'Fenerbahçe üst üste 3 maç kazanamaz'

Habertürk TV'de Emin Çağlar'ın moderatörlüğünde yayınlanan Spor Saati adlı programda Fatih Altaylı ve eski futbolcu Hamit Altıntop spor gündemini değerlendirdi.

'Fenerbahçe üst üste 3 maç kazanamaz'

Fenerbahçe hakkında yorumlar yapan eski futbolcu Hamit Altıntop, "Ali Koç Bey geldiğinde hedefler çok yükseltilmişti, bunun nedeni taraftardan mıydı bilmiyorum ama sonuçlar böyle olunca ister istemez olumsuz bir enerji oluyor. Cocu'nun gelmesi çok iyi futboldan ziyade Avrupa'da tanınan bir hoca olunca sonuçlar da gelmeyince özgüven kaybı oldu. Ben inanmıyorum ki Fenerbahçe peş peşe üç galibiyet alsın. Bir berabere oynar bir kazanır bir kaybeder... Bunun Fenerbahçe ile alakası yok, alt sıra takımları böyle oluyor. Fenerbahçe gerçekçi olmak gerekirse 20 maç böyle bir tablo gösteriyorsa burada kalite sıkıntısı vardır diye düşünüyorum. Deplasmanda başlayıp 1 puan aldılar ve çok iyi oynamadılar, o yüzden 1 puan çok değerli olabilir, olaya böyle bakmak lazım. Hep kafalara vurmakla olmuyor bu olay, bu sene iyi başlamadılar, iyi gitmiyorlar" dedi.

"SÜREKLİ ELEŞTİRİLEN FUTBOLCULAR HANGİ HİSSİYATLA SAHAYA ÇIKAR"

"Galatasaray da Fenerbahçe de 1970'lerin sonunda küme düşmekten son anlarda kurtuldu, daha önce yaşandı bunlar. Başkanlar konuşmamalı diye geçen hafta söyledim, Agnelli ailesini örnek gösterdim ve hiç konuşmadığını dile getirdim. Ali Koç, FB TV'de sürekli program yapıyor. Bir başkan her dakika televizyonda olmaz. Sezonun başı, Ali Koç tribüne gidiyor ve 'Bunlar bu formanın hakkını veremiyor' diyor. Bahsettikleri de Fenerbahçe'de 1 sezon oynayıp başarı kovalayacak olan futbolcular. 'Siz olsanız hakkını daha iyi verirsiniz' diyor tribünün göbeğinde. Yetmiyor, kulüp televizyonuna çıkıyor ve kulüple ilgili çok yanlış, kendi kulübünü küçük düşürücü mesajlar veriyor. Yetmiyor geçen haftaki çıkışında 'Bunlar bu formanın hakkını vermediler. Sen ben giysek daha fazla puan toplardık' dedi. Bir başkan çıkıp bunları söylediğinde o futbolcular sahaya hangi hissiyatla çıkar? Elin ayağına dolanmaz mı?" diyen Altaylı, bunun normal olup olmadığını Hamit Altıntop'a sordu.

Altıntop da "Fenerbahçe'de özgüven sorunu olduğunu zaten söyledim ve bu sırf sonuçlardan kaynaklanmıyor. Futbolcu arkadaşlarımızdan bazıları şampiyonluk yaşamış, belli sayıda milli maçları var. Bu da belli şeylerin eksik olduğunun işareti. Fatih Beyin bahsettikleri tabii ki hoş konular değil, olmaması gereken şeyler" yanıtını verdi.

Fenerbahçe'yle ilgili konuşmayı sürdüren Altaylı, "Bu takım iyi kötü 100-150 milyon dolar, Euro maliyeti bir takım. O takımı da sen kurdun. O takımın patronu olmaya sen soyundun. Madem bu kadar reziller, sen niye topladın? Bunları toplayan adamı niye hala koruyorsun? Büyük umutlarla getirdiğin Cocu'yu yolladın, 'Bizim hayallerimize bile yetişemez' dediğin Ersun Yanal'ı getirdin. Sonra da diyorsun ki 'Ersun Yanal'ın üzerinde Comolli var' O zaman kurtarıcı olarak Comolli'yi getirseydin. Ersun Yanal'ı harcadın, oyuncuları harcadın, takımı harcadın... E geriye kim kaldı?" dedi.

Fenerbahçe'de sağlıklı bir ortam olmadığına vurgu yapan Altıntop, bunun dışarıya kötü yansıdığını dile getirdi ve şunları söyledi:

"Sadece Fenerbahçe'den yola çıkmak istemiyorum, futbolumuz Türkiye'de maalesef ezbere oynanan oyun oldu. İçeriği fazla verimli değil. Bugün Fenerbahçe'yi gördüğünüzde herkeste yüksek bir motivasyon var ama beraber hareket etme yok. Ne zaman saldıracağız, ne zaman topu çevireceğiz... Bunlar yok. Gol güzel bir gol ama tesadüfi bir gol. Böyle değerlendiriyorum. Bu kadar yatırım yapmış ve çok önemli teknik direktörler getiriyorsanız taraftar gruplarını da beklenti açısından anlayabiliyorum. İnsanlar sonuçtan ziyade göze iyi gelen futbol da istiyor"

BEN OLSAM ERSUN YANAL YERİNE EROL BULUT’U GETİRİRDİM

"4-5 yıl önceki bir Beşiktaş örneği var. Başkan olarak, yönetim olarak, Comolli olarak artık hedefleri makule çekerdim. Takımdan baskıyı alacaksınız. Taraftara da bir şekilde ifade edeceksiniz ki bu sezon bizim kayıp sezonumuz olarak... Fenerbahçe gelecek hafta Yeni Malatyaspor'la oynayacak ve zor bir maç olacak. Çünkü Yeni Malatyaspor'un özgüveni yüksek. Ben Ersun hocayı getirmezdim de Erol hocayı getirirdim. Maliyeti düşük, hedefleri olan bir hocaya benziyor. Kendisini çok iyi tanımıyorum ama Abdullah Avcı altında belirli bir eğitim almış ve Fenerbahçe geçmişi var. Aslında büyük artıları vardı. Ali Beyden biraz daha hedefleri düşürtüp öyle bir hocayı kazanabilirsiniz. Fenerbahçe'nin Fatih Terim'ini yaratabilirdiniz, neden olmasın? Bu da büyük bir cesaret örneğidir. Tabii ki öyle bir tesadüf var mı yok mu, Malatyaspor buna müsade eder mi çok faktör var ama Fenerbahçe için bu sezon çok parlak olmayabilir ama herhalde kurtaracaktır, bir şüphem yok. Çünkü baktığınızda alt takımlar da Ankaragücü'nde inanılmaz bir moral düşüklüğü var, çok değişik şeyler dönüyor. Ankaragücü'nün ayaklanacağını, uzun vadede iyi bir ekip olacağını hiç kimse savunmaz herhalde. O potansiyeli, ne mali ne de manevi gücü var"

“SOYADI KOÇ OLUNCA BEKLENTİ ARTIYOR”

Ali Koç'un hedefleri neden düşürmediğiyle ilgili konuşan Altaylı, "Çünkü soyadı Koç. Ali Velioğlu değil. Soyadı Koç olunca taraftar beklentisi de senin ortaya koyman gereken performans da farklı oluyor. Ali Koç bir imparator gibi geldi Fenerbahçe'ye. Ufku, vizyonu var, mali sorunları çözecek... Kendisi de bu mesajları verdi. O zaman beklenti farklı oluyor. Hayat insana bazı şeyleri öğretir"

“ÇOK ZOR MAÇLAR”

Altaylı'nın 'Fenerbahçe'nin ligde kalması için 5-6 maç kazanması lazım. Bu görüntü, o kadar maç kazanır hissiyatı uyandırıyor mu?' sorusunu yanıtlayan Altıntop, "Diğer takımların ne yapacağı önemli ama içerdeki maçlarda bu galibiyet sayısını tamamlar diye düşünüyorum. Ama orada da bu yeterli olacak mıdır? Çok zor bir dönem olacaktır. Galatasaray 6 tane attı, özgüven. Başakşehir, Trabzon'u mağlup etti, özgüven. Fenerbahçe'de bu özgüven var mı? Yeni Malatyaspor, Göztepe'yle oynayacak. Çok zor maçlar. Hiçbir şeye şaşırmam. Bu ortamda, böyle bir dönemde bir hoca değişikliği daha olabilir, oraya kadar gidiyorum ona bile şaşırmam. Çünkü böyle bir camia böyle bir mücadele veriyorsa her şey olabilir" dedi.
Neden Almanya'da değil de Türkiye'de bir kariyer planladığı üzerine konuşan Altıntop "Her zaman kendimi ülkeme çok yakın hissettim. Orada doğdum büyüdüm ama her zaman milliyetçiliğim oldu. 17-18 yaşımda Türkiye'de yaşamak istediğime karar verdim. Annem hala orada, oraya çağırıyor. Ben burada çok güzel şeyler yapılabileceğine inanıyorum, kalpten söylüyorum. Taraftarı da eğitmek gerekir, futbolu onlara da öğretmek gerekir. Önce hayatın kurallarını bilmek, kuralları bilmek gerekir. Özeleştiri yapmak zorundasınız. Eleştirilerde bulunuyorum ama yanlışları söylemek zorundayım. Türk vatandaşı olarak bunu kendime görev olarak görüyorum, her şeyi kabul etmek zorunda değiliz." ifadelerini kullandı. 

"OZAN EN DOĞRUSUNU YAPTI"

Ozan Kabak'ın Stuttgart'a transferini değerlendiren Altıntop şunları söyledi:

"Kesinlikle doğru yaptı. Fatih hocanın Ozan'a değer verdiği ortada. Kulübünü de ister istemez düşünmek zorundaydı, 'Zamanı değil'i de o yüzden söylemiştir. Fatih hoca bir spor adamı olarak Ozan'ın gitmesine yeni bir futbol, dil, kültür öğrenmesine karşı değildir. Ozan öyle bir yaşta gitti ki çok çabuk öğrenecektir. İnanıyorum ki Ozan sakatlıklardan korunursa o kişiliğiyle, fizik gücüyle çok çok önemli futbolcu olabilir. Ozan'ın ilk yatırımının kendisinin çok futbolcu arasından biri olduğunu öğrenmesi gerekir. Dili altı ay, bir sene sonra öğrenir, bu çok önemli değil. Önemli olan saha içidir. Stuttgart kümede kalmaya çalışıyor, büyük zorluğu var ama zorluğu artıya çevirebilir. İnşallah doğru insanlarla tanışır, doğru insanlarla ilerler"
"Ortada bir Pavard örneği var. Ozan'da da o yeteneği, kaliteyi görüyorlar. Hırsı, isteği, iyi bir oyunla, iyi bir sistem ve taktik anlayışla uygulayabilirse kardeşimizin önü açık. Stuttgart genç bir ekibe sahip. Ozan'ı bu dönemde almaları bir riskti ama bu riskin avantajı da çok olabilir. Ozan inşallah iyi oynar, 11 milyona almışlar, iyi oynadığında değeri ne kadar olur? 5,5 yıllık imza attı, bu sene olmaz önümüzdeki sene olur. Öyle bakmak lazım. Çok büyük bir risk değil"


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17