Hepatit c nedir, sebepleri nelerdir?

Hepatit c nedir, sebepleri nelerdir? sorularının yanıtı vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. İşte, Hepatit c nedir, sebepleri nelerdir? sorularının cevabı...

Hepatit c nedir, sebepleri nelerdir?

Hepatit c nedir, sebepleri nelerdir? sorularının yanıtı vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. İşte, Hepatit c nedir, sebepleri nelerdir? sorularının cevabı...

Hepatit c, hepatitis c virüsünün ( hcv )’ nin neden olduğu bir karaciğer enfeksiyonudur. Önceleri, ne a ne de b hepatit durumda isimlendirilen c hepatit, 1970′ lerin ortalarında bulundu. 1989 yılına dek kendisine has antikorları saptama eden ( antihcv benzeri ) bir test olmadığından, bulunur testlerle gösterilemediğinden varlığı bilinmesine rağmen, ne a ne de b hepatit deniyordu. ABD’de yılda aşağı yukarı 35. 000 bireyin c hepatit virüsü ile birlikte karşılaştığı düşünülmektedir. ( türkiye için ne günah ki şöylece,gibi bir istatistik veri yok ). Süreğen karaciğer hastalığı ayrıca siroza sebep olması, b hepatitinden fazlasıyla sıktır. önceleri akut c hepatitinin yarısının kronikleşeceği ( süreğen rahatsızlığa yol açacağı ) oranlama edilirken, şimdi benzeri oranın % 80′ i aşabileceği oranlama anlatılmaktadır. Bunlardan bazılarında siroz yarası gelişir. siroz yarası gelişen olgulardan bazılarında karaciğer kanseri de gelişir. Tedaviden çıkar görecekleri tespit etmek için çok zamanlı çalışmalar fazla merkezli durumda sürdürülmektedir.

Son zamanlarda; üç interferon şekli ayrıca interferon+ ribavirin beraber kullanıldığı iyileştirme şemaları mevcuttur. İyileştirme için illet belirtilerinin varlığı veya yokluğu değildir, biyokimyasal, virolojik ayrıca karaciğer biyopsisi bulguları belirleyici olur.


İnterferon ancak durumda kullanılabilir. İnterferonun birtakım,kimi yön tesirleri mevcuttur. Grip gibi şikayetler, kafa ağrısı, ateş, rahatsızlık, iştahsızlık, bulantı kusma, saç dökülmesi yanında, kemik iliği depresyonu sonucu ak kan hücreleri ( lökosit ) ayrıca kan plaketcikleri ( trombosit )’nde azalma ortaya gelebilir. Bu nedenden dolayı hasta kan testleri ile birlikte izlenmelidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8