banner10

TİKA’dan Afganistan’a sergi desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan’ın Herat şehrinde “Gökkubbe Altında Üç Yüz Yıla Doğru, Türkiye-Afganistan Dostluğunun Belgelerle Hikâyesi” isimli sergi düzenledi.

TİKA’dan Afganistan’a sergi desteği

TİKA tarafından düzenlenen, 18. yüzyılın ortalarından 1940’lara kadar olan Türkiye-Afganistan ikili ilişkilerini somut belgelerle gösteren sergi,  Herat Allâme Selçuki Sergi Salonu’nda açıldı. Bölge halkının büyük ilgi gösterdiği sergi, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.  

Sergide Afganistan’ın milli bir devlet olarak yükselmesi ile eş zamanlı olarak başlayan ve üç yüz yıla doğru uzanan iki ülke ilişkilerini bütün yönleriyle gösteren 104 adet belge, Darice ve Türkçe özetleri ve kısmen Darice tercümeleri ile birlikte sergilendi. Sergide, Trablusgarp Savaşı, Büyük İstanbul Yangını ve Millî Mücadele vesilesi ile Afganistan Devleti ve halkı tarafından gönderilen yardımlar ile ilgili belgeler dikkat çekti. Sergilenen belgeler T.C Osmanlı Arşivi, Cumhuriyet Arşivi, Cumhurbaşkanlığı Arşivi, Kızılay Arşivi ve diğer arşivlerden derlendi.

Kaynak: Bizim Haber Merkezi (BHM)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17