TİKA’dan Afganistan hat sanatına destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’da Herat Hattatlar Derneği’ne donanım ve ekipman desteğinde bulunuldu.

TİKA’dan Afganistan hat sanatına destek

Afganistanlı Hattatların yeterli ve kaliteli hat malzemelerine sahip olmamaları ayrıca gerekli donanım ve ekipmanların eksikliğinden dolayı dernek üyelerinin ve hat öğrencilerinin bir yıllık ihtiyacına yetecek kaliteli hat malzemesi, meşk masaları, dolap, sandalye, çalışma masası vd. malzeme ile birlikte gerekli olan bazı elektronik âletler de düzenlenen bir törenle TİKA tarafından derneğe teslim edildi.

Törende konuşan TİKA Afganistan Herat Program Koordinatörü Ali Ergun Çınar, Afgan hattatları ile işbirliği yapmaktan ve onların çalışmalarına katkıda bulunmaktan mutlu olduklarını belirtti. Çınar,  “Afganistanlı hattatların emeklerinin karşılığını bulmasını ve sanatları ile geçinebilecek hale gelmelerini temenni ediyorum.” dedi.

Herat Hattatlar Derneği Başkanı Müstemend Guri, TİKA’nın kültür ve sanata verdiği destek için minnettar olduklarını söyleyerek yapılan yardımdan sadece dernek üyelerinin değil dernekte kurs gören hat öğrencilerinin ve bütün sanatseverlerin de istifade edeceklerini belirtti.

Afganistan Hat Sanatında önemli bir yere sahip olan Abdülcelil Tevana da gerek yapılan bu yardım gerekse de daha önce açılmış olan Türk Ebrusu kursları ve Türkiye’de düzenlenen İslam Medeniyet Hazineleri Sergisi ile TİKA’nın Afganistan sanatına büyük katkı verdiğini ifade etti.

12-14 Ocak 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen” İslam Medeniyet Hazineleri Türk ve Afgan Hattatların İstanbul Buluşması” Sergisi ile Afgan Hat Sanatı Türk sanat çevrelerine tanıtılmıştı.

Bizim Haber Merkezi (BHM)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17