banner10

TİKA Kerkük'te yanan tarihi Kayseri çarşısı için harekete geçti

Irak'ın Kerkük kentinde 26 Kasım'da yanarak kullanılamaz hale gelen ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından restore edilecek tarihi Kayseri Çarşısı'nda enkaz kaldırma ve temizleme çalışmalarına başlandı.

TİKA Kerkük'te yanan tarihi Kayseri çarşısı için harekete geçti

TİKA Bağdat Program Koordinatörü Cüneyt Esmer,  yaptığı açıklamada, ''Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın TİKA'ya verdiği talimat doğrultusunda tarihi Kayseri Çarşısı'nın onarımı çerçevesinde 7 Aralık tarihinde çarşıda enkaz kaldırma çalışmalarına başladık.'' ifadesini kullandı. Esmer, enkazın kaldırılmasının ardından çalışmada restorasyon sürecine geçileceğini belirtti.Irak Türkmen Cephesi Sözcüsü Ali Mehdi de ''Kayseri Çarşısı'nda enkaz kaldırma çalışması başladı.'' ifadelerini kullandı. Osmanlı eseri tarihi çarşının onarımının TİKA tarafından yapılmasının önemli olduğunun altını çizen Mehdi, ''TİKA'nın desteğiyle çarşının onarımı yapılacak. Bu bizim için oldukça önemli. Çünkü tarihi dokusu bozulmayacaktır.'' ifadelerini kullandı.Kayseri Çarşısı esnaflarından İzettin Kemal, ''Türkiye'ye bu zor günde yanımızda olmasından ve bu tarihi çarşıyı yeniden imar etmesinden dolayı minnettarız.'' dedi.

Çarşının on yıllardır kendileri için ekmek kapısı olduğunu belirten esnaf Ömer Hasan,''Türkiye Cumhuriyeti ve tüm kuruluşlarına şükranlarımızı sunuyoruz. Türkiye olmasaydı buraları imar edecek kimse olmazdı.'' dedi.

Kerkük kent merkezinde bulunan ve Osmanlı döneminde inşa edilen tarihi Kayseri Çarşısı'nda 26 Kasım'da henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıkmıştı. Yangın nedeniyle çarşıda bulunan çok sayıda iş yeri kullanılamaz hale gelmişti.

Bizim Haber Merkezi (BHM)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner6

banner17