banner10

AFAD’ın afet riskleri konulu çalıştayı sona erdi

Toplumun dezavantajlı gruplarının afetlerden korunması için Eskişehir’de düzenlenen ‘Özel Gereksinimli Bireyler İçin Afet Risklerinin Azaltılması Çalıştayı’ sona erdi. Açılışını, AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen’in Eskişehir Valisi ile birlikte yaptığı çalıştay, iki gün sürdü.

AFAD’ın afet riskleri konulu çalıştayı sona erdi

AFAD, engelliler ve yaşlılar gibi toplumun dezavantajlı gruplarının afetlerden en az şekilde etkilenmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Eskişehir’deki çalıştay, bu kapsamda Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin katkılarıyla düzenlendi. Çalıştay çıktıları, bireyi temel alan çalışmaların geleceğinin şekillendirilmesinde önemli olacak. Uygulamacı, araştırmacı ve yöneticileri bir araya getiren program, özel gereksinimli bireylerin risklerini azaltma ve afet anında ihtiyaçlarını karşılama noktasında yol gösterici oldu.

“Özel Gereksinimli Bireyler Olağanın Bir Parçası Kabul Edilmeli”

Çalıştayda bir açılış konuşması yapan AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen, tüm politika ve uygulamalarda dezavantajlı grupların ve içerisindeki özel gereksinimli bireylerin dikkate alınmak mecburiyetinde olduğunu belirtti. Bu bireylerin ihtiyaçlarının ayrı bir ajanda kapsamında değerlendirilmemesi gerektiğine dikkat çeken AFAD Başkan Yardımcısı, sözlerini “Hem özel gereksinimli bireyler hem de dezavantajlı gruplar, özel gündemlerle ele alınmamalıdır. Olağanın sıradan bir parçası kabul edilmelidir.” şeklinde sürdürdü.

“Kamu Bu Konuda İnisiyatif Almalı ve Liderlik Yapmalı”

Çalıştayın açılışında konuşan Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, toplumun tüm kesimlerinin özel gereksinimli bireyler için adeta seferberlik ruhuyla hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Çakacak konuşmasında, “Özel gereksinimli bireylerin toplum hayatına tam ve sorunsuz bir şekilde katılımı için kamu inisiyatif almalı ve liderlik yapmalıdır.” ifadelerini kullandı.Çalıştaya iştirak eden 400 civarı katılımcı, afet risklerini azaltma konusunu sosyal, ekonomik, hukuki, psikolojik ve teknik gibi çeşitli boyutlarıyla ele aldı. Programdaki 6 oturum boyunca, 25’i poster ve 26’sı sözlü olmak üzere toplam 51 sunum gerçekleştirildi.

Avrupa Komisyonu AFAD Eskişehir’in Projesini İyi Uygulama Örneği Seçti

AFAD Eskişehir İl Müdürlüğü, özel gereksinimli bireylerin AFAD hizmetlerinden fırsat eşitliği ilkesine göre yararlanmaları için 2016’da 'Afetlere Karşı Engelleri Birlikte Aşalım Projesini' başlattı. Proje geçtiğimiz aylarda, Avrupa Komisyonu tarafından 'İyi Uygulama Örneği' seçildi. AFAD Eskişehir, özel gereksinimli bireyler için yeni bir proje daha hayata geçirdi. 2018 yılında 'Erişebiliyorsam Güvendeyim Projesini' başlattı. İki yıl sürecek projenin 2020 yılında tamamlanması planlanıyor.

Kaynak: Bizim Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17