banner10

Bunamaya karşı bu 7 besini tüketin

Bunamaya karşı bu 7 besini tüketin

Dünyada bunama (demans) vakalarının sayısı her geçen gün artıyor. Son rakamlar 47,5 milyona ulaştığı yönünde. Neredeyse dünyanın hastalığı olarak anılacak bunamanın beslenme ile bağlantısına dair araştırmalar ise oldukça sınırlı.


Son yıllarda kırmızı şaraptan kahveye, çikolatadan şampanyaya birçok yiyecek ve içecek 'bunamaya karşı mucize besin' nitelemesiyle haber başlıklarını işgal ederken The Food Programme'dan Sheila Dillon uzmanlarla konuşup bu konuda bilinenleri derledi.

Aslında hiçbir yiyecek veya içecek mucize etkisi göstermiyor. Önemli olan, sağlıklı ve dengeli beslenmek, bol sebze ve meyve, zeytinyağı ve balık ağırlıklı Akdeniz diyeti uygulamak.

Bunun olumlu etkisi sadece bunama açısından değil genel sağlık için de önemli.

Fakat bunama açısından şu yedi noktaya dikkat çekmek yararlı olabilir:1. Haftada en az bir kez balık yemek büyük yararlar sağlıyor.

2. Çilek ve yaban mersini gibi antioksidan bakımdan zengin meyvelerin bilişsel dejenerasyonu geciktirdiği kanıtlanmış durumda.3. Günde 30 gram kadar kabuklu yemiş ile yulaf, mısır, kabuklu pirinç, çavdar ve akdarı gibi tam tahıl ürünlerinin protein ve mineral bakımından zengin olduğu kadar bunamaya karşı da yararlı olduğuna inanılıyor.4. Ispanak ve diğer yeşil sebzelerin zihinsel gerilemeyi yavaşlattığı biliniyor.5. Hafif bilişsel sorunları olan kişilere B vitaminleri verildiğinde önemli ilerlemeler kaydettikleri görüldü.

6. Kakaonun sinir hücrelerini koruyucu etkisi olduğuna inanılıyor. Çikolatayı seviyorsanız şeker oranı az, kakao oranı yüksek olanlarını tercih etmelisiniz.7. Avokadonun içerdiği sağlıklı yağların beyin sağlığına iyi geldiği biliniyor. 
Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2018, 15:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17