Hacker’ların bilgisayarlara en çok sızdığı ilk 3 dizi

Uzmanlar, siber suçluların zararlı yazılımları yaymak için dizileri kullandığını ortaya çıkartarak uyardı. Zararlı yazılım içeren diziler listesinde ilk 3 sıra ise şu şekilde...

Hacker’ların bilgisayarlara en çok sızdığı ilk 3 dizi

Kaspersky Lab araştırmacıları, siber suçluların zararlı yazılımları yaymak için popüler TV dizilerinin yeni bölümlerini kullandığını ortaya çıkardı.

Hazırlanan raporda video izleme ve indirme programları olarak bilinen Torrent’lerle yasadışı yayın platformların çoğaldığı, telif hakkı ihlaline rağmen kullanıcıların gün geçtikçe çoğaldığı kaydedildi. 

İLK VE SON BÖLÜME DİKKAT

Torrent sitelerindeki dosyaların TV dizisi gibi görünmelerine rağmen aslında zararlı yazılım olabileceğinin altı çizildi. İncelenen tüm vakalarda, saldırganlar her sezonun ilk ve son bölümünü kullanmayı tercih etti. Güvenlik araştırmacısı Anton V. Ivanov, “Dolandırıcılar, insanların dizilere olan bağlılığı ve sabırsızlığından faydalanarak siber tehditlerin indirilmesini sağlıyor. Taht Oyunları’nın son sezonunun bu ay başlayacak olması nedeniyle, dizinin yeni bölümleri gibi görünen zararlı yazılımların sayısında da büyük ihtimalle artış yaşanacak” dedi.

Zararlı yazılımlardan bu şekilde korunabilirsiniz

- TV içerikleri üretip dağıtmasıyla bilinen yasal servisleri kullanın.

- Şüpheli bağlantıdan indirilen dosyaların uzantılarına dikkat edin. 

- Dosya uzantısının .avi, .mkv, .mp4 veya benzeri olduğuna, kesinlikle .exe olmamasına dikkat edin.

- Web sitelerinin gerçek olup olmadığına daha fazla dikkat edin. 

- ‘https’ ile başlamayan web sitelerini ziyaret etmeyin. 

- Yeni bölümü erken izleme şansı vereceğini söyleyen şüpheli bağlantılara tıklamayın.

Listenin başında ‘Taht Oyunları’ var

2017-2018 yıllarında zararlı yazılım içeren diziler listesinde ‘Taht Oyunları’nın olduğu görüldü. Yabancı yapım, 2018’de yeni bölümü yayımlanmamasına rağmen bu alanda birinci oldu. Zararlı içeriklerin %17’si (20.934 saldırı) bu dizinin adını taşıdı. ‘The Walking Dead’ ile 18.794 ve ‘Arrow’ ile 12.163 saldırının düzenlendiği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2019, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17