Bakan’dan flaş mesaj: Türkiye gireceğim derse girer

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD ile koordinasyon süreci ve Fırat'ın doğusu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan’dan flaş mesaj: Türkiye gireceğim derse girer

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Suriye'den çekilme kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu "Türkiye, Suriye'ye gireceğim derse girer. Çekilme sürecini ABD ile koordine edeceğiz" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Suriye'den çekilme kararına ilişkin açıklamada bulunurken, "Türkiye, Suriye'ye gireceğim derse girer. Çekilme sürecini ABD ile birlikte koordine edeceğiz. "Bu çekilmenin PYD'nin mevcut gündemine hizmet etmemesi gerektiğini de muhataplarımıza ilettik. Münbiç'te gecikme olduğunu ABD de kabul ediyor.
Türkiye Fırat'ın doğusuna girmek için fazla beklemeycek. Dünya, TSK'nın Fırat'ın doğusuna girmesini kabul ediyor." dedi.

Çavuşoğlu, Yemen krizi için İİT temas grubuna 10 Ocak'ta İstanbul'da toplantı düzenlenmesi çağrısında bulunduklarını duyurdu.

KAŞIKÇI İKİ ÜLKENİN ARASINDA SORUN DEĞİL

Çavuşoğlu, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti hakkında ise, "Kaşıkçı cinayetinde Türkiye´nin izlediği politika, tüm dünya tarafından takdirle karşılandı. Ancak buna rağmen henüz cesedin nerede olduğu belli değil, talimatı kim verdi, bunlar yok. Bu soruşturma henüz neticelenmedi. Kaşıkçı cinayeti adli bir vaka, suçtur; ama Suudi Arabistan ile ikili bir sorun olarak görmüyoruz" dedi.

Çavuşoğlu, "Çekilme sürecini değerlendirmek üzere Rusya'ya gideceğim" açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Fransa’nın YPG’yi korumak amacıyla Suriye’de kalması halinde bunun ne Fransa’ya ne de YPG’ye faydası olacağını belirtti.
 

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2018, 14:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17