banner39

Yabancı sayısında on yılda karar değiştiren Nihat Özdemir

Yabancı sayısında kısıtlamaya gidilirken, TFF Başkanı Nihat Özdemir'in 2011 yılında Fenerbahçe Başkanvekili iken "Yabancı sayısı serbest olmalı" ifadeleri tekrar gündeme geldi.

Yabancı sayısında on yılda karar değiştiren Nihat Özdemir

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, değiştirdikleri yabancı oyuncu kuralını savundu.

3 yıla yayılacak kısıtlamayı savunan Özdemir, kulüp yöneticisi olduğu dönemdeyse yabancı kısıtlamasına karşıydı.

Özdemir, Fenerbahçe Başkanvekili iken, 2011'de kulüplerin istedikleri kadar yabancıyla sözleşme imzalama hakkını savunmuş ve bu yöndeki değişikliği desteklenmişti.

Sınırsız yabancı doğru karar

İşte Özdemir'in 2011'deki tutumu:

"Süper Lig kulüplerinin istediği kadar yabancı oyuncu ile sözleşme imzalaması kararı bütün kulüpleri rahatlatacak. Yabancı sınırlaması nedeniyle eskiden kontenjanı açmak için bir oyuncunun sözleşmesini feshetmek zorunda kalıyordunuz. Bu da kulüpleri mali açıdan sıkıntıya sokuyordu. Bu karar oyunculara karşı kulüplerin elini güçlendirdi. Doğru ve yerinde bir karar olarak değerlendiriyoruz."

Özdemir, yabancıyla sınırsız sayıda sözleşme hakkına rağmen yurtdışından yetenekli ve genç oyuncuların da Türk futboluna kazandırabileceklerini savunuyordu:

"Daha önce örneğin Afrika'dan istikbal vaat eden genç yeteneklerle sınırlama olduğu için sözleşme yapamıyordunuz. Artık, Afrika, Güney Amerika, Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerinden genç oyuncuları alıp, yetiştirebiliriz. Bunları yetiştirip, belki de Türk futboluna yeni yıldızlar kazandırabiliriz. Bu karar kulüpler için avantajlı olur. Çok yabancı oyuncu alıp, içinden iyilerini seçip, oynatırsın."

Nihat Özdemir, federasyonun aldığı sınırsız yabancı kararının milli takımı etkilemeyeceğini dile getiriyordu.

Kaynak: ajansspor

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2020, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42

banner19

banner43