banner39

Tarihte Bugün (20 Ağustos) : Irak-İran Savaşı ateşkesle sona erdi, Alman birlikleri Brüksel'i işgal etti, Mars'a ilk uzay aracı gönderildi, Tepedelenli Ali Paşa isyan etti

20 Ağustos tarihinde bugüne dek neler yaşandı? Kim doğdu, kim öldü? Tarihte bugün Türkiye ve Dünya’da yaşanan önemli olaylar neler? Bu soruları merak edenler için tarihte bugün yaşanan olayları derledik. İşte 19 Ağustos’ta yaşanan önemli olaylar…

Tarihte Bugün (20 Ağustos) : Irak-İran Savaşı ateşkesle sona erdi, Alman birlikleri Brüksel'i işgal etti, Mars'a ilk uzay aracı gönderildi, Tepedelenli Ali Paşa isyan etti

20 Ağustos günü tarih sayfalarına yansıyan olaylardan bazıları şöyle: Irak-İran Savaşı'nın ateşkesle sona ermesi, Alman birliklerinin Brüksel'i işgal etmesi, Mars'a ilk uzay aracının gönderilmesi, Tepedelenli Ali Paşa'nın isyanı...

İşte Tarihin değişik dönemlerinden 20 Ağustos’ta yaşananlar.

GÜNÜN OLAYI

Çekoslavakya SSCB Tarafından İşgal Edildi ‘’Prag Baharı’’ Sona Erdi (1968)

Kod adı: Tuna Harekatı’dır. 20–21 Ağustos 1968 gecesi Alexander Dubček'in "Prag Baharı" adı verilen siyasi liberalleşme reformlarını durdurmak için Sovyetler Birliği ile diğer Varşova Paktı müttefikleri olan Doğu Almanya, Polonya, Bulgaristan ve Macaristan'ın Çekoslovakya'yı işgal ettiği askerî harekâttır. Yaklaşık 250,000 kişiden oluşan Varşova Paktı birliği ordusu o gece Çekoslovakya'ya saldırdı, Romanya ve Arnavutluk saldırıya katılmayı reddetti. Doğu Almanya kuvvetleri istilaya katılmaya hazır olsalar da, işgalden birkaç saat önce Moskova'dan Çekoslovakya sınırını geçmemeleri emredildi. Saldırı sırasında 137 Çekoslovak sivil öldürüldü ve yaklaşık 500 sivil yaralandı.

GÜNÜN KİŞİSİ

Tepedelenli Ali Paşa İsyanı (1744-1822)

Tepedelenli Ali Paşa 1744 yılında bugünkü Arnavutluk'un Tepelen (Arnavutça: Tepelena) kasabasında doğdu. 1768 yılında zengin bir paşanın kızıyla evlendi ve Osmanlı Devleti hizmetinde hızla yükselmeye başladı. 1788 yılında Tepedelenli Ali Paşa'nın oğullarıyla birlikte bağımsız bir devlet kurma aşamasına gelmesi üzerine II. Mahmutmühürdarı Mehmet Sait Halet Efendi'nin de etkisiyle Tepedelenli Ali Paşa'yı görevden aldı. Fener Rum Patrikhanesi'nin de II. Mahmut'un bu kararı üzerinde etkili olduğu söylenir. Tepedelenli Ali Paşa bu kararı dinlemedi ve bir isyan başlattı. Bu isyanı bastırmak üzere II. Mahmut sadrazam Hurşit Ahmet Paşa'yı Tepedelenli Ali Paşa'nın üzerine gönderdi. Bulunduğu yerden ayrılmama yasaklarını çiğnedi ve Osmanlı Devleti'ne gard aldı. Hurşit Ahmet Paşa, Tepedelenli Ali Paşa'nın işgal ettiği yerleri geri alarak Tepedelenli Ali Paşa'nın oğullarıyla birlikte ordusunu yendi. Canına dokunulmaması şartıyla 24 Ocak 1822'de teslim olsa da, ilerde tekrar isyan çıkarma riskine karşı olarak bu karar bozuldu ve idam edilmesi kararına varıldı. Bu haberi alınca silahına davrandığı için, kurşunla vurularak öldürüldü. Daha sonra da başı kesilerek İstanbul'a gönderildi. 

GÜNÜN ÖNEMLİ OLAYLARI

Yermük Savaşı (634)

Fiilen 15 Ağustos'ta başlayan savaş 19 Ağustos'a değin tarafların başarısız akınlarıyla sürdü. Sayıca üstün haldeki Bizanslılar karşılıklı çarpışmalar sonucunda İslam ordularının kaybettiği askerleri göz önünde bulundurarak bir barış görüşmesi önerdiler. Orduda savaşan insan sayısı giderek azalan müslümanların bu öneriyi kabul edeceklerini düşünüyorlardı. Ancak bu hareket bir anlamda Bizans ordusunun da savaşmaya gönüllü olmadığını da gösteriyordu. Askeri anlamda olduğu kadar siyasi anlamda da oldukça yetenekli bir komutan olan Halid Bin Velid bu niyeti anlayarak süvarilerini büyük bir saldırı başlatmak amacıyla topladı. Buna göre; İslam ordusu süvari birimleri Bizans süvarilerinin üzerine taarruz edecek, onları etkisiz hale getirdikten sonra destekten yoksun hale gelen Bizans piyadelerine karşı İslam ordusu piyadeleri ile bir kuşatma harekatı düzenleneyecekti.

Halid Bin Velid bu düşüncesini 19 Ağustos gece yarısında uygulamaya karar verdi. Müslüman süvariler önce Bizans sol kanadına taarruz başlattı. İslam ordularının taarruzu sonucu Bizans sol kanadı dağılmaya başladı. Bu saldırıyı başlatırken Bizans ağır süvarisinin de yardıma geleceğini tahmin eden Halid Bin Velid, kendi süvarilerinin çabukluğunu kullanarak Bizans süvarisini önde karşıladı ve geri püskürttü. Bu esnada İslam orduları piyade unsurları mevzi aldıkları tepelerden akın akın inerek Bizans ordularını şaşkına çevirdiler. Aynı anlarda güneyden esmeye başlayan şiddetli rüzgarın oluşturduğu kum fırtınası Bizans atlılarının direncini kırmada yararlı oldu. Merkezden ve kanatlardan üst üste darbe yiyen Bizans askerleri kuşatıldılar ve geri çekilmeye başladı. Bir kısmı atlı ve develi Müslümanlar tarafından etkisiz hale getirilirken bir kısmı da bölgenin derin vadilerinin içinde kayboldu. Bizans başkumandanı Theodorus Trithyrius da savaş alanında ölenler arasındaydı.

İslam ordularının zaferi sonucunda Bizans orduları teslim oldular. Halid Bin Velid muzaffer bir komutan olarak Şam'a girdi. Bu savaş Müslüman Arapların yerleşik imparatorluklara ve krallıklara karşı kazandığı ilk büyük zaferdir.

Nice (Nis)'in fethi (1543)

1543 yılında gerçekleştirilen ve 1542-1546 İtalya Savaşı'nın bir parçası olan; Fransa-Osmanlı ittifakı çerçevesinde Osmanlı İmparatorluğu ve Fransa Krallığı gemilerinden oluşan donanmanın, Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu'na bağlı olan ve Savoie Dükalığı tarafından yönetilen Nice şehrine yaptığı kuşatmadır. Kuşatma sonucunda Osmanlı ve Fransa kuvvetleri şehri ele geçirdi.

İstolni Belgrat Kuşatıldı (1543)

Yaklaşık iki hafta süren kuşatma sonrasında şehir Osmanlı egemenliğine girdi.

26 Temmuz 1543 tarihinde Estergon kuşatıldı. 8 Ağustos günü iç kalenin Osmanlı kuvvetleri tarafından alınmasıyla kuşatma sona erdi. Sonrasında İstolni Belgrad'ın da Osmanlı egemenliğine girmesinin ardından sefer sonlandırıldı ve ordu 16 Kasım 1543'te İstanbul'a döndü.

Sekiz yıl süren Irak-İran Savaşı ateşkesle sona erdi (1988)

İran-Irak Savaşı, 1980-1988 yılları arasında İran ve Irak arasında yapılmış bir savaştır. Yaklaşık bir milyon kişinin ölümüne, 150 milyar dolar maddi hasara, her iki ülkede de ağır yıkımlara yol açmıştır. Irak’ın zaferleri ile başlayan savaş, İran’ın direnmesiyle yıpratma savaşına dönüşmüş ve galibi olmadan sonuçlanmıştır.

Sekiz yıl süren savaş, 20 Ağustos 1988’de yapılan ateşkes ile sona erdi. Ancak daha sonra Birleşmiş Milletler gözetiminde yapılan barış görüşmelerinden bir sonuç alınamadı. İran, görüşmeler için ön koşul olarak topraklarındaki tüm Irak askerlerinin çekilmesini isterken, Irak, Şatt-ül-Arap suyolu üzerinde ortak denetim kurulmasında ısrar etti. İki ülke arasındaki barış, ancak Irak’ın Kuveyt’i 1990 Ağustos ayında işgalinden sonra İran’dan aldığı toprakları geri vermesiyle gerçekleşti.

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI

917: Ankiyalus muharebesi: Bulgar Çarı I. Simeon, Trakya'yı Bizanslılardan aldı.

1516: Gaziantep, Yavuz Sultan Selim komutasındaki Osmanlı ordusunca fethedildi.

1648: Lens Savaşı ile Otuz Yıl Savaşları sona erdi.

1825-Osmanlı Devleti ile ilişkileri geliştirmek isteyen ABD donanmasına ait bir filo İzmir’e geldi.

1833: ABD'de köleler Nat Turner’in liderliğinde ayaklandı.

1866: ABD başkanı Andrew Johnson, Amerikan İç Savaşı’nın bittiğini resmen ilan etti.

1877: Süleyman Paşa Şipka Geçidini Ruslardan almak için saldırıya geçti.

1914: I. Dünya Savaşı sırasında Alman birlikleri Brüksel’i işgal etti.

1922: Türkiye Sosyalist İşçi Fırkası kuruldu.

1922: Büyük taarruz öncesi Hakimiyet-i Milliye gazetesinde yanıltıcı bir haber yer aldı: “Mustafa Kemal Paşa, 21 Ağustos Pazartesi öğleden sonra saat dörtte, Çankaya’daki köşklerinde, şehrimiz siyasi ileri gelenlerine bir çay ziyafeti vereceklerdir.”

1936: 9 Eylül Panayırı, İzmir Enternasyonal Fuarı adını aldı.

1940: Sürgündeki Rus devrimci Leon Troçki, Mexico City’de saldırıya uğradı ve ertesi gün öldü.

1953: SSCB, hidrojen bombası denediğini resmen açıkladı.

1955: Fas'ta Berberi birlikleri 77 Fransız’ı öldürdü.

1960: Senegal, Mali Federasyonu’ndan ayrıldı ve bağımsızlığını ilan etti.

1974: Magosa’ya 15 kilometre uzaklıktaki Türklere ait Atlılar Köyü’nde Rumlar tarafından yapılan katliam ortaya çıkarıldı. Bir çukura gömülmüş 57 Türk’ün cesedi bulundu.

1975: Viking 1 Mars’a gönderilen ilk uzay aracı oldu.

1982: 2 ay 27 günlük kesinleşmiş cezası ertelenmeyen Bülent Ecevit Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’ne girdi.

1986: Oklahoma’da Patrick Sherrill adlı bir postacı, 14 iş arkadaşını öldürdü ve intihar etti.

1998: ABD, Afganistan’daki bir El-Kaide kampına ve Hartum’daki bir kimya tesisine Cruise füzesi ile saldırı düzenledi. Saldırıların, 7 Ağustos’ta Kenya ve Zambiya’daki ABD elçiliklerinin bombalanmasına misilleme olduğu belirtildi.

2008: İspanyol havayollarına ait bir yolcu uçağı Madrid’den Kanarya Adaları’na gitmek üzere havalanırken pist dışına çıkarak yandı ve 153 kişi hayatını kaybetti.

2009: Usain Bolt, 2009 Dünya Atletizm Şampiyonası’nda 19.19 ile Dünya Rekoru’nu yeniledi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2019, 09:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42

banner19

banner43