banner10

Enerji ve İklim Projesi hayata geçiyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de enerji ve iklim çalışmalarına uyum kapsamında ilk iki belediye arasına girdi.

Enerji ve İklim Projesi hayata geçiyor

Ulusal ve uluslararası iklim değişikliği mücadelesine katkıda bulunmak hedefiyle çalışmalarına yön veren Fen İşleri Daire Başkanlığı Enerji Yönetimi Şube Müdürlüğünce hazırlanan sürdürülebilir. Enerji ve İklim Eylem Planı (SEİEP) Projesi kapanış toplantısı gerçekleştirildi.

Sera Gazı ve Kent Sağlığı

21 Aralık 2017 tarihinde başlayan proje kapsamında, en güncel veriyle kentin ve Büyükşehir Belediyesi'nin sera gazı emisyon envanteri hazırlandı. İklim değişikliğine neden olan sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yönelik il genelinde uygulanabilir eylemler belirlendi. Kentin iklim değişikliğinden nasıl etkileneceği, uyum için yapılması gereken kısa, orta ve uzun vadeli eylemler ortaya konuldu.

Proje süresince ildeki pek çok kurum ve kuruluşla bilgi ve görüş alışverişinde bulunuldu. Nisan ayı içerisinde bina sektörü ve iklim değişikliğine uyum konularında iki ayrı çalıştay düzenlendi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin iklim değişikliğiyle mücadele alanlarındaki çabaları ve girişimleri ilk olarak 2011 yılında hazırlanan “Gaziantep İklim Değişikliği Eylem Planı - Enerji ve Sera Gazı Emisyon Profili, Ön Eylem Planı ve Uygulama Stratejisi”yle somutlaştırıldı. Ardından 2016 yılında “İklim Değişikliği Eylem Planı” hazırlandı, sürdürülebilir bir bölgesel ekonomi geliştirmek amacıyla 2016-2023 dönemi için sera gazı azatlımı yönünde öncelikli eylemler belirlendi.

Kaynak: Bizim Haber Merkezi (BHM)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17