Mide fıtığı nedir, sebepleri nelerdir?

Mide fıtığı nedir, sebepleri nelerdir? vatandaşlar tarafından en çok merak edilenler ve araştırılanlar arasındaki yerini koruyor.

Mide fıtığı nedir, sebepleri nelerdir?

Mide fıtığı nedir, sebepleri nelerdir? vatandaşlar tarafından en çok merak edilenler ve araştırılanlar arasındaki yerini koruyor. 

Mide fıtığı, göğüs ile birlikte karın boşluğunu ayrıştıran diyafram kasında bulunur olan açıklıktan ( hiatus ) midenin fevk kısmının, aş borusuna gerçek sarkmasına denilir.

Çoğu zaman teşhis rast gele, diğer bir sebeple inceleme yapılırken konuyor. gerçekte fıtıkta şikâyete yol açan sebep fazlasıyla fazla reflüdür. hastada reflü belirtileri görülmektedir.

Mide fıtığını büsbütün geri çeviren bir deva yok. Orta yaşın üstünde hiçbir işaret vermeyen tesadüfî bir fıtık bulunduğunda hastaya yalnız kolay tavsiyelerde bulunuluyor.

Bunlar reflüde söylenen tavsiyeler. Birtakım, kimi gıdalardan ırak kalmaları gerekiyor. çikolata, tereyağı, kahve ayrıca fazla asitli yiyecekleri yasaklanıyor. Tütün mutlaka içmemeleri gerekiyor. Nedeni ise sigaranın mide boşalmasına ayrıca asit salgısına direkt olarak etkisi bulunuyor. Hastalara bir diğer önerimiz gece vakti yatarken gövdelerinin fevk kısmını yüksekte tutmaları. Bunu yapmak içerisinde ya da yatağın şiltesinin veya yatağın fevk kısmının altına bir yükseltici koymaları gerekiyor. 45 aşama eğimle sırtı dik tutarak yatmak öğütleme ediliyor. İstenirse ileri tetkiklerden daha sonra ameliyat tavsiye edilmektedir.

Hayat tarzında yapılacak bir ekip değişikliklerle reflü şikâyetlerini eksiltmek olası. İşte reflüye karşı yapabilecekleriniz: Çok kilolarınız varsa bunlardan kurtulun. Yemeklerinizi ufak ayrıca sürekli öğünler durumunda yemeye ilgi edin. Gıda ayrıca içecekleri fazla sıcak tüketmeyin. Etkili hararet aş borusunda hasar oluşturabilir. Yemekten daha sonra 23 saat süreyle yatmayın yada alıştırma yapmayın. Belinizi sıkacak korse ayrıca kemerleri kullanmayın. Ensiz, tedirgin kıyafetler giymeyin. Tütün ayrıca içki alışkanlığınız varsa bırakın.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42