banner10

Reyhanlı'da ne olmuştu?

MİT, 53 vatandaşın hayatını kaybettiği Reyhanlı saldırısının planlayıcısı Yusuf Nazik, Lazkiye'de yakalayıp Türkiye'ye getirdi. Tamamının MİT tarafından gerçekleştirildiği operasyonla yakalanan Nazik, ön sorgusunda Reyhanlı saldırısını planladığını itiraf etti.

Reyhanlı'da ne olmuştu?

NE OLMUŞTU?

11 Mayıs 2013'te Hatay Reyhanlı'da düzenlenen iki ayrı bombalı saldırı sonucunda 53 kişi hayatını kaybetmiş, 146 kişi de yaralanmıştı.

11 Mayıs 2013 tarihinde Hatay'ın Reyhanlı İlçesinde düzenlenen ilk saldırı, Reyhanlı ilçesinde, belediye önündeki araçlara yerleştirilen patlayıcıların infilak edilmesi sonucu saat 13:37’de; ikinci saldırı ise saat 13:40 PTT binası yakınlarında gerçekleşmiş ve 52 kişi hayatını kaybetmiş ve 146 kişi yaralanmıştı. Bu saldırı Ankara patlamasından sonra Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kanlı terör eylemi olarak kayıtlara geçti.

Bombalı saldırılarla ilgili 33 kişinin yargılandığı davada, saldırının faili ve planlayıcısı olmakla suçlanan Nasır Eskiocak'ın da arasında bulunduğu 9 sanığa 53 kez ağırlaştırılmış müebbet, 13 sanığa da 15 ile 22 yıl 6 ay arasında değişen sürelerde hapis cezası verildi.

Aynı sanıklara 28'i çocuk 130 kişiyi öldürmeye teşebbüs suçundan 3 bin 900'er yıl, terör örgütü faaliyeti kapsamında izinsiz patlayıcı bulundurmak suçundan 16'şar yıl, 2 kişiyi duyu organları zarar görecek şekilde yaralama suçundan 36'şar yıl, bir kadının çocuk düşürmesine yol açacak şekilde yaralanması suçundan 20 yıl 3'er ay, 3 kişiyi yaralama suçundan 20 yıl 3'er ay, 20 kişiye yönelik basit yaralama suçundan toplam 45'er yıl, mala zarar vermek suçundan bin 206'şar yıl, Reyhanlı'daki Emniyet Müdürlüğü, belediye, PTT ve notere verilen zarar dolayısıyla da kamu malına zarar vermek suçundan 48'er yıl olmak üzere toplam 5 bin 291 yıl 6'şar ay hapis cezası verdi.

Örgüt adına suç işleme

Sanıklardan İskender Şahin "örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek", Nebil Kabasakal, İlhan Küçükdüveyki ve Muhammet Gümüş ise "örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım" suçlarından 15'er yıl ceza aldı.

Sanıklar Ali Ekşi, Ferdi Gazel, İsmail Gürbüz, Umut Düzel, Hacel Sat, Ali Düzel, Muhammed Ali Sertel, Süleyman Okur ve Yıldıray Çetin ise hakkında "örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçundan 15, "suçluyu kayırmak" suçundan da 7 yıl 6 ay olmak üzere 22 yıl 6'şar aya mahkum edildi.

Sanıklardan Muhammed Gümüş, İnan Köseoğlu ve Alper Düzgün'ün beraatına karar verilirken, firari sanıklar THKP/C-Acilciler terör örgütü elebaşı Mihraç Ural ile Ömer El Hatip, Muhammet Dip Korali, Yusuf Nazik, Cengiz Sertel, Ercan Bayat, Temir Dükancı ve Aykan Hamurcu'nun dava dosyası ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 22:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner6

banner17