Netflix herkesin kafasını karıştırdı: Yerli dizide parasını ver izle dönemi başlıyor

Sevdiğiniz dizilere veda etmeye hazır mısınız? Ocak ayında TRT1 dışında hiçbir televizyon kanalının dizilerini yayınlamayacağı iddia edildi.

Sözcü gazetesinde yer alan haberdeki iddia şu; Ocak ayında TRT1 dışında diğer tüm kanallar ortak bir kararla 3 hafta boyunca dizi yayınlamayacaklar. Seyirci takip ettiği dizilerden mahrum kalacak. Yeni bölümlerin yerini ise tekrarlar ya da geçmiş bölümlerin derlemeleri alacak.

Bu aslında yeni bir haber değil. Zaten her sene başında reklam şirketleri ile televizyon kanalları arasında yeni anlaşmalar imzalanıyor. Bu sebeple yapımcılar da kendi dizileri ile kanalların hangi fiyatla anlaşma yapacakları belli olmadığı için, projelerini yeni yılda bir haftalık araya sokuyorlardı.

Bu kez farklı olan durum şu; iddialara göre, 2019 Ocak ayında bir hafta olması gereken ara üç haftaya çıkacak! Konu ile ilgili olarak yapım şirketlerinden veya kanallardan herhangi bir açıklama gelmedi fakat özel kanalların yani TRT dışındaki kanalların üç haftalık araya girmek için kendi aralarında sözleştikleri iddia ediliyor. Çukur’un dün akşam yayınlanan ve merak uyandıran bir finalle sonlanan bölümü de sanki böyle bir şeyin olacağının işareti.

Daha önceki yazılarımda da altını çizmiştim, dizi işi sıkıntıda... Maliyetler artarken reklam gelirleri yerinde saydı ve hatta azaldı. Kanallar ve yapımcılar çareyi dizi sürelerini uzatarak daha çok reklam yayınlamakta buldular ama o da artık çalışmıyor. Reytingi fena olmamasına rağmen bir sürü dizinin sonlanma sebebi bu, yayınlanan reklamlar dizinin maliyetini karşılamaya yetmiyor, kanal zarar edince de set paydos! Dizi sektöründe çalışanlar mutsuz, hem de çok mutsuz. Bir sürü iyi oyuncu geri çekildi, yeni proje kabul etmiyor. Kamera arkasındakiler ise eve ekmek götürme motivasyonuyla çalışıyorlar ama o eski neşeli setler yok, sektör insanları bitik durumda.

Hal böyleyken kanallar sağlam bir ara verip reklamverenlerle yeniden masaya oturmayı düşünüyorlar. Fiyatı yükseltmek için de piyasadan ürünü çekiyor ve bir talep yaratmak istiyorlar. Bu olmasa, reklam bedelleri aynı kalsa bile yüksek maliyetli dizileri 3 bölüm yayınlamayarak tasarruf edeceklerini düşünüyorlar. Ana geliri reklamdan gelmeyen TRT’nin ise bu konuda kafası rahat.

YA DİZİLER PARALI OLURSA?

Başka bir iddia da şu; dizi sürelerinin giderek artması ve her gün her kanalda birden fazla dizinin yayınlanması üzerine kanal sahipleri düğmeye bastı ve ortak karar almak için bir araya geldi.

Yine 2019 yılının başında uygulamaya geçeceği iddia edilen haberlere göre her kanalda günde sadece bir dizi yayınlanacak. Kendisine yer bulamayan diziler ise kanalların açacağı BluTV - Puhu TV benzeri platformlara sürülecek ve burada kendisine ücret karşılığı izlemek isteyen seyirci arayacak.

Teoride şahane ama pratikte tutmaz! Bir ara Kanal D, Ulan İstanbul’u reyting düşüklüğü bahanesiyle kaldırdıktan sonra internete taşıyıp paralı izleterek yolunu bulmaya çalışmıştı ama o formül tutmadı, Ulan İstanbul, suya atılmış efervesan bir tablet gibi eriyip gitti.

Kanal yöneticilerinin anlamadığı şey şu; diziye para vererek izleyecek olanlar zaten çoktan kumandanın yönünü değiştirdi. Netflix’e, Amazon Prime Video’ya, BluTV’ye üye oldu. Onların beklentisi şu an kanalları istila etmiş olan aşk-entrika dizilerinden çok farklı. Eğer bedavaya yayınladıkları dizileri birilerinin para verip izleyeceğini düşünerek halihazırda mevcut platformlara taşırlarsa o seyirciyi de kaybederler yani Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olurlar!

Adil kullanım kotaları kalkarken geleneksel yayıncılığın da sonu geliyor. Herkesin gözü internette bir platform oluşturup orada paralı üyelik satmak ama bu tezgaha aynı malı dizerek olacak iş değil!

Çözüm önerim; dizi sayısı ve süreleri kısalsın, başrol ücretleri düşürülsün. Sektör insanlarına güven vermek için de sezonluk anlaşmalar yapılsın. Şu zamanda reklam gelirini arttırmak pek olası değil. Hal böyleyken, dizileri eski mütevazı günlerine döndürmek iyi bir yöntem olabilir.

murattolga@gmail.com

YORUM EKLE

banner8

banner19

banner6

banner17