banner10

Mozambik'ten gazetecilere vergi düzenlemesi

Mozambik haber ve belgesel için ülkelerine gelen yabancı ülkelerden 8 bin 500 dolar akredite ücreti almaya hazırlanıyor.

Mozambik'ten gazetecilere vergi düzenlemesi
Yürürlüğe giren yeni yasalara göre yabancı gazeteciler, ülkeye bir kerelik bir gezi ve akreditasyon için 2500 dolar veya ülkede bir yıllık çalışma için 8 bin 300 dolar ödeyecekler. Yerel serbest çalışanlar gazetecilik materyallerinin yayınlanması için yılda 500 dolar ödeme yapacaklar. Yabancı medyada çalışan yerel gazetecilerin yıllık akreditasyon karşılığında 3500 ABD doları ödeme yapmaları gerekecek.

Medya da yeni vergilerden nasibini alacak.Mozambik yayıncı kuruluşları yılda 34 bin dolardan 69 bin dolara ve nüfusun temel haberalma kaynağı olan ulusal radyo istasyonları da 35 bin dolara kadar ödeme yapmak zorundalar.

Yeni yasaların yeraldığı kararname Temmuz ayı ortasında kabul edildi. Yetkililerin, akreditasyon fiyatlarını binlerce kez artırma kararı insan hakları örgütleri tarafından eleştirilerek, ülkede ifade özgürlüğünü bastırmaya yönelik bir girişim olarak adlandırıldı.
Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2018, 22:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17