banner38

TFF Başkanı Büyükekşi, kulüplerin borcunu açıkladı

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Kulüplerimizin 25 milyar lira borcu var. Faizlerini de eklersek 50 milyar liraya dayanacağını tahmin ediyoruz." dedi.

Spor 09.11.2022, 18:38
TFF Başkanı Büyükekşi, kulüplerin borcunu açıkladı

Turkuvaz Medya Merkezi'nde düzenlenen Sabah Uluslararası Futbol Ekonomi Forumu & Fotomaç Süper Lig'in En İyileri Ödül Töreni'ne katılan Büyükekşi, günümüzde futbolun sportif yönü kadar oluşturduğu ticari hacimle de büyük bir endüstri haline geldiğini dile getirdi.

TFF'de yaklaşık 5 ay önce göreve geldiklerini ve bu sürede kulüplere yeni gelirler sağlamak için ellerinden geleni yaptıklarını aktaran Büyükekşi, şunları kaydetti:

"Göreve geldiğimizde acil çözüm bekleyen sorunlardan en önemlisi naklen yayın ihalesi anlaşmasıydı. Bu da malum futbolun en büyük gelir kaynağı. Bizden önceki dönemde yaklaşık 7 aylık bir süreç sonunda Kulüpler Birliği Vakfı ile yayıncı kuruluş arasında 2 milyar 50 milyon liralık bir rakamda mutabık kalınmıştı. Biz göreve geldikten sonra hemen bu anlaşmayı sonuca ulaştırmak için harekete geçtik. İhaleyi göreve geldikten sonraki 3 gün içerisinde Kulüpler Birliği Vakfının mutabık kaldığı rakamın da üzerinde bir bedelle sonuçlandırdık."

Büyükekşi, futbolun marka değerini yükselterek hem naklen yayın ihalesi bedelini hem de kulüplerin diğer gelirlerini arttırmayı hedeflediklerini ve bunun için de hazırladıkları projeleri hayata geçirdiklerini belirterek, "Adaylığımı açıkladığımdan beri üzerinde ısrarla durduğum ve futbol dünyamızda eksikliğini hissettiğimiz dört konunun hep altını çizdim. Bunlar güven, adalet, şeffaflık ve eşitlik. Federasyon olarak göreve başladığımız ilk günden bu yana her kulübümüze eşit mesafedeyiz ve eşit mesafede olmayı sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Futbolun marka değerini tüm liglerde arttırmayı amaçladıklarını vurgulayan Büyükekşi, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu hedefimize uygun olarak da 2. ve 3. Lig kulüplerimizin 5 yıl boyunca kalıcı gelir elde etmelerini sağlayacak naklen yayın ihalesi anlaşmasını imzaladık. Bu liglerdeki karşılaşmaların canlı olarak yayınlanmasıyla kulüplerimizin izlenirliği ve tanınırlığı da artacak. Böylece sponsorların da bu liglerdeki takımlarımıza ilgisi artacak ve kulüplerimiz için yeni bir gelir kapısı daha açılmış olacak. Bu liglerde oynayan futbolcularımızın da vitrine çıkmasıyla birlikte kulüplerimiz futbolcu satışından da önemli gelirler elde edebilecek."

Şeffaflık Tescil Teknolojisi'nin 2. ve 3. Lig'de uygulanmasını sağladıklarını aktaran Büyükekşi, "Böylece olağandışı bahis hareketlerinin anlık olarak tespit edilmesinin ve bize bildirilmesinin önünü açtık. Böylece futbolumuzun bu tarz kötü niyetli girişimlerden zarar görmesini engelleyeceğiz. Daha şeffaf ve daha güvenli maçlar, daha fazla sponsor ve daha fazla gelir olarak kulüplerimize dönecek. Kadınlar Futbol Ligi'nin yayın hakları için de bir çalışmamız var. Onu da en kısa süre içerisinde sonuçlandırmayı planlıyoruz." diye konuştu.

"Kulüplerimizin 25 milyar lira borcu var"

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, kulüplerin borç sorununa değinerek, "Kulüplerimizin 25 milyar lira borcu var. Faizlerini de eklersek 50 milyar liraya dayanacağını tahmin ediyoruz. Kısa, orta ve uzun vadeli plan ve projelerle, birlik ve beraberlik içinde çalışarak, çözümler üretmek zorundayız. Kulüplerimizin ekonomik anlamda güçlü hale gelmesi, maddi sıkıntılar yaşamaması için doğru bir ekonomi yönetimi ve modelinin şart olduğunu düşünüyorum." şeklinde görüş belirtti.

Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor kulüplerinin gelirlerinin daha iyi olduğunu aktaran Büyükekşi, "Yayın gelirleri bütün kulüplerimiz için en önemli gelir kaynağı olsa da Anadolu kulüplerimizin çoğunun gelirlerinin yüzde 90'ını oluşturmakta. Bu yüzden gelir kalemlerini çeşitlendirmemiz gerekiyor." dedi.

"Akademi zorunluluğu getirmeyi planlıyoruz"

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, dünyanın birçok ülkesinde birçok kulübün, altyapısından yetiştirdiği oyuncuları yüksek katma değerlerle satarak büyük gelirler elde ettiklerini vurgulayarak, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bizim kulüplerimiz için de en doğru modelin bu olduğunu düşünüyoruz. Elbette sponsorluk gelirleri önemli ve sponsorlar futbolumuza büyük katkılar sağlıyorlar, ancak kuracağımız güçlü altyapılar ile yetişecek futbolcularımızın yurt dışına yüksek katma değerlerle satışını gerçekleştirmek hem kulüplerimizin ekonomisine hem de ülkemizin ekonomisine büyük katkılar sağlayacak. Türk futbolunun içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan çıkabilmesinin en önemli yolunun altyapıdan oyuncu yetiştirmek olduğunu düşünüyorum. Yoksa bu durum sürdürülemez. Devamlı yurt dışından oyuncu getirerek bunun altından kalkmak mümkün değil."

TFF olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir toplantı gerçekleştirdiklerini aktaran Büyükekşi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Süper Lig takımları başta olmak üzere akademi zorunluluğu getirmeyi planlıyoruz. Avrupa'nın en genç nüfusa sahip ülkesiyiz. Futbolcu kaynağı olarak hiçbir eksiğimiz yok. Altyapıdan futbolcu yetiştirmek için bu gençlerimizi eğitecek antrenörlerin donanım olarak yeterli ve kaliteli olması gerekiyor. Bu nedenle yurt dışından yabancı oyuncu yerine altyapı antrenörü yetiştirecek hoca getirmemiz gerekiyor. Altyapıya yönelik 4 sınıf yaratmak istiyoruz. Her kategorinin hocalarının farklı özelliklerinin olması gerekiyor. Oyuncuların hepsi her hafta aynı anda aynı eğitimi alacak. Bölge antrenörleriyle hocaları ve futbolcuları kontrol edeceğiz. Kulüplerin altyapıdan yukarı doğru futbolcu yetiştirebilmeleri noktasında TFF'nin öncülük etmesi lazım. Altyapılarda görev yapan antrenörlerin maaşları çok düşük. Bunu da günümüz şartlarına uyarlayacağız."

Proje kapsamında Almanya, Portekiz, İspanya ve Hollanda'da hem milli takım hem de en az ikişer kulübün altyapı ve akademilerini inceleyeceklerini anlatan Büyükekşi, "Bunları yapmadan önce ülkemizdeki altyapıları da incelemeye başladık. 17-18 yaşından sonra futbolcu yetiştirmek doğru değil, temelden başlamamız lazım. Temel sağlam olursa üzerine kuracağımız bina da sağlam olur. Her yaş grubunun çalışma prensipleri farklı. Her yaş grubunun uzman antrenörleri de farklı. Yaş kategorilerine göre eğitim verebilecek, uzmanlarımızı yetiştireceğiz. Bu uzmanların yetiştirilmesi için yurtdışından eğitimciler getireceğiz. Böylece çocuklarımız ve gençlerimiz kendi yaşlarına uygun temel eğitimleri alacak, vücut gelişimlerini sağlayacak ve sağlıklı beslenmelerini sürdürecekler." ifadelerini kullandı.

"Türk futbolunun geleceği için el ele mücadele etmeliyiz"

Mehmet Büyükekşi, en önemli projelerinden birinin de Türk Futbolunun Strateji Planı'nı oluşturmak olduğunu belirterek, "Bunun için KPMG firması ile anlaştık. Sadece Süper Lig değil, bütün kulüplerimizin, hakemlerin, futbolcuların, teknik direktörlerin, başkanların, taraftar gruplarının ve futbol medyasının yanı sıra yurt dışından da konusunda uzman kişilerle toplantılar, çalıştaylar yapılacak ve 3 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık bir strateji planı oluşturulacak. TFF olarak futbolumuzla ilgili hiçbir konuda kararı tek başımıza almayacağız. Ortak akılla hareket etmeli, Türk futbolunun geleceği ve marka değerini artırmak için el ele omuz omuza mücadele etmeliyiz." değerlendirmesinde bulundu.

TFF olarak dijitalleşme ve teknolojiye de büyük önem verdiklerini anlatan Büyükekşi, şunları kaydetti:

"Federasyonun çağın gerekliliklerini karşılamayan web sitesinin yenileme çalışmaları kısa zamanda bitecek ve futbolseverlere daha iyi hizmet verecek hale gelecek. Türkiye'de e-Devlet var ama federasyonda her şey elle yapılıyor. Her kulübe bir şifre vereceğiz. Kulüpler oyuncusuna lisans da çıkartabilecek, transferi de yapabilecek. 'Evrakları son dakikada kurye yetiştirdi' gibi şeyler Türk futboluna yakışmıyor. Süper Lig marka değerini arttırma kapsamında Süper Lig Twitter hesabımızı açtık. Web sayfasının yapımı da sürüyor. Instagram hesabı açacağız. Korsan yayınlarla mücadele etmek için de hem dijital hem de hukuki altyapılar üzerine yoğun mesai harcıyoruz."

"Yeni hedefimiz Almanya'da yapılacak şampiyonaya katılmak"

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, A Milli Futbol Takımı'nın UEFA Uluslar C Ligi'nden lider olarak B Ligi'ne çıktığını dile getirerek, "Yeni hedefimiz 2024 Avrupa Şampiyonası eleme grubundan çıkarak Almanya'da yapılacak şampiyonaya katılmak. Milli takımımızın bunu başararak Türk halkının yine göğsünü kabartacağından şüphem yok. Son yıllarda kulüplerimizin Avrupa kupalarında istediği sonuçları alamamasıyla ülke puanı sıralamasında 20. sıraya kadar gerilemiştik. Bu yıl ise kulüplerimiz Avrupa'da çok başarılı sonuçlar alıyorlar. 4 takımla Avrupa'da yolumuza devam ediyoruz ve aldığımız başarılı sonuçlarla ülke sıralamasında 12. sıraya kadar yükseldik. Sezon sonunda 10. sıraya çıkma şansımız da var. Bu Türk futbolu adına çok büyük bir kazanç. Biz de federasyon olarak bundan çok büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Avrupa'da kazanılacak başarılar Türk futbolunun geleceği ve marka değeri için çok önemli." şeklinde konuştu.

Büyükekşi, desteklerinden dolayı Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Turkuaz Medya Grubu'na teşekkür etti.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
banner35
Günün Anketi Tümü
Seçimi kaybedenler istifa etmeli mi?
banner21
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 34 82
2. Fenerbahçe 34 77
3. Beşiktaş 34 74
4. A.Demirspor 34 66
5. Başakşehir 34 56
6. Trabzonspor 34 54
7. Konyaspor 34 49
8. Kayserispor 34 49
9. Karagümrük 34 47
10. Kasımpaşa 34 43
11. Alanyaspor 35 41
12. Sivasspor 35 40
13. Ankaragücü 34 39
14. Antalyaspor 34 38
15. İstanbulspor 34 35
16. Giresunspor 34 34
17. Ümraniye 34 30
18. Gaziantep FK 34 25
19. Hatayspor 34 23
Takımlar O P
1. Samsunspor 36 78
2. Rizespor 36 68
3. Pendikspor 36 67
4. Bodrumspor 36 62
5. Sakaryaspor 36 62
6. Eyüpspor 36 62
7. Göztepe 36 60
8. Manisa FK 36 56
9. Keçiörengücü 36 56
10. Bandırmaspor 36 55
11. Boluspor 36 52
12. Altay 36 40
13. Erzurumspor 36 39
14. Tuzlaspor 36 38
15. Gençlerbirliği 36 38
16. Altınordu 36 35
17. Adanaspor 36 25
18. Denizlispor 36 23
19. Yeni Malatyaspor 36 16
Takımlar O P
1. M.City 38 89
2. Arsenal 38 84
3. M. United 38 75
4. Newcastle 38 71
5. Liverpool 38 67
6. Brighton 38 62
7. Aston Villa 38 61
8. Tottenham 38 60
9. Brentford 38 59
10. Fulham 38 52
11. Crystal Palace 38 45
12. Chelsea 38 44
13. Wolves 38 41
14. West Ham United 38 40
15. Bournemouth 38 39
16. Nottingham Forest 38 38
17. Everton 38 36
18. Leicester City 38 34
19. Leeds United 38 31
20. Southampton 38 25
Takımlar O P
1. Barcelona 37 88
2. Real Madrid 37 77
3. Atletico Madrid 37 76
4. Real Sociedad 37 68
5. Villarreal 37 63
6. Real Betis 37 59
7. Osasuna 37 50
8. Athletic Bilbao 37 50
9. Girona 37 49
10. Rayo Vallecano 37 49
11. Sevilla 37 49
12. Mallorca 37 47
13. Cadiz 37 41
14. Getafe 37 41
15. Valencia 37 41
16. Almeria 37 40
17. Celta Vigo 37 40
18. Real Valladolid 37 39
19. Espanyol 37 36
20. Elche 37 24
banner23