ve Erzurumspor’u ligin ikinci yarısında yenen, Göztepe ve Bursaspor’a yenilen Kasımpaşa bugün de Fenerbahçe’ye yenilerek hem kendinin hem de o bölgenin kaderine yön verdi. Savunma göbeğinde Ben Yousef’in yokluğunda Sadiku ile başlayan sonrasında o bölgeye Veysel’i alan Kasımpaşa özellikle Veigneu ve Trezeuget’nin bulunduğu bölümü çok kötü savunduğu için Fenerbahçe o bölgeden İsla, Dirar ve zaman zaman oraya gelen orta saha oyuncuları ile sürekli pozisyon buldu. Fenerbahçe orta sahasında maçı en fazla top çalma ve en fazla ikili mücadele kazanan Jailson ve önünde hücumun her bölgesine ayaka basan ve geriye yardım eden Eljif olunca Fenerbahçe orta sahada çok büyük üstünlük sağladı. Bu noktada bu iki oyuncunun oynamadığı maçların özeleştirisini teknik kadro yapacaktır.

Yedekler arasında bulunan Zajc oyuna hiç girmeyip son dakikalarda skor garanti iken kiralık Ayew’in oyuna girmesi de soru işareti. Keza maçın en iyi isimlerinden Eljif’in oyundan çıkıp yerine Moses’ın girmesi de anlam verilemeyen değişikliklerdendi. Fenerbahçe’ye transfer olduğunda Harun’a “Günümüz futbolunda kaleciler topa elle dokunan futbolcu oldu. Ayakla çok iyi olmak durumundasınız. Ekstra çalışmayı düşünüyor musun ? “ sorduğumda “ Yeterince iyi olduğumu düşünüyorum” demişti. Bugün elbette atılan pasın kaleye doğru atılması hataydı. Ancak baskı yokken bu hatayı yapması çok düşündürücü. Harun’un yan toplardaki zaafı da devam ediyor. Maç kazanıldığı için bu konuşulmayacak ama çok pahalıya patlayabilirdi hata. Bu akşam gördük ki Fenerbahçe’de önümüzdeki sene için korunması gereken ikili İsla-Dirar olacak. Kasımpaşa’nın da o bölgeye önlem almaması ile o bölgeyi çok iyi işlediler. Trezeguet’de karşılarında etkili olamadı. Valbuena geçen haftadan sonra bu hafta da serbest vuruştan takıma iki haftada dört puan kazandırdı ve belki de ligde tuttu. Soldado bu takımın tek golcüsü ve bugün de hem aldığı faul hem de attığı golle çok etkiliydi. Ancak Veysel ile sürekli didişmesi sonunda kırmızı kart görebilirdi. Comolli tribünden gelip ekibi bu konuda ikaz etti. Roman kafasında Fenerbahçe’yi bitirmiş.

Fenerbahçe iki haftada Adamlar’ın şarkısında dediği gibi “yangınla yağmur peşi peşine” yaşadı. Bu sezon bu kabus rakiplerin kötü performansı ile kapatıldı gibi. Ancak Fenerbahçe’de oynan oyun hiçbir umut vermiyor. Kalan haftalarda iki puan bile Fenerbahçe’yi kümede tutuyor. Dolayısı ile teknik ekipten beklenti kiralık ve yaşlı oyuncular değil Jailson, Eljif, Zajc, Ferdi, Berke gibi sözleşmesi olan ve genç oyunculara süre vermesi.

Hafta içi Samandıra’da basın sohbetinde “mevcut durumda çok açık konuşamadığı için sene sonunda geniş toplantı yapacağını” söyleyen Ersun Yanal’ın bu takımın halini bilerek başına geldikten sonra altı oyuncu almasına rağmen neden ikinci yarının puan olarak lideri olamadığını anlatmasını bekleyeceğiz, takipçisi olacağız.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ziya Ayhan
Ziya Ayhan - 3 ay Önce

YOrumunuza sonuna kadar katılıyorum öncelikle sorgulanması gereken Bu güne kadar çıkardığı ilk onbirler takım içindeki değişiklikler kerhen oynattığı oyuncular sahada Ne oynadığı belli olmayan kiralık Ayewe tanıdığı şansı genç ve klübün oyuncusu Zach'a vermemesi Ozan Tufan'ı kazanmak yerine Tolgay gibi yumuşak bir futbolcuyu alarak hem kulüp hem takım zarar etti Jailsonu neden kestiği ise ayrı bir muamma kısa Ersun Yanal asala Fenerbahçe'nin hocası değidir.

Haluk Demir
Haluk Demir - 3 ay Önce

Kırk yılın başı iyi oynadı diye Isla’yı Fenerbahçe’ye layık görmeniz üzücü. Büyük bir kabiliyet, kalite eksikliği var. Defans yapmayı ciddi manada beceremiyor. Karşısındaki oyuncular üstüne gelirse tek çaresi kendini yere atıp bacak savurarak topa dokunabilmek.

banner8

banner19

banner6

banner17