banner10

Çingene Kızı Mozaiği'nin eksik parçaları tanıtıldı

Çingene Kızı Mozaiğinin eksik olan 12 parçası, ABD Ohio eyaletinde bulunan Bowling Üniversitesi’nden, ait olduğu topraklara getirilmesi amacıyla Zeugma Mozaik Müzesi’nde tanıtım töreni düzenlendi. Törene, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül, AK Parti Gaziantep milletvekillerinden Derya Bakbak, Mehmet Erdoğan, GT-One Derneği Başkanı Demet Sabancı’yla çok sayıda davetli katıldı.

Çingene Kızı Mozaiği'nin eksik parçaları tanıtıldı

Amerika Birleşik Devletlerinin Ohio eyaletindeki Bowling Green Devlet Üniversitesine satılan ve çalıntı olduğu anlaşılana kadar burada sergilenen Çingene Kızı Mozaiğinin eksik olan 12 parçası, ait olduğu topraklara döndü.

BAKAN ERSOY: HER ESER KENDİ VATANINDA ANLAMLIDIR

Parçaların tanıtım programında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan bilimsel incelemeler sonucunda mozaiklerin stilleri, renk özellikleri, mozaik taşların her biri tipleri açısından Zeugma mozaikleriyle uyuştuğu tespit edildiğininin altını çizdi.

Kültür tarihinin belleğinde silinmeyen bir parçası olan Çingene Kızının yuvasına döndüğünü hatırlatan Ersoy, “Kültürel mirası bir materyal olmanın ötesine geçiren aidiyet duygusudur. Kültürel miras aynı duyguları paylaşmayı sağlayan güçlü bir bağdır. Bugün bu bağın gücüne güç katıyoruz. Çingene kızının resmedildiği kompozisyona ait 12 parça mozaik, bizlerle anayurdunda buluşuyor. 11 ayda, 251 bin ziyaretçi sayısıyla kindi rekorunu kıran Zeugma Mozaik Müzesi’ne olan ilgi kat be kat artacaktır. Toprağımızda yeşermiş tüm uygarlıkların kültürel mirasına sahip çıkmak politikalarımızın temelidir. Bu coğrafyadan koparılan kültür varlıklarını döndürülmesini ısrarla takipçisi olacağız. Bu bizim ülkemize ve insanlığa karşı sorumluluğumuzun bir gereğidir. Tüm Dünya’ya, insanlığın ortak kültürel mirası olan eserlerin ait oldukları yerde korunması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda hassasiyet gösterilmeleri için bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Kaçırılan eserlerin ait oldukları topraklara dönmesini izin vererek kazanmak ilkesini herkesin benimsemesi en içten temennimizdir. Her eser kendi vatanında ait olduğu yerde güzel, orada anlamlıdır. Bu bizim kültürel mirasa olan saygımız, yaklaşımımız, felsefemizdir. Arkeoloji literatürüne bir bütünü oluşturan küçücük mozaik taşlarına tessera diyoruz. Bu topraklarda yaşayana türlerin her birini, tıpkı tesseralar gibi bizi büyük ve renkli mozaiği oluşturan bütünün bir parçası mozaik taşı olarak görüyoruz. Çingene Kızının yuvasına dönme sürecine dahil olan Zeugma Kazısı Başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay ve ekibine, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile tüm kurum ve kuruluşlara Amerika yetkililerine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

ŞAHİN: 60 YIL ÖNCE BAŞLAYAN HASRET SONA ERDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, Dünya’nın kalbinin bugün Zeugma Mozaik Müzesinde attığını belirterek, “Çok heyecanlıyız, çok mutluyuz, çok onurluyuz. Bize bugünü yaşatan Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanı olur olmaz, ilk fırsatta Fırat’a gelen Roma döneminin Zeugma'nın en güzel eserlerini yerinde görüp bakanlığa gittiği zaman da ilk talimatı kültür ateşesini arayarak sürecin derhal tamamlanması talimatını veren bakanıma, sürecin takipçisi olduğu için şehrim adına ülkem adına çok teşekkür ediyorum. Zenginlik nedir? Ne kadar altınınız var, ne kadar paranız var, ne kadar petrolünüz mü var? Bize göre zenginlik Anadolu'dur, zenginlik tarihtir, zenginlik kültürdür ve zenginlik kültürel mirastır. Bugün bu müzede Roma döneminin en güzel zarafetini, estetiğini, entellektüel yapısını, sanat eserini sosyal hayatını görüyorsunuz. 60 yıl önce başlayan büyük bir hasret sona erdi, Çingene Kızı ailesine kavuşuyor, kız kardeşine kavuşuyor, tablosuna kavuşuyor. Çingene Kızı, bu müzenin en büyük yer mozaiği ama kaçırılırken bizim Çingene Kızımız, yere düşüyor. 1998 yılında Zeugma Kazısı Başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay hocamın başkanlığında kültür bakanlığımın liderliğinde başlayan süreçte çıkarılan Çingene Kızımızın ailesinin nerede olduğu merak konusu oldu. 2012 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletindeki Bowling Green Devlet Üniversitesi’ndeki bir hocanın Kutalmış hocayı arayarak, ‘sizin Çingene Kızınızın ailesi üniversitenin sanat merkezinde’ olduğunu söylediği an itibarıyla süreç başlıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığımız hukuki süreci başlatıyor.'' açıklamasını yaptı.

VALİ GÜL: YOĞUN GAYRETLERLE ÇİNGENE KIZI MOZAİĞİNİN PARÇALARI GETİRİLDİ

Gaziantep Valisi Davut Gül de, Gaziantep’in mutfağı ile musikisiyle mimarisiyle büyük bir potansiyeli olduğunu bin yıllar önce görüldüğünü belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti, kendisine ait çakıltaşını nerede olursa olsun bunu alabilme gücüne sahiptir. Dolayısıyla Türkiye kendisine ait olan bir eseri bir varlığı, cumhurbaşkanımızın liderliğinde Kültür Bakanımızın, İçişleri Bakanımızın, Dışişleri bakanımızın ve Adalet Bakanımızın önceki valimizin ve hiç şüphesiz belediye başkanımızın çok yoğun gayretiyle bugün toprağına getirdi.” dedi.

Bizim Haber Merkezi (BHM)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17