Konya'dan dünyaya "Selam Vakti"

Hz. Mevlana'nın 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve çok sayıda davetlinin katılımıyla başladı.

Konya'dan dünyaya

Konya’da her yıl 7-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen Hz. Mevlana'nın 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri bu yıl “Selam Vakti” temasıyla başladı.

Etkinliklerin ilk gününde; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Mevlana'nın 22'nci kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru, protokol üyeleri ve vatandaşların katılımıyla, sevgi ve hoşgörü yürüyüşü, türbe ziyareti ve sergi açılışı yapıldı, ilk sema programı gerçekleştirildi.

HERKESE BARIŞ VE HUZURU GÖTÜREN MEDENİYETİN TEMSİLCİLERİYİZ

Törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hazreti Mevlana’nın, “Gel” çağrısıyla milyonlara ışık olduğunu söyledi. Şeb-i Arus’un bu yılki temasının “Selam Vakti” olduğununun altını çizen Bakan Kurum, ”Selam, barış ve esenlik demektir. Yüce dinimiz de barış ve esenlik dinidir. Selam vermek ‘kardeşlik’ demektir. Bizler, gittiğimiz her coğrafyada hiçbir din, dil, ırk, mezhep farkı gözetmeksizin herkese selamı, yani barış ve huzuru götüren bir medeniyetin temsilcileriyiz” ifadelerini kullandı.

GEL ÇAĞRISI İNSANIN ASLINA DAVETİDİR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, içinde bulunulan çağın hız, haz ve tüketim çağı olduğunu belirterek bazı geleneklerin unutturulduğuna dikkat çekti. Bakan Murat Kurum, sözlerine; “Komşularımızla iletişime kapalı evlerimizi, sanal âlemde kaybolarak unuttuğumuz dünyamızı tekrar güzel kılmanın ilk adımlardan birisi ‘selam’dır. Bu manada Şeb-i Arus Törenleri’nin bu yılki temasının böylesine ihtiyaç duyduğumuz önemli bir konuya, ‘Selam’a ayrılmış olmasından memnuniyet duyuyorum.” şeklinde devam etti.

Bakan Kurum, Hz. Mevlana’nın öğretilerinin günümüze dek ulaştığını söyleyerek Mevlana’nın merkeze insanı koyan öğretisinin dünyada en çok kabul gören öğretilerden biri olduğunu belirtti.

İNSAN HAKLARI DEYİNCE İLK HZ. MEVLANA AKLA GELİR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, hoşgörü ve insan hakları deyince akıllara Hazreti Mevlana’nın geldiğini hatırlatarak, “Bizler düşüncelerimiz farklı olsa da; diller, inançlar, mezhepler, etnik kökenler, kültürler farklı olsa da insan olarak, ‘can’ olarak birbirimize saygımızı, hürmetimizi ne olursa olsun korumayı başaran bir milletin mensuplarıyız” dedi.

MEVLANA SEVGİ VE HOŞGÖRÜYE DAYALI HAYAT TARZIMIZIN MİMARIDIR

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, “Hz. Mevlana Kur’an ve sünnet çizgisinde sevgiyi temel alan, insanlar arasındaki farklılıkları aşarak bir arada yaşamanın yolunu çizmiş ve milletimizin insan sevgisi ile hoşgörüye dayalı hayat tarzının mimarı olmuştur” ifadelerini kullandı.

Bizim Haber Merkezi (BHM)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17