banner38

Emre Belözoğlu: "Galatasaray şampiyonluktan çok uzakta"

Antalya'da AA muhabirinin sorularını cevaplayan Emre Belözoğlu, gerek kendi takımı gerekse de Türk futbolunun içinde bulunduğu durumla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Spor 28.01.2022, 20:42
Emre Belözoğlu: "Galatasaray şampiyonluktan çok uzakta"

Medipol Başakşehir Teknik Direktörü Emre Belözoğlu, turuncu-lacivertli takımın kamp çalışmalarını sürdürdüğü Antalya'da AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Süper Lig'de 2 sezon önce şampiyonluğa ulaştıklarını hatırlatan Emre Belözoğlu, "Sonuna kadar şampiyonluk için mücadelemizi vereceğiz. Avrupa kupasından başka hedefimiz olamaz. Bunun dışında bir şey Başakşehir'in genlerine aykırı. Medipol Başakşehir her sene şampiyonluğa oynadı. Şu an Avrupa hedefinde bir takımız. Hala şampiyonluk hedefimiz devam ederken bunu sonuna kadar zorlayacağız." ifadelerini kullandı.

Ara transfer döneminde kadrolarına Serdar Gürler ile Salih Uçan'ı kattıklarının hatırlatılması üzerine Belözoğlu, "Salih, özellikle Alanyaspor serüveninde çok başarılı işler yaptı. Bize fayda vereceğine inanıyorum. Bizim de ona iyi geleceğinize inanıyorum. Salih'in bizle beraber olmasından dolayı mutluyuz. Serdar Gürler ise Edin Visca ayrıldıktan sonra önemli opsiyonlardan biriydi. Serdar, ayrılacağını daha önceden kulübüne bildirdiğini söyledi. O bizi istedi, biz de onu çok istedik. Burada Ahmet Çalık konusunu da açmak istiyorum. Rabbim mekanını cennet etsin. Ailesine de sabırlar versin. Oradan Serdar'ı vurmaya çalışmak hakkaniyetli olmuyor. Ahmet'in ölümü dahi bizi birleştiremiyorsa, bu çok acı verici durum. Bunun üzerinden bir şeyi konuşmak, 2 arkadaş üzerinden bunu yorumlamak bizlere yakışmıyor. Hepsi bizim kardeşimiz. Ömürleri hep daim olsun. Kalanlar da bir acıyla yaşıyor. Bu durumlardan ders almamız gerekiyor. Serdar bize çok faydalı olacak. Buna inanıyorum." diye konuştu.

Transfer çalışmalarının sürdüğünü aktaran genç teknik adam, "Bir kenar oyuncusu transferi kesin yapacağız. Belki aramızdan ayrılan oyuncuların durumuna göre bir fırsat gelişirse, hücum bölgesine bir oyuncu daha alabiliriz. Trezeguet (Mahmud Hasan) ilgilendiğimiz oyunculardan biri. Visca'nın yerini doldurmak kolay olmuyor. Skora katkı verecek ve üçüncü bölgede üretkenliği arttıracak oyuncu arıyoruz. Yusuf Ndayishimiye ile ilgili bize net ulaşan söylemler var. İstenilen bir oyuncu. Giden oyuncunun yerini doldurmak kolay olmuyor. Zaman gerekiyor. Yusuf'un kalacağını düşünüyorum." şeklinde konuştu.

"Üç takımın da aynı anda geride kalması şaşırttı"

Emre Belözoğlu, Süper Lig'de Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin şampiyonluk yarışının oldukça uzağında kalmasıyla ilgili, "Üç takımın da aynı anda geride kalması şaşırttı. Beklenmedik bir durum. Türkiye'de kulüpler artık daha bilinçli yönetiliyor. Çok daha doğru hamleler yapıyorlar. Ligde birçok takım, farklı oyun anlayışlarında teknik adamlarla çalışıyor. Bu da rekabetçi bir lig ortaya çıkmasına sebep oldu. Üç büyük köklü camianın geride kalması da beklenmedik bir durum. Onların bunu kendi içlerinde değerlendirmesi doğru olur. Onların hala Avrupa ve şampiyonluk hedeflerinin olduğunu düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

"Beni en çok etkileyen teknik adam Guardiola"

Topa sahip olan, dominant ve ön tarafta baskılı oynamaya çalışan bir takım oluşturmayı hayal ettiğini dile getiren Belözoğlu, kendisini en çok etkileyen teknik adamın Pep Guardiola olduğunu söyledi.

İspanyol teknik adamın çok farklı bir oyun oynatmak istediğinin altını çizen Emre Belözoğlu, "Beni en çok etkileyen teknik adam, çok başarılı bulduğum Guardiola. Onun oynatmak istediği çok zorlu bir oyun. Oyuncuların farklı özelliklerinin olması gerek. Süper Lig'e uygun bir oyun kafamda var. Elinizdeki malzemeye göre onu şekillendirmek gerek. Guardiola, Almanya'da, İspanya'da ve İngiltere'de başka teknik adamlık yapıyor. Süper Lig'in gerçekleri bambaşka. Onun antrenman sistemlerini hazırlayan Domenec Torrent ülkemize geldi ve zorlanıyor. Ülkemizin gerçekleri başka. Bunu değerlendirerek bir oyun inşa etmek zorundasınız. Ülkemizde futbolu konuşmak kolay. Herkesin biraz daha hakkaniyetli bakması gerekiyor." açıklamasını yaptı.

"Genç hocaların arkasında durmalıyız"

Emre Belözoğlu, deneyimli isimler Fatih Terim, Şenol Güneş ve Mustafa Denizli'nin uzun süre sonra aynı anda takım çalıştırmamasıyla ilgili, "Hocaların çalışmaması kendi tercihleri gibi duruyor. Türk futboluna büyük hizmetler verdiler. Mutlaka takım bulacaklardır. Hala büyük takımlardan birine gidebilirler. Genç hocaların da arkasında durmamız gerekiyor. Hepsi işini seven, futbola değer katmaya çalışan, geliştirmeye çalışan isimler. Yolları açık olsun. Umarım onlar da başarılı olurlar ve isimlerini Fatih Terim, Şenol Güneş ve Mustafa Denizli'nin yanına yazdırabilirler." şeklinde görüş belirtti.

Fatih Terim'in Galatasaray ile yollarını ayırmasına dair bir soruya Belözoğlu, "Teknik adamlık insanı yoran ve yaşlandıran bir meslek. Çok kolay değil. Her teknik adamın ayrılışı kolay olmuyor. Fatih Terim'in ayrılığıyla ilgili bildiğim bir şey yok. Galatasaray son dönemde başarılı skorlar almıyordu, yönetim böyle bir karar aldı. Fatih Terim ilk kez ayrılmıyor. Galatasaray ile bağı her zaman devam edecektir. Fatih Terim ismi olduğu için herkese göre sürprizdi. Galatasaray şampiyonluktan çok uzakta." cevabını verdi.

"Yabancı kararı değişmesin"

Spor Toto Süper Lig'de uygulanan yabancı oyuncu kuralıyla ilgili istikrar sağlanması gerektiğine vurgu yapan Belözoğlu, "İnandığınız bir gerçek varsa, onun peşinden gitmelisiniz. Bu sene 4, seneye 8 değil. Bu bir planlama. Futbol ailesinin içindeki üyelerle beraber hareket edilerek uygulanması gereken bir kural. Karar verdilerse değiştirmesinler. Kulüpleri zora sokmasınlar. Karar değişmesin. İnandıkları kararın yanında dursunlar. TFF karar alıyorsa, arkasında durmalıdır. Yabancı sayısının düşmesine en hazır takımlarından biriyiz. Türk oyuncu sayısı artacağı için ona göre planlama yapıyoruz." diye konuştu.

Türk futbolunun Avrupa'yla rekabet edemediğini dile getiren Emre Belözoğlu, şu görüşlerini paylaştı:

"Birçok konuda Avrupa'dan gerideyiz. Kendimize has özelliklerimiz var. Çok çalışmalıyız. Yeni nesil gençler yetiştirmeliyiz. TFF de liyakati olan insanlara bu şansı vermeli. Bir kişi üzerinden her şeyi eleştirmek çok basit. Spor kamuoyunun eleştirirken, şartları değerlendirerek bakması gerektiğini düşünüyorum. Günceli yakalamak eğitim kurumlarının işi. İyi öğretmenlerle çok iyi öğrenciler yetişir. TFF'nin önce o departmanı kuvvetlendirmesi lazım ki öyle teknik adamlar ülkemizde çıksın."

Türkiye'de Pro Lisans sahibi olmayan teknik adamlara yöneltilen eleştirilerle ilgili de konuşan Emre Belözoğlu, "Çok önemli bir konu. Eğitim olmazsa olmaz benim için. Eğitimin olmadığı yerde üretkenlik olmaz. Türkiye'de fazla sayıda pro lisanslı teknik adam var. Bunların yarısından fazlası 60-80 yaşında. Bir değişim olması gerekiyor. Pro Lisans için TFF'nin bir departmanının olması gerekiyor. O insan onu hak edebilecek sınavlardan geçmeli. Çok kolayına kaçıyoruz. Ben zaten kulübede bulunabilecek lisansa sahibim. TFF'nin verdiği hakla kulübedeyim. İyi futbolcuyum diye bu lisansı bize kimse vermedi. Bu çok sanal bir gündem. Keşke ligde 600 takım olsa da bu hocaların hepsi takım çalıştırsa. Ben bir dahaki Pro Lisans sürecine dahil edileceğimi düşünüyorum. Önümüzdeki ay içinde de olabilir. TFF bunu deklare eder. Ancak benim üzerimden tartışmalar sona ermez. Pro lisans güzel bir tartışma." şeklinde görüş belirtti.

Alex'in Aykut Kocaman hakkında söyledikleri

Emre Belözoğlu, Fenerbahçe'nin efsane oyuncusu Alex de Souza'nın eski teknik direktörü Aykut Kocaman hakkında söylediği iddia edilen "Çalıştığım en kötü teknik direktördü" ifadesinin hatırlatılması üzerine, şunları kaydetti:

"İkisi de çok konuşan isimler değil. Özel isimler. Fenerbahçe tarihinin 2 çok önemli parçası. Birbirinden ayırt edemezsiniz. Alex'in hangi soru karşısında bu cevabı verdiğini ben bilmiyorum. Okuduklarım üzerinden değerlendirebilirim. Herkesin kendi fikridir. Saygı duyuyorum. Aykut Kocaman ile Alex'in beraberliğini bilen birisi olarak, şampiyonlukları ve 3 Temmuz'u beraber yaşadık. Benim de çok fikirlerim var ama söylerken kendimi tutuyor, yaşanmışlıklara binaen susuyorum. Aslında susmak da büyük bir şereftir. Birazcık spekülasyonları oluşturuyor. Zaten Fenerbahçe çok zor süreç yaşıyor. Bunu da kullanıyorlar. Alex de böyle bakmalı. Ne Aykut Kocaman'ı Alex'ten, ne de Alex'i Aykut Kocaman'dan kimse ayıramaz. Aykut Kocaman bu ligi en iyi bilen teknik direktördür. Bu konuşma ve üslup, totalde kişilerden çok camialara zarar veriyor. Alex'i de Aykut Kocaman'ı da çok seviyorum. İkisi de çok değerli. Alex de Fenerbahçe futbol tarihinin gördüğü en büyük yabancı futbolcu. Bir gün gelip ikisi de beraber çalışabilir. Neden olmasın? Oyuncuyken Aykut Kocaman, Abdullah Avcı ve Fatih Terim ile gerginliğim oldu. Hiçbir zaman her şey güllük gülistanlık değildir. Alex ile Aykut Kocaman'ın birbirlerinden ortak menfaat çıkardıklarını gördüm. Ben o tarafına bakıyorum. Teknik adamlıkta, oyuncularla alttan aldığınız ya da üste çıktığınız süreçler olur. Yönetmek kolay değildir. En zor oyuncu bendim. Zor bir takım vardı Aykut Kocaman'ın elinde. Ben ikna edilmesi zor bir oyuncuydum. Ben Aykut Kocaman için zordum, onun tarzı da benim için zordu. Güzel anılar kalmıştır. Camiamızın nasıl zorluklar yaşadığını biliyorum. Aykut Kocaman benim için her zaman değerli biri olarak kalacaktır. Bu ne olursa olsun değişmez."

Emre Belözoğlu, daha önce beraber çalıştığı Fenerbahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal'ın başarılı olmasını istediğini kaydetti.

A Milli Futbol Takımı'nın 2022 FIFA Dünya Kupası play-off yolculuğu ile ilgili de görüşlerini aktaran Belözoğlu, "Milli takımın geçmişten gelen bir karakteri var. Herkesle kafa kafaya mücadele edecek bir yapımız var. Oyuncu grubu kaliteli. Stefan Kuntz'un enerjisi iyi gibi duruyor. Hiçbir şeyi imkansız olarak görmüyorum. Portekiz ve İtalya zor bir yol olacak ama imkansız görmüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
banner35
30
açık
Günün Anketi Tümü
Yerli veya yabancı aşılardan hangisini kullanmayı tercih ederdiniz?
Yerli veya yabancı aşılardan hangisini kullanmayı tercih ederdiniz?
banner21
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
banner23