Resmi hazırlık maçları

Türkiye her ne kadar resmi olsa da rakiplerin gücü değerlendirildiğinde “hazırlık maçları yapıyor” denilebilir.  Öte yandan bu maçlar sonunda gruptan çıkmayı garantilemezsiniz ancak puan kaybı durumunda gruptan çıkmanız zora girer.

Türkiye ilk onbirde Gökhan,Emre, Okay  yerine Zeki, Dorukhan ve Deniz ile çıktı maça. 4.4.2- 4.2.3.1- 4.3.3’e dönüşebilen bu onbir hücumda iken Dorukhan’ı stoperler arasına atıp 3-5-2 dahi oynadı ilk yarıda. İlk yirmi dakika istekli ama pozisyon bulamayan bir takım vardı sahada, Hakan Çalhanoğlu’nun belki de istemeden topu yolladığı yerde olan Hasan Ali golü atınca rahatlayan Türkiye iki dakika içinde ikinci golü bulunca maç bitti. Türkiye ilk yarıyı beşi  isabetli dokuz şut ile tamamladı. Moldova’nın ise rakip kaleye ilk yarı boyunca şutu yoktu. İlk yarıda dikkatimi çeken konu Mahmut’un Arnavutluk maçından sonra bu maçta da ön alan baskısı ile kaptığı toplardı.

Dorukhan Beşiktaş’tan sonra milli takımda da formayı performansı ile aldı. Hem 6 numara hem 8 numara pozisyonlarını tam anlamı ile dolduran genç isim modern futbolun bir orta saha oyuncusundan talep ettiği tüm özelliklere sahip. Şenol Güneş’in gelişi ile Türkiye’de performansı artan asıl oyuncu bence Hakan Çalhanoğlu. Uzun yıllardır Almanya doğumlu soydaşlarımızı milli takıma alıyor ama onlardan yararlanamıyorduk. Hakan içinde aynı şeyleri düşünüyordum ancak son iki maçta Hakan’da ciddi bir performans artışı var. Oyunda sol önde başlıyor görünse de hücumda sahanın her yerinde oynama özgürlüğü var ve bu özgürlük onu çok etkin kılıyor.

Bu maçlarda alınacak sonuçlar olası İzlanda ile genel averaja kalma senaryoları için çok önemli. Türkiye’nin hedef maçları İzlanda ile oynayacağı maçlar olacak. O maçlar için bu savunma tandemi bence yeterli değil. Merih bu kurguda mutlaka olacak gibi bu durumda onun yanında Ömer Toprak ya da Mahmut Tekdemir oynamalı bence.

Türkiye için her şey harika, artık finallerdeyiz denecek bir durum yok. Ancak Türkiye’de geliş şekli sıkıntılı olsa bile formu ile en iyi hoca tercihi Şenol Güneş. Onun da milli takıma yeni bir hava, enerji kattığı çok ortada. Trabzonspor, Bursaspor ve Beşiktaş’ta oynattığı olumlu futbolu geniş oyuncu havuzu ile oynatacak olması büyük şans.

Umarım o da 2002’de bir noktaya getirdiği milli takım macerasını hak ettiği değeri görerek iyi yerlere getirecektir.

Milli takım iki de iki yaptığına göre yabancı kuralı konuşmaya da gerek yok değil mi!

YORUM EKLE

banner8

banner19

banner6

banner17