banner10

Bahreynli futbolcu idamla yargılanabilir

2017 yılında Avustralya'ya iltica ederek mültecilik hakkı kazanan Bahreynli futbolcu Hakeem Al-Araibi, balayı için gittiği Tayland'da tutuklandı. 

Bahreynli futbolcu idamla yargılanabilir

Hakeem Al-Araibi ismini duymamış olabilirsiniz ancak dünyanın bir kısmı şu anda bu futbolcuyu konuşuyor. Bahreyn Milli Takımı'nda da stoper olarak görev yapmış olan Al-Araibi, ülkesi Bahreyn'de 2011 yılında yaşanan Arap Baharı döneminde bir polis merkezine yapılan saldırıyla yargılanıyor. 

2012 yılında kardeşiyle birlikte polis merkezine yönelik saldırı iddiasıyla suçlanan Al Shabab futbolcusu olan Al-Araibi, Bahreyn'de üç ay boyunca tutuklu olarak kalmıştı. Bu süreçte işkence gördüğünü dile getirdi.

25 yaşındaki futbolcu, Guardian'a "Benim için cehennem gibiydi. İlk iki gün boyunca gözlerimi bağlı tuttular ve yüzüm ile bacaklarıma vurdular. Bir daha asla futbol oynayamayacağımı söylediler. Beş saat aralıksız olarak şiddet uyguladılar. Daha sonra yüzüme su çarparak uyandırdılar. Onlara ne yaptığımı sorduğumda ise çenemi kapamamı söylediler ve bana vurmaya devam ettiler" dedi.

Daha sonra serbest bırakılan Al-Araibi, 2014'de ülkesiin milli takımıyla Katar'a karşı forma giydi ancak kardeşinin polis merkezine saldırı suçundan 10 yıl hapis cezasıyla hüküm giydiğini öğrendi. 

Taylandlı savcılar ise geçtiğimiz hafta cuma günü oyuncunun ülkesi Bahreyn'e iade edilmesi talebinde bulunmuştu. Ama Hakeem al-Araibi ise Bahreyn'e iade edilmesi halinde idam edileceğini söylemişti. Bahreynli futbolcunun kefaletle serbest kalma talebi hakimler tarafından reddedilirken ülkesine iade edilmemesi için gerekçeli bir sebep göstermesi talep edildi.

Kaynak: HT Spor
 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2019, 16:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17