banner10

Cemal Reşit Rey'in el yazısı notaları gün yüzüne çıktı

CRR’de sezon, Cemal Reşit Rey'in 1932'de tamamladığı ve 85 yıl önce Paris’te gerçekleştirdiği ‘Kromatik Konçerto’nun seslendirmesi ile başladı. Konçerto Türkiye’de ilk kez seslendirilirken, CRR arşivinde keşfedilen Cemal Reşit Rey’in kendi el yazısıyla yazdığı eserlerinin notaları da ilk kez müzik severlerle paylaşıldı.

Cemal Reşit Rey'in el yazısı notaları gün yüzüne çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2018-2019 Kültür Sanat Sezonunu, Başkan Mevlüt Uysal ve kültür sanat camiasının ünlü isimlerinin katıldığı törenle açtı. Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu da kapılarını, adını taşıdığı ünlü besteciye ithafen “Cemal Reşit Rey’den Seçkiler” başlıklı konserle araladı.

Bu anlamlı açılışta Cemal Reşid Rey’in 1932'de tamamlamış olduğu “Kromatik Konçerto” bestecinin öğrencilerinden Aydın Karlıbel’in solistliğinde Türkiye’de ilk kez seslendirildi. Konçertonun ilk seslendirilişi 85 yıl önce Paris’te gerçekleştirilmişti. 

CEMAL REŞİT REY’İN EL YAZISIYLA NOTALAR GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

CRR Konser Salonu’nun arşivi, Genel Sanat Yönetmenliğinin çalışmaları doğrultusunda, müzik alanında profesyonel olan ellerden destek alınarak yeniden düzenlenmeye başlandı. Yapılan titiz ve dikkatli çalışmalar ışığında, Cemal Reşit Rey’in kendi el yazısıyla yazdığı eserlerinin notalarına ulaşıldı.

Bu kıymetli hazineyi müzik ve sanat dünyasına yeniden kazandırmanın haklı gurunu yaşayan CRR Genel Sanat Yönetmenliği, bu orijinal eserleri CRR girişinde sergiledi.

Kaynak: Gaste 24

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2018, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17