banner10

Etkinliklere katılmak bir lütuf değil haktır

Bu yıl 6. kez düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali başladı. Festivalde ödüllü yapımlar sesli betimleme ve işaret diliyle seyirciyle buluşacak.

Etkinliklere katılmak bir lütuf değil haktır

Bu yıl sinemaseverler ile altıncı kez buluşacak olan Engelsiz Filmler Festivali bugün başlıyor. 10 Ekim’e kadar Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu’nda (SineBu), 12-14 Ekim tarihleri arasında Eskişehir, Taşbaşı Kültür ve Sanat Merkezi’nde (Kırmızı Salon), 17-21 Ekim tarihleri arasında ise Ankara, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut’te gerçekleşecek festivalde 38 film seyirciyle buluşacak.

Festivaldeki filmler, göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar için işaret dili çevirisi ve ayrıntılı altyazı eşliğinde gösteriliyor; film ekipleriyle söyleşi, atölye çalışması, ödül töreni gibi faaliyetlerde işaret dili çevirmeni yer alıyor.

DÜZENLEMELER ŞART

Festivalin temel bir hak olan “kültürel hayata katılım” hakkından yola çıkılarak yapıldığını kaydeden program koordinatörü Ezgi Yalınalp birtakım düzenlemelerle kültür sanat hayatına erişimin mümkün olduğunu söyledi. Yalınalp “Amacımız yalnızca göremeyen, duyamayan kişilerin değil, engeli olan-olmayan herkesin birarada bulunarak sinemayı takip edebilmesi. Bu biraradalık vurgusu festivalimizin en temel vurgusu. Kültür sanat etkinliklerine katılımın “lütuf” değil bir “hak” olması gerektiğinden hareketle hepimizin eşit koşullarda takip edebileceğimiz bir festival tasarladık ve gerçekleştirdik” dedi.

Engelsiz Yarışma”, “Türkiye Sineması”, “Dünyadan”, “Engel Tanımayan Filmler”, “Uzun Lafın Kısası”, “Çocuklar İçin” ve “Sinema Tarihinden” başlıklarıyla düzenlenecek programda İşe Yarar Bir Şey, Kar, Kelebekler, Sofra Sırları ve Yol Kenarı gibi filmler yer alıyor. İlk kez geçen sene başlayan Sanal Gerçeklik Deneyimi’nin kapsamı bu yıl genişletildi. Programda ayrıca Avrupa’da erişilebilir gösterimler yapan film festivalleri ile işbirliğine dair bir panel düzenlenecek.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2018, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17