banner10

TİKA’dan 20 bin kişiye sağlık desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından 2017 yılında yapımı tamamlanarak hizmete açılan Şadiyan Kliniği 20 köye hizmet vermeye devam ediyor.

TİKA’dan 20 bin kişiye sağlık desteği

Afganistan’ın kuzeyinde yer alan Mezar-ı Şerif şehrine 60 km uzaklıkta bulunan Şadiyan Köyüne TİKA tarafından yaptırılan ve 2017 yılı Kasım ayında hizmete açılan Şadiyan Kliniği günde yaklaşık 50 hastaya hizmet veriyor.

20 köyden binlerce kişi

Bölgede yer alan 20 köydeki yaklaşık 20.000 kişiye sağlık hizmeti sunan klinikte özellikle kış aylarında sel ve su taşkınları gibi nedenlerle şehirle irtibatı kesilen bölge insanına temel sağlık hizmetleri veriliyor. Klinikte, dâhiliye, aşı, kadın doğum, yetersiz beslenme ile küçük cerrahi operasyonların yapıldığı bölümler yer alıyor.

Klinikten duydukları memnuniyeti belirten köy halkı, “Daha önce köyümüz özellikle kış mevsiminde sağlık ile ilgili büyük sıkıntılarla karşı karşıyaydı. Köyümüzü Mezar-ı Şerif’e bağlayan ulaşım yolları kışın kar, yağmur ve sel nedeniyle kapanıyordu. Kliniğin yapılmasıyla çevre köylerle birlikte sağlık hizmetleri ile ilgili sorunlarımız giderildi. Kliniği yapan başta Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne, Türk Halkına ve TİKA’ya çok teşekkürler.” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: Bizim Haber Merkezi (BHM)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17