banner10

“Benim Yanım Onların Yanıdır”

TİKA tarafından Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da bulunan tarihi Kovaçi Mezarlığı’nın Osmanlı şehitlerinin defnedildiği bölümde kazı çalışmaları başlatıldı.

“Benim Yanım Onların Yanıdır”

Bosna’da büyük vefa

Tarihi Kovaçi Mezarlığı, 15. yüzyılda Osmanlı dönemindeki Saraybosna’nın en eski mezarlığı olarak biliniyor. 1992-1995 yılları arasında gerçekleşen Bosna Savaşı sırasında, hayatını kaybeden Bosnalı şehitler de bu mezarlığa defnedilmişti. Aliya İzzetbegoviç’in, “Vasiyetimdir, beni şehitlerimin yanına gömün. Benim yerim, onların yanıdır. Beni ayrı bir yere defnetmeyin, zira benim ziyaretime gelenler onlardan da dualarını esirgemesin, mahzun kalmasınlar.” sözü üzerine naaşı buraya defnedilmişti.

Osmanlı eserlerini canlandırıyor

Saraybosna Müzesi yetkilisi ve Arkeologlar Topluluğu Derneği Başkanı Arkeolog Adnan Muftareviç yaptığı açıklamada, “TİKA bize her zaman çok yardımcı oluyor ve destekliyor. Öyle ki, Osmanlı Arkeolojisi hususunda da bize oldukça destek sağladı. TİKA, sadece Saraybosna’da değil, tüm Bosna Hersek’te Osmanlı eserlerini yeniden canlandırıyor. Bu kapsamda, Kovaçi Mezarlığı’nda da arkeolojik kazılar başladı. Toprak altındaki mezar taşları çıkarılıp restore ediliyor. Kovaçi bizim için çok önemli, Bosna’nın tarihi orada yatıyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

Bizim Haber Merkezi (BHM)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner6

banner17