banner10

'Hacı Murat' elektrikli araca dönüştürüldü: Seri üretime geçebilir

Fosil yakıt kullanan Murat 124 marka bir otomobil, İstanbul'un Beylikdüzü ilçesinde bir sanayi kuruluşu tarafından elektrikli araca dönüştürüldü. Elektrikli araç projesinde görev yapan makine mühendisi Selahattin Budak, aracın seri üretimi için Beylikdüzü Organize Sanayi Sitesi’nde küçük bir makine fabrikası kurduklarını kaydetti.

'Hacı Murat'  elektrikli araca dönüştürüldü: Seri üretime geçebilir

İstanbul'un Beylikdüzü ilçesinde bir sanayi kuruluşu, fosil yakıt kullanan ve halk arasında "HacıMurat" olarak bilinen Murat 124 marka bir otomobili elektrikli araca dönüştürmeyi başardı.

On bin lira maliyetle dönüştürülen aracın test sürüşünü yapan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediye hizmet araçlarından başlayarak ilçelerinde bütün araçların elektrikli olmasını istedikilerini söyledi.

Aracın seri üretimi için Beylikdüzü Organize Sanayi Sitesi’nde küçük bir makine fabrikası kuruldu.

100 kilometre hız yapıp, iki buçuk saatte şarj oluyor

Elektrikli Murat 124 iki buçuk saatte şarj olup, tam dolu bataryayla 120 kilometre yol yapabiliyor.

Murat 124 yeni motoruyla 100 kilometre hıza ulaşabiliyor.

Beylikdüzü Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
Elektrikli araca dönüştürlen Murat 124 Beylikdüzü sokaklarında, İstanbul, 11 Ekim 2018Beylikdüzü Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Dönüşümü Asteks firmasınca yapılan aracın test sürüşünü, direksiyona geçen Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ilçenin sokaklarında gerçekleştirdi.

Beylikdüzü otomobillerin elektrikli araçlara dönüşümünde merkez olabilir

İmamoğlu, daha sonra yaptığı açıklamada, Beylikdüzü'nün bir dönüşüm merkezi olabileceğini, hedefleri arasında "Beylikdüzü Belediyesi'nin tüm hizmet araçları filosunu elektrikli araçlardan oluşturmak" olduğunu kaydetti.

Ekrem İmamoğlu elektrikli araçların öneminin giderek arttığını, Beylikdüzü'nü araç dönüşüm merkezlerine ev sahipliği yapan, çevreye duyarlı ulaşım sistemiyle öne çıkan bir ilçe haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Beylikdüzü'nde seri üretim için fabrika kuruldu

Elektrikli araç projesinde görev yapan makine mühendisi Selahattin Budak aracın seri üretimi için Beylikdüzü Organize Sanayi Sitesi’nde küçük bir makine fabrikası kurduklarını söyledi.

Aracın dönüşüm sürecini 10 günlük bir zaman diliminde gerçekleştirdiklerini belirten Budak, “Bu araç Beylikdüzü’nde fosil yakıt kullanan motorlu araçtan, elektrikli araca dönüşümünün tamamlandığı ilk araç. Bu Beylikdüzü için de gurur verici bir olay.” dedi.

Kaynak: www.gaste24.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17