banner10

TFF'ye flaş çağrı! 'O konuşmalar...'

Büyükşehir Belediye Erzurumspor Başkanı Hüseyin Üneş, TFF'ye, VAR konuşmalarının yayınlanması için çağrıda bulundu.

TFF'ye flaş çağrı! 'O konuşmalar...'

Büyükşehir Belediye Erzurumspor Başkanı Hüseyin Üneş, VAR konuşmalarının yayınlanması gerektiğini belirterek "Rizespor maçında VAR ile Özgür Yankaya'nın ne konuştuğunu duyabilseydim. -20 derece soğukta stada gelen taraftarım da tatmin olsaydı." dedi.

Haber7 ile bir röportaj gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Erzurumspor Başkanı Hüseyin Üneş, sorulara çarpıcı cevaplar verdi. 

Çaykur Rizespor maçındaki hakem kararlarıyla başlayalım. Açıklamalarınız oldu ama ekstra neler söylemek istersiniz?

Ben öncelikle teşekkür ediyorum sizlere. Erzurumsporumuzu anlatmamız için bizlere fırsat verdiniz. Rizespor maçı öncesi genel bir Erzurumspor portresi çizip sonrasında konuya geleyim. Biz 5 Ocak'ta arkadaşlarımla birlikte göreve geldik. 4 Ocak'tan 31 Ocak'a kadar transfer dönemi vardı. Transfer sürecinde yeni yönetim olarak kısıtlı imkanlarla gece gündüz çalışarak takımımızı güçlendirmek içi transferler yaptık. 7 transferi takımımıza kazandırdık. Obertan gibi dünya yıldızını, Eduok gibi Süper Lig'de etkili olmuş bir ismi, Muhammed Rashad gibi bir oyuncuyu kadromuza kattık.

İkinci yarının ilk maçında evimizde Konyaspor'a karşı oynadık. İyi mücadele etmemize rağmen bireysel hatalardan 2-0 geriye düşüp sonrasında 2-1'i yakaladık. Maalesef son dakikada verilmeyen penaltımızla maçı kaybettik. O pozisyonda VAR'a rağmen penaltımız verilmedi. Bütün futbol kamuoyu da penaltı konusunda hemfikirdi. Bir sonraki hafta İstanbul'da Beşiktaş ile oynadık. Maçın başından sonuna kadar iyi mücadele ettik. Maçı kazanacak pozisyonlar bulduk. 1-0 öne geçtik sonrasında 1-1 oldu. Son bölümde maçı kazanabilirdik ama tecrübesizlikten ötürü kazanamadık ve maç 1-1 bitti.

"RİZESPOR MAÇINDA HAKEM HATASINDAN ÖTE ŞEYLER OLDU"

Sonrasında içeride oynadığımız Rizespor maçı hem bizim için hem lig hem de rakip için önemli bir maçtı. Belki sezon sonunda ligde kalacak takımı belirleyecek ölçekte biz maçtı. Bu konuyla alakalı maç gününden bu yana birçok spor kanalında pozisyon için 'Griydi, şuydu buydu' denmedi. Ortak kanı Erzurumspor hakem hatasından öte bazı şeyler sonucu yenildi. Bunu herkes kabul etti. Bu konuda daha fazla konuşmak istemiyoruz. Bugün çok önemli bir maçımız var. Başakşehir ile İstanbul'da oynayacağız. Kendi evimizde 20 bin kişinin önünde oynadığımız bir maçı, oynanan futboldan ziyade maçın hakemini konuştuk. Açıklamalar da yaptık, disiplin kuruluna sevk edildik. Daha fazla bu konuyla ilgili konuşmak istemiyorum.

"VAR'A KARŞI DEĞİLİZ. DOĞRU KULLANILMASINI İSTİYORUZ"

VAR hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sezon başında ben başkan değildim ama yönetimdeydim. VAR sistemine olumlu baktığımızı hep belirttik. O meşhur bildiriye de imzayı attık. İnsanın olduğu yerde hata olur. VAR sistemi niçin geldi? Maçın skorunu olumsuz etkileyecek ciddi kararların bu sistem yardımıyla düzeltilmesi için. Son maçımıza baktığımızda hakemin verdiği doğru karar, VAR sistemiyle yamultuldu. VAR kullanan diğer ülkelerde hakemin doğru kararının VAR ile yanlışa döndüğünü bulamazsınız. Dünya Kupası'nda VAR sistemi %99 gibi bir oranda doğru kullanılmış. Ligimizde bizim maçlarımızda belki de %10'dur. Bir şeylerin gözden geçmesi gerekiyor. VAR sistemi doğru bir sistemdir ama ne niyetle kullanıldığına girmek istemiyorum ama doğru kullanmak gerek. Batı ülkeleri de bunu kullanıyor. Biz kendi takımımızın maçlarına bakıldığında VAR'ın doğru kullanılmadığını görüyoruz. Bu konuda da üzgünüz.

"VAR KONUŞMALARI YAYINLANSIN"

VAR kararlarında hakemler arasında yapılan konuşmaların yayınlanması konusunda bir talep var mı? Kulüpler Birliği'nde böyle bir istek var mı? Hollanda'da yayınlanıyor mesela...

Kulüpler Birliği'nde böyle bir şey hatırlamıyorum. Bizim böyle bir talebimiz olmadı. Bence bunlar yayınlansa güzel olur. Hollanda'da yayınlanıyormuş bakın, ne güzel. Doğruyu model alp kullanmak ne güzel. Keşke sezon başından beri yayınlansaydı da ben Rizespor maçında VAR ile Özgür Yankaya'nın ne konuştuğunu duyabilseydim. -20 derece soğukta stada gelen taraftarım da tatmin olsaydı. O kararı neden verdiğini bilseydik.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2019, 09:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner6

banner17