Mutfak fırçası ve futbol

Fransa maçına ne kadar konsantre çıktıysak, İzlanda maçına da o kadar konsantrasyon eksikliği ile çıktık.

Bu durumu güneş batmayan coğrafyada 48 saat geçirip, fiziksel dengeyi koruyamamaya da bağlayabiliriz, havalimanında yaşanan saçma fırça gerginliğine de..

Her halükarda maçın ilk 35 dakikası bizim açımızdan tam anlamıyla faciaydı.

Rakip kaleye tek bir etkili şut dahi çekemeyen A milliler, savunma anlamında da inanılmaz dağınık bir görüntü sergiledi.

İzlanda’nın en büyük gol silahı olan duran top organizasyona engel olmak bir yana, adeta davetiye çıkartarak, tam anlamıyla hayalkırıklığı yarattık.

Saha içi organizasyonunun 2 önemli ismi Mahmut Tekdemir ve Cengiz Ünder’in yokluğunu epeyce hissederken, büyük umutlar beslediğimiz Hakan Çalhanoğlu ise takımın  adeta zayıf halkası oldu.

Bazen futbol takımları, üzerlerine ölü toprağı atılmış gibi oynar ve buna tepki dahi veremezler. Bu tip durumlarda sert bir şok takımları kendine getirir. İşte 32’nci dakikada gelen Sigdursson’un ikinci golü, Türkleri kuzey topraklarında tekrardan oyuna dahil etti.

İlk yarının son 15 dakikasında tam saha presle rakibinin topu çıkartmasını engelleyen A milliler, dönen topları da kazanmaya başlayınca, oyunun şeklini bir anda kendi lehlerine çevirdiler.

Dorukhan Toköz’ün 2 metrelik adamların arasından uçarak attığı kafa golü ise ,Türkler için umudun her zaman ki gibi dimdik ayakta olduğunu gösteriyordu.

İkinci yarı başlangıcı pek de istediğimiz gibi olmadı. İzlanda üstün fizik gücünü, topu kovalama iradesiyle birleştirince, ne bize, ne de kendisine top oynattı..

Tam bir orta saha mücadelesine dönen maçın terazisi Abdülkadir Ömür’ün oyuna girmesiyle bizim lehimize döndü.

Son 20 dakika topa daha çok sahip olan A Milliler, Yusuf - Abdülkadir işbirliğiyle hücum etkinliğimizi işler hale getirdi.

Her türlü gol arayışımızı devasa fizikleriyle engelleyen İzlandalı oyuncular, hedefledikleri 3 puanı almayı başardılar.

İzlanda’nın oyununu sadece “fizikleri iyi ve çok koşuyorlar “ cümlesiyle açıklamak elbette haksızlık olur. Modern futbolda kendine ait en iyi özellik ne ise, oyunu ona göre kurmak gerekiyor ve İzlanda bunu fazlasıyla becerebilen bir takım. Bu açıdan bakıldığında, aldıkları galibiyeti tesadüf olarak açıklamak yerine, tebrik etmek gerekiyor.

MAÇIN OLAYI 

Futbolun tarihsel gelişimine baktığımızda, çoşku ve heyecanın yerini her geçen gün taktik ve saha içi çalışmanın aldığını söylemek mümkün. Elbette hırs ve duygusal motivasyon hala futbolun önemli bir aktörü ama artık başrolde işin tekniği ve saha içi metotları var. Bu yüzden maç öncesi kafayı saha dışına çevirmek, başka mevzulara konsantre olmak, futbola pek yaramıyor. Havalimanında bekletilmek, mutfak fırçası derken, ülke olarak 2 gündür futbolu unutmuş vaziyetteydik ve bundan A millilerin etkilenmemesi mümkün değildi. Elbette İzlanda’da maruz kaldığımız davranışın hiçbir haklı tarafı yok ancak işi sosyal medyanın da etkisiyle savaşa çevirmek pek de işimize yaramadı. 

2 gol yediğimiz ilk 30 dakikada, futbolcularımız sahada yok gibiydi. 3 gün önce Dünya Şampiyonu Fransa’yı mağlup eden takımın, sahada hayalet gibi gezmesinin, başka mantıklı bir açıklamasını bulmak pek mümkün değil. Her mağlubiyet bir derstir. Bu maçtan alacağımız ders ise bence saha içinde kalmak. Bunu yaptığımız zaman, dünyada yenemeyeceğimiz takım olmadığını zaten Konya’da görmüştük. Futbol öyle bir oyun ki, ergen bir youtuber’ın mutfak fırçası bile, Avrupa Şampiyonası grup elemeleri üzerinde etkili olabiliyor.  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Onur pala
Onur pala - 2 hafta Önce

Duran toplar ve taç atışlarından başka taktiği olmayan bizim futbolculara göre teknik olmayan sadece fiziksel mücadeleci takıma nasıl yenildik anlamıyorum.cengiz ve Mahmut’un eksikliğini nasıl bu kadar hissettik
Nese karamsarlığa gerek yok genç takımız
Tecrübe edindik
Yani inşAllah

Sedat serbestler
Sedat serbestler - 2 hafta Önce

Şenol Güneş bu hataları hep yapıyor du hakan Çalhanoğlu bu oyunda tutmak en büyük hatasiydi çıkması gereken ilk oyuncuydu ama onu oyunda tutarak boş ortaları yüzünden çok tehlikeli olacak atakları bitirdi cevap verir misiniz bilemem ama oynayan takımı bozma işini Şenol Güneş bjk da çok iyi yapardı şampiyon luklar o yüzden gitmedimi zaten

banner8

banner19

banner6

banner17