Çin'deki robot yarışmasına Konyalı hafız kızlar damga vurdu

Çin'in Şanghay kentinde düzenlenen 2018 Dünya Robot Yarışması'na Konya'dan katılan takım, 7 bin yarışmacı arasında "en popüler takım" ödülünü aldı.

Çin'deki robot yarışmasına Konyalı hafız kızlar damga vurdu

Konya'nın Karatay ilçesindeki Bedir Kız Kur'an Kursu öğrencisi 11 hafız adayı, Çin'in Şanghay şehrinde düzenlenen 2018 Dünya Robot Yarışması'na (WER 2018 World Championship Contest) katıldı.

Yaklaşık 3 gün süren ve 7 bin yarışmacının katıldığı organizasyonda öğrenciler başarılı performansıyla, "en popüler takım" ödülüne layık görüldü.

Katıldıkları ilk yurt dışı organizasyonunda gösterdikleri performansla dikkat çeken öğrenciler, Türk bayrağıyla çıktıkları platformda, ödül almanın büyük mutluluğunu yaşadı.

"Heyet olarak büyük mutluluk yaşadık"

World Educational Robot (WER) Türkiye Başkanı Salih Kükrek, öğrencilerin kursta açılan Robotik Kodlama Atölyesi'nde aldığı kodlama, yazılım ve bilgisayar teknolojisi eğitiminin meyvelerini verdiğini söyledi.

Bedir Kız Kur'an Kursu'nda hafızlık eğitimi alan öğrencilerin, 2018 Dünya Robot Yarışmasında hünerleriyle büyük ilgi gördüğünü belirten Kükrek, şöyle konuştu:

"Hafız öğrencilerimiz bu yarışmada, Türkiye'yi temsil etti. 2018 Dünya Robot Yarışmasına 50 ülkeden 3-18 yaş kategorisinde 7 bin katılımcı yarıştı. Şanghay'daki finalde en popüler takım ödülünü aldı. Bayrağımız Çin'de dalgalandı. Heyet olarak büyük mutluluk yaşadık."

Öğrenciler 2 gün boyunca yarışma ve fuarda bulundular

Kükrek, yarışmaya dünya genelinde 500 bin başvuru yapıldığını, Şanghay'daki şampiyona da ise 7 bin kişinin yarıştığını belirtti.

"Yarışmaya katılan takımların çoğunluğu erkeklerden oluşuyordu. Kız çocuklarının ilgi göstermediği programda, grubumuz hünerleriyle inanılmaz dikkat çekti. Robotla ilgili uygulamaları beğeni kazandı. Hafızlarımızla seyircilerin neredeyse hepsi gelip, fotoğraf çektirdi. Çocuklar ise inanılmaz mutlu oldu ve ufukları açtı. İki gün boyunca yarışma ve fuarda bulundular."

AA

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2018, 01:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Pervin manav ergin
Pervin manav ergin - 7 ay Önce

Güzel bir haber, hafız adayı kızlarımızı alkışlıyorum ve gurur duydum, anlamadığım robot yarışması ile ilgili açıklama, yani bu kızlar robot mu yaptı, hafızlık ları ile mi yarıştı, ikisini bağdaştıramadım.

SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17