Temiz Sayfa

Türkiye’nin ilk 11’i orta sahada temkinli ve oyunu tutmaya yönelikti. Önde başlayan Cenk-Hakan-Burak üçlüsü sürpriz değildi. Savunmada Kaan-Melih tercihi Kaan’ın topu oyuna sokma becerisi ile ilgiliydi sanırım. Ben orta sahada Yusuf tercihi bekliyordum. Bunu Başakşehir’de stoper oynayan Mahmut’u stopere çekip, Okay-Emre-Yusuf ile yapabilirdi Şenol Güneş. Türkiye ilk onbeş dakika Mert’i de kullanarak topun kendinde kalmasına dikkat ederek başladı. Savunmayı öne çıkarmayıp kanat beklerini de öne atmayınca Türkiye’nin takım boyu çok uzadı. Bu durumda kanatları bekleri ile kullanamayan Türkiye ileride oynayan Hakan ve Cenk içeri girmediği için hücumda da çoğalamadı. Türkiye ilk yarıda iki tane atak yaptı aslında, birinde Emre kaptığı topu Hakan istediği gibi veremedi. İkincisinde Mahmut kaptığı topu Burak’a verdi onun Cenk ile verkaç yapması ve sonunda golcü vuruşu Türkiye’yi öne geçirdi. İlk yarı boyunca Arnavutluk altı Türkiye ise tek şut attı. Bu Türkiye’nin hücum anlamında etkisiz ama verimli Arnavutluk takımının ise verimsiz olduğunun göstergesiydi.

Arnavutluk takımı oyunun hiçbir bölümünde etkili olamayan bir takım, büyük ihtimalle grupta Moldova ve Andorra ile birlikte son üç sırada yer alacaklar.

İkinci yarıya Türkiye’de sakatlanan Gökhan Gönül yerine Zeki Çelik ile başladı. İlk yarıda tedirgin oynayan Merih ne yapacak Zeki Çelik ne yapacak diye düşünürken Hakan Çalhanoğlu’nun kendisi için imza haline gelen golü ile maç fiilen olmasa da bitti. Bu dakikadan sonra henüz takımla yeni çalışmaya başlayan Şenol Güneş’in de direktifi ile Türkiye tempoyu düşürüp maçı kazasız belasız tamamlama yoluna gitti.  Oyuna Emre sakatlanınca giren Dorukhan Beşiktaş’ta oynadığı oyuna yakın bir oyun oynadı, olumluydu.

Şenol Güneş istediği sonucu aldı. Andorra ve Moldova’yı işin içine katınca bu üçlüden en zor olan deplasmandan gol yemeden kazanmak önemli.  Performanslara gelince, İzlanda ve Fransa karşısında Merih- Kaan ikilisi yeterli olmaz diye düşünüyorum. Okay-Emre-Mahmut üçlüsü skor gelmediği maçlar için üretkenlikten uzak kalır. Cenk kanatta etkisiz kalıyor.

Yusuf Yazıcı, Abdülkadir Ömür iyileştiğinde İrfan Can kadroda yer bulacaktır. Özellikle sakatlığı nedeni ile kadroda olmayan Cengiz’e milli takımın ihtiyacı olduğu net.

Oynanan oyun vasat sonuç harika. Bu gruptan Türkiye çıkmak istiyorsa Moldova, Andorra, Arnavutluk maçlarını kayıpsız geçmeli İzlanda’dan dört puan ya da en azından ikili averajı almalı. Fransa maçlarından puan beklentisi hayalcilik olacağı için ezilmemek puan sayılır.

Türkiye’nin elindeki kadroya bakınca zayıf karnı savunma tandemi olacak gibi, benim düşüncem genç stoperlerden birini Mahmut Tekdemir ile birlikte oynatıp bu riski azaltmak yönünde.

Turnuvalarda ilk maçları kayıpsız geçmek önemlidir . İlk grup maçını kazanınca gruptan çıkmazsınız ama böyle bir maçta puan kaybı dezavantaj olur. Türkiye ilk sınavını geçti. Sırada bu galibiyeti anlamlı kılmak için Moldova maçı var. 

YORUM EKLE

banner8

banner19

banner6

banner17