TİKA’dan Bakü’de Kerkük ve Karabağ konulu sempozyum

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Azeri – Türk Kadınlar Birliği iş birliğinde Bakü’de “Türk Dünyasının geleceğinde Kerkük ve Karabağ’ın yeri; jeopolitik çağrılar ve perspektifler” konulu uluslararası Sempozyum düzenlendi.

TİKA’dan Bakü’de Kerkük ve Karabağ konulu sempozyum

Sadece Azerbaycan’ın değil, tüm Türk Dünyası’nın kanayan yarası olan Karabağ ve geçmişten günümüze Türk kültürünü ve geleneklerini koruyan ve yaşatan Türklerin bulunduğu Kerkük’ün sorunlarının da ele alındığı Sempozyuma, Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Türkiye’den davet edilen akademisyenler, Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Azerbaycanlı Milletvekiller Genire Paşayeva, Fezail İbrahimli ve akademisyenler katıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Türklerin hiçbir zaman esaret altında kalmadıklarını ve Karabağ’ın işgalden kurtuluşunun yakın olduğuna inandığını ifade etti. Milli şuurun üstün tutulmasının önemini vurgulayan Azerbaycanlı halk şairi Sabir Rüstemhanlı ise konuşmasında birlik ve beraberliğin her zaman korunması gerektiğini belirtti. Büyükelçi Erkan Özoral ise yaptığı konuşmada sempozyumların Türk dünyasının her yerinde gerçekleştirilmesinin önemini vurguladı.

Açılış konuşmalarının ardından iki ayrı oturum şeklinde devam eden sempozyumun ilk oturumda; Türkmenlerinin mevcut durumu ve perspektifler, Irakta Türklerin demografik durumu ve beklentiler, Kerkük edebiyatı ve manevi birliğimiz, Azerbaycan – Türkmen edebi ilişkileri, Irak Türkmen medyasında Türkiye ve Azerbaycan konularında sunumlar yapıldı. Panelin “Karabağ” konulu ikinci oturumunda ise; Türkiye-Azerbaycan medya ilişkilerin gelişim perspektifinde Karabağ konusu, Anadolu medyasında Karabağ, Karabağ’ın işgalinin tarihi kökleri, Ermeni işgalinde Türklere yapılan soykırımlar, Karabağ sorununun uluslararası hukuk çerçevesinde çözüm yolları başlıklarında konuşmalar yapıldı.   

Kaynak: Bizim Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17