banner38

KADEM'den kadına yönelik şiddete karşı kampanya

KADEM Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, "Bu yılki kampanyamızın temasını 'ısrarlı takip' olarak belirledik. Hazırladığımız kamu spotuyla ve sosyal medya içeriklerimizle ısrarlı takibin hak ihlali ve bir şiddet türü olduğuna dikkat çekmek, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda ısrarlı takibin artık suç kapsamına alındığını kampanyamız vasıtasıyla herkese duyurmak istiyoruz" dedi.

Sivil Toplum 24.11.2022, 18:21
KADEM'den kadına yönelik şiddete karşı kampanya

KADEM'den kadına yönelik şiddete karşı "Israrlı takip suçtur" kampanyası
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında, "Israrlı takip"in bir şiddet türü ve suç olduğuna yönelik toplumsal farkındalık oluşturmayı hedefledikleri kampanyayı tanıttı.

KADEM'in Edirnekapı'daki Kadın Destek Merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan KADEM Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, 25 Kasım'ın tüm dünyada kadına yönelik şiddetin konuşulduğu ve şiddetle mücadelenin öneminin altının çizildiği bir gün olduğunu söyledi.

Kadına şiddetin, savunmasız olana güç gösterisi yapmanın, bu şekilde tahakküm kurmaya çalışmanın kabul edilemez bir durum olduğunu vurgulayan Bayraktar, bu şiddet türünün fiziki güç dengesizliği, geleneksel olarak kadının ikincil görülmesi, failin genellikle en yakın halkadan olması ve çoğunlukla ev alanında kontrol mekanizmalarının uzağında gerçekleşmesi gibi kendine has dinamikleri olduğunu, bu unsurların kadına yönelik şiddetle mücadelede genel şiddetten farklı özel yaklaşımlar gerektirdiğini kaydetti.

Pek çok kadının en güvende olması gerektiği yerde en yakınları tarafından şiddete uğradığına fakat bazen sesini bile duyuramadığına ve bir kısmı cinayete kurban gittiğine dikkati çeken Bayraktar, böyle uluslararası bir günün olmasının bu acıların son bulması için farkındalık oluşturmak adına çok önemli olduğunu belirtti.

Bayraktar, KADEM olarak kadınların onuru ile korkmadan ve güvenle yaşayabilecekleri bir toplum inşa etmek amacıyla çalıştıklarını, bu bağlamda her yıl 25 Kasım'da kadına yönelik şiddeti farklı açılardan ele aldıkları kampanyalar düzenlediklerini anlattı.

- Israrlı takibin fiziksel şiddete dönüşme potansiyeli

Sebep ve sonuçlarını bir bütün olarak değerlendirerek bilimsel araştırmaların çıktılarından faydalanarak şiddetin farklı boyutlarına dikkati çeken içerikler ürettiklerini aktaran Bayraktar, "Bu yılki kampanyamızın temasını ise 'ısrarlı takip' olarak belirledik. Hazırladığımız kamu spotuyla ve sosyal medya içeriklerimizle ısrarlı takibin hak ihlali ve bir şiddet türü olduğuna dikkat çekmek, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) ısrarlı takibin artık suç kapsamına alındığını kampanyamız vasıtasıyla herkese duyurmak istiyoruz." diye konuştu.

Özellikle son yıllarda kadınların gerek fiziksel gerekse telefon ve sosyal medya üzerinden ısrarlı takibe maruz kaldığını dile getiren Bayraktar, hangi yolla olursa olsun ısrarlı takibin kadını korkutan, tedirgin eden, baskı altına alan, onun huzur ve sükununu bozan, güvenlik endişesi taşımasına yol açan bir eylem olduğunu, daha da önemlisi her ısrarlı takibin fiziksel şiddete dönüşme potansiyeli taşıdığını söyledi.

- "Israrlı takip bir şiddet türüdür ve suçtur"

KADEM Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Bayraktar, bu sebeple kadınların sıklıkla maruz kaldığı ısrarlı takip eylemlerinden yola çıkarak bir spot film hazırladıklarını belirterek şöyle devam etti:

"Filmde pek çok kadının hikayesinde yer alan o tanıdık sahneleri göreceğiz. Toplumda bilinç ve farkındalık oluşması adına kampanya boyunca kamu spotumuz, saha çalışmalarımız ve sosyal medya içeriklerimizle ısrarlı takibi anlatacağız. 'Rahatsız, tedirgin veya huzursuz olduğunda, korktuğunda, kendini güvende hissetmediğinde yasaya tutun, o seni korur.' diyeceğiz. 'Israrlı takip bir şiddet türüdür ve suçtur.' sloganımızla bu eylemi hafifletmenin, görmezden gelmenin veya sessiz kalmanın doğuracağı olumsuz sonuçların altını çizeceğiz."

- "Her türlü şiddetle mücadele deformasyonla da mücadeleyi gerektirir"

Türkiye'de 6184 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine dair kanunun, halen en etkili yargısal önlemlerden biri olduğunu belirten Bayraktar, devletin attığı yeni adımlarla kadına şiddet konusunda ciddi bir yol katedildiğini, kadınların bu süreçte önemli hukuki kazanımlar elde ettiğini vurguladı.

Zaman zaman bu kazanımların çeşitli algı manipülasyonları ve yalanlarla itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını üzülerek gözlemlediğini ifade eden Bayraktar, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Şunu açıkça belirtmeliyim ki bu itibarsızlaştırma girişimlerinde öne sürülen hiçbir iddia, şiddet gören kadınların mağduriyetlerinden daha önemli değil. Bu karalama kampanyalarını yürütenlerin samimiyetine inanmak da oldukça güç. Zira meseleleri gerçekten çözüm, aileyi korumak olsa kendi evinde günlerce dayak yiyen kadınların çığlığına kulak verirlerdi. Çünkü aileyi korumak, o annenin şerefli bir insan olarak yaşayabilmesini sağlamak ve onun haysiyetini, onurunu korumaktan geçer. Elini taşın altına koymadan sadece eleştirenler, gözleri önünde annesine şiddet uygulanan çocukları korumak için ne yapıyor? Annesi, babasının şiddetine maruz kalan ve bu durumlara şahit olarak büyüyen bir insanın sağlıklı aileyi inşa etmesi ne kadar mümkün olur? Kadına yönelik şiddetle ve her türlü şiddetle mücadele bu bahsettiğim deformasyonla da mücadeleyi gerektirir."

Bayraktar, kadına yönelik şiddet sorununun sadece kanunlar, yasal düzenlemeler ve cezalarla çözülemeyeceğine işaret ederek, bu meseleye herkesin öncelikle insani, ahlaki ve vicdani çerçevede yaklaşması gerektiğini belirtti.

Bu çerçevede de şiddete destek veren zihniyetin değişmesinin elzem olduğunu vurgulayan Bayraktar, "Kadının insanlık onurunun korunduğu, sevgi ve merhametin hakim olduğu ilişkiler, güvenli aileler ve sağlıklı nesiller adına toplumun her bir ferdini, şiddete karşı mücadelede sorumluluk üstlenmeye davet ediyoruz. Toplumsal bilinçle yasal düzenlemelerle caydırıcı cezalarla devlet-sivil toplum iş birliğiyle ve en önemlisi de kadın-erkek hep birlikte bu insanlık ayıbının üstesinden geleceğimize inanıyorum." ifadelerini kullandı.

- "Israrlı takibin cezasının hapis olduğunu vurgulamak istedik"

KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu de programın ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, gerek Türkiye'de gerek dünyada kadına yönelik şiddetin bir vaka olduğunu, bunu kabul etmeden mücadeleye başlanamayacağını, bu anlamda 25 Kasım'ı çok önemsediklerini bildirdi.

Derneğin kurulduğundan bu yana 25 Kasım'da belli etkinlikler, kampanyalarla tüm temsilcilikleriyle sahada bulunduğunu anlatan Gümrükçüoğlu, şunları kaydetti:

"Bugün de burada kısa bir filmle bu sene bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Konumuz ısrarlı takip. Bildiğiniz gibi ısrarlı takip kısa bir süre önce artık ceza kanununa girdi ve bir suç kapsamında artık değerlendiriliyor. Tabii ısrarlı takip nedir? Bunu biraz topluma anlatmak istedik. Sadece fiziki de olmuyor bu maalesef. Sosyal medya üzerinden dijital mecralardan rahatsızlık verici, maalesef tehdide varan ve fiziksel şiddete yönelerek oraya kadar varan bir süreç. Bunu kısa bir filmle anlatmaya gayret ettik. Toplumda farkındalığı uyandırmak, insanların bu konudaki duyarlılığını arttırma çabamız var. Ve bu suçun da cezasının hapis olduğunu vurgulayarak bu anlamdaki önemi de tekrar ortaya koymak istedik."

- Spot filmle "Israrlı takip şiddet türüdür ve suçtur" mesajı

Programda, KADEM tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında hazırlanan ve "Israrlı takip şiddet türüdür ve suçtur" mesajı veren spot film gösterildi.

"Yasaya tutun" sloganlı kampanya ile ısrarlı takibin 5237 sayılı TCK'da suç olarak kabul edildiği hatırlatılıyor ve bu konuda toplumda bir farkındalık yaratmak hedefleniyor.

Faillere, ısrarlı takip sırasında suç işledikleri; mağdurlara ise "Yasaya tutun" sloganı ile ısrarlı takibe uğradıkları zaman yasaların yanlarında olduğu hatırlatılıyor.

45 saniyelik film, fiziki ve dijital takibe uğrayan genç bir kadının hissettiği sıkışmışlık ve dehşet duygusunu, telefon ekranı ve bu ekranı sembolize eden cam engelle anlatıyor. Telefonuna gelen mesaj ve aramaların, genç kadının duygu dünyasında açtığı yaralar, camdaki çatlaklarla sembolize ediliyor.

"Yasaya tutun" mesajı ise ısrarlı takibin suç kapsamına girdiği 5237 sayılı TCK'nın camı kırmasıyla veriliyor.

Kampanya, zorunlu yayın kapsamındaki spot filmin yanı sıra saha ve sosyal medya çalışmaları ile gerçekleşecek.

Sahada yurt genelinde billboardlar ve dijital ekranlarda gösterimler yapılacak. Bunun yanı sıra başta İstanbul olmak üzere toplu taşıma araçlarındaki tutamaçlarda "Yasaya tutun" mesajı verilecek. Genç KADEM gönüllüleri de yasanın önemini hatırlatan uçan balonlarla sokakta olacak.

Yorumlar (0)
banner35
Günün Anketi Tümü
Seçimi kaybedenler istifa etmeli mi?
banner21
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 34 82
2. Fenerbahçe 34 77
3. Beşiktaş 34 74
4. A.Demirspor 34 66
5. Başakşehir 34 56
6. Trabzonspor 34 54
7. Konyaspor 34 49
8. Kayserispor 34 49
9. Karagümrük 34 47
10. Kasımpaşa 34 43
11. Alanyaspor 35 41
12. Sivasspor 35 40
13. Ankaragücü 34 39
14. Antalyaspor 34 38
15. İstanbulspor 34 35
16. Giresunspor 34 34
17. Ümraniye 34 30
18. Gaziantep FK 34 25
19. Hatayspor 34 23
Takımlar O P
1. Samsunspor 36 78
2. Rizespor 36 68
3. Pendikspor 36 67
4. Bodrumspor 36 62
5. Sakaryaspor 36 62
6. Eyüpspor 36 62
7. Göztepe 36 60
8. Manisa FK 36 56
9. Keçiörengücü 36 56
10. Bandırmaspor 36 55
11. Boluspor 36 52
12. Altay 36 40
13. Erzurumspor 36 39
14. Tuzlaspor 36 38
15. Gençlerbirliği 36 38
16. Altınordu 36 35
17. Adanaspor 36 25
18. Denizlispor 36 23
19. Yeni Malatyaspor 36 16
Takımlar O P
1. M.City 38 89
2. Arsenal 38 84
3. M. United 38 75
4. Newcastle 38 71
5. Liverpool 38 67
6. Brighton 38 62
7. Aston Villa 38 61
8. Tottenham 38 60
9. Brentford 38 59
10. Fulham 38 52
11. Crystal Palace 38 45
12. Chelsea 38 44
13. Wolves 38 41
14. West Ham United 38 40
15. Bournemouth 38 39
16. Nottingham Forest 38 38
17. Everton 38 36
18. Leicester City 38 34
19. Leeds United 38 31
20. Southampton 38 25
Takımlar O P
1. Barcelona 37 88
2. Real Madrid 37 77
3. Atletico Madrid 37 76
4. Real Sociedad 37 68
5. Villarreal 37 63
6. Real Betis 37 59
7. Osasuna 37 50
8. Athletic Bilbao 37 50
9. Girona 37 49
10. Rayo Vallecano 37 49
11. Sevilla 37 49
12. Mallorca 37 47
13. Cadiz 37 41
14. Getafe 37 41
15. Valencia 37 41
16. Almeria 37 40
17. Celta Vigo 37 40
18. Real Valladolid 37 39
19. Espanyol 37 36
20. Elche 37 24
banner23