banner10

Ucuz huzurun 9 maddesi 

Mutlu olmak için para harcamak gerekmiyor. Bu da yanlış bilip doğru zannettiğimiz klişe bir bilgi. Şimdi sizlere para harcamadan da mutlu olabileceğiniz birkaç madde sıralayacağız

Ucuz huzurun 9 maddesi 

Hayatınızı daha harcamasız, daha rahat, sakin huzurlu geçirmeniz için birkaç yöntem;

1-Gözünüzle göre bileceğiniz her yeri çiçeklerle doldurun

Yeşil, renk olarak da insanı rahatlatır. Mesela kaktüs radyasyonu engeller. Radyasyonsuz daha dinlenmiş bir bedene sahip olabilirsiniz. Bitkiler karbondioksiti emip yaşam alanımızı oksijenle doldurarak nefes almamıza da yardımcı oluyor. Cebinize uygun çiçek ve bitki çeşitleri de bulmak mümkün. 

2- Suyunuzu eksik etmeyin

Vücudumuzun bol bol suya ihtiyacı var. Bu oran kadınlarda yüzde 55, erkeklerde ise yüzde 60. Su aynı zamanda enerjinizi de gün içinde yüksek tutuyor. Siz de su içmeyi sevmeyenlerden misiniz? O zaman kendinizi küçük küçük kandırmaya ne dersiniz? Suyunuzun içine limon, salatalık, tarçın, maydanoz veya zencefil gibi damak tadınıza uygun doğal tatlandırıcılar kullanabilirsiniz. Su içmeyi seviyorum, ama unutuyorum, aklıma gelmiyor diyorsanız bunun çok kolay yöntemi var. Artık günümüzde hepimizin elinde akıllı telefon bulunduğuna göre onları kullanalım. Size su içmeyi hatırlatacak bir sürü güzel uygulama bulunuyor. Kendinize küçük süprizler yapabilirsiniz..

3- Tebdili mekanda ferahlık vardır

Stabil durumunuzdan çıkmanızın vakti geldi demektir. Odanız da birkaç eşyanın yerini değiştirmek veya boyamak size iyi gelebilir hem keyif alabilirsiniz hem de biraz klişelikten çıkabilirsiniz. Odanızı dağınık bırakmayın bu sizin zamanla girmek istemediğiniz bir odaya dönüşebilir. Odanızı havalandırmayı unutmayın ve odanızı bol bol gün ışığı ile doldurun. Çinlilerin 'Rüzgar ve Su' anlamına gelen Feng Shui geleneği hakkında bir kitap okuyarak da, yaşam alanındaki enerjinin daha rahat akmasının refah düzeyini nasıl yükselttiği hakkında fikir edinebilirsiniz. Kitap okumayı ya da film seyretmeyi nasıl hobiniz var ise kendinize hobi köşesi yapabilirsiniz bu elinizde ki imkanlarla bile yapılabilir şeyler. Kendinizi özel hissedin..

4-Duvarlarınızın rengini değiştirin

Renkler ruh halinizin modunu hemen değiştirir. Özele gittiğimiz kafelerde bile örneğin içerisi koyu renler duygusal müzikler ise hemen bir yorgunluk haline bürünürsünüz ama içerisi cıvıl cıvıl hareketli müzikli beyaz iç açan renkler ise modunuz hemen değişebilir. Odanızı açık ferah sizi bunaltmayacak içinizi karartmayacak renkler seçmenizi öneriyoruz. Kırmızı rengi daha hızlı nefes alıp vermenizi ve kalp ritminizi arttırarak tansiyonunuzun yükselmesine neden olabilir. 

5-Doğal sesler dinleyin

Kulaklıkları çıkartmanın zamanı geldi. Sahilde bir bankta oturup dalgalarının sesiniz dinleyin, ya da kuşların sesini. Gülben Ergen şarkısı gibi ‘’Martılara simit atıp, biraz dertleşsek’’. Londra'daki King's College Üniversitesi'nden araştırmacılar, kuş seslerinin zihnimize iyi geldiğini ve bu olumlu etkinin dört saate yakın sürdüğünü ortaya koydu. Çimenlere yatıp gökyüzünü seyredin, çocukluğunuzda yaptığınız gibi bulutları figürlere benzetin, gülümseyin, hayaller kurun…

6-Hayvanları sevin

Hayvanlara dokunun onlara okşamak, dokunmak olumlu ve sakinleştirici bir etkiye sahip. ABD'deki Minnesota Üniversitesi'nden araştırmacılar, 10 yıl süren ve 4 bin kişinin katıldığı araştırma sonucu, kedi sahiplerinin kalp krizi geçirme riskinin kedileri olmayanlara göre yüzde 30 daha az olduğunu ortaya koydu.

7-Kahkaha atın

Çevrenizle ilgili bir temizlik yapın, sizi mutsuz eden karamsar insanlardan uzak durun. Pozitif insanları tercih edin. Gülebileceğiniz aktivitelerde bulunun bir komedi filmi veye eğlenceli bir tiyatro. Kahkaha atmak kaslardaki gerginliği azaltır, kan akışını hızlandırır ve bağışıklık sitemini güçlendiren nitrik oksidi salgılamanızı sağlar.

8- 5 Çayı ihmale gelmez!

Kendinize bir çay molası vermeyi çok görmeyin. Masanızdan veya yaptığınızın işin başından kalkın ve çay demleyin. Çay sevmeyenler ne mi yapsın? Artık çay bir tane değil sınırsız bitki çayları, kış çayları aktarlara gidip tercihinize göre güzel güzel çaylar alabilirsiniz. Çayın yanına küçük kaçamaklar yapmayı sakın ihmal etmeyin  
Dipnot: İsveç, Danimarka ve Finlandiya gibi İskandinav ülkeleri, dünyanın en mutlu ülkeleri arasında sayılıyor.
Bunun bir nedeni de çalışma hayatlarını renklendiren küçük tatlı kaçamaklar yapmaları.
İsveç'te her gün 'fika' adı verilen kahve ve kek molaları veriliyor. Üstelik bu gelenekten ibaret değil, aynı zamanda iş yerleri için bir zorunluluk.

9- Uyku huzurun başındadır

Eğer uykusuz yorgun bir vücuda sahipseniz bu önümüzdeki 8 madde çöpe. Kalitesiz bir uyku bağışıklık sisteminizi zayıflatır, stres hormonunuzu arttırır, aksiyete ve depresyona neden olabilir. İyi bir uyku için geç saatlerde yemek yemeyin ve teknolojik aletlerden uyumadan birkaç saat önce vedalaşmış olun. Kahvenizi geç saatlere bırakmayın, çünkü kafein sizi uyutmayabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner6

banner17