Kadro mühendisliği ve hamleler

Fenerbahçe eldeki doğruya en yakın kadro ile çıktığı maça tıpkı Erzurumspor maçında olduğu gibi iyi başladı. Top rakipte iken Ayew'in sol, Dirar'in sağ iç gibi dizilip Ekici'nin de Soldado arkasında kaldığı 4 4 2 dizilişine geçen Fenerbahçe, top kendisine geçince bu sefer 4 3 3 dizilişine dönüyordu. Özellikle ilk yarıda Jailson 8 numara pozisyonunu doldurdu. Top rakipteyken şok presle takımı öne çıkarmaya yardımcı oldu.

Dirar ise ligin ilk yarısı nasıl oldu da kadroda olmadığını sorgulattı.

Dirar top rakipteyken hem Isla'nın yardımına gitti hem de orta sahada içeriye gelerek Topal ve Jailson'a yardımcı oldu. Hücumda ise sağ açık pozisyonunu elinden geldiğince yaptı. Golde Hasan Ali'nin doğru yere gelmesi ve topu Isla'ya doğru açı ile vermesi gol kadar etkili.

İKİNCİ YARI...

İkinci yarı ise yazının başlığının açıklaması oldu. Fenerbahçe'nin geçen sezondan bu yana en büyük eksiği Skrtel'in yanında oynayacak stoperdi. Önce Reyes alındı, sezonun ilk yarısı boyunca neredeyse hiç kullanılmadı. Bu maçta kadroda dahi yoktu.

Bugün 11’de olan Sadık ise bu takımın 3 ya da 4. stoperi olacak durumda. Sadık tüm iyi niyetine rağmen pozisyon bilgisi çok zayıf, maç boyunca birçok kez yerini kaybetti. Topu uzaklaştırdığı yer genellikle rakibin olduğu yerlerdi. Bir serbest vuruşta topa zıplamayınca Bursasporlu oyuncu bomboş kafa vurdu, top Volkan'da kaldı. Sol stoper oynamasına rağmen sol ayaklı olmayan Sadık topu oyuna sokmakta da sıkıntılı.

Burada anlatmaya çalıştığım kötü futbolun Sadık yüzünden olduğu değil.

Fenerbahçe'nin 11’de oynayacak gerçek stoperini almamasının bedeli.

İKİNCİ EKSİKLİK MODERN 6 NUMARA

Öte yandan ikinci yarı ortaya çıkan ikinci eksiklik de yıllardır mevcut. Mehmet Topal pas bağlantısı olma, oyunu geriden kurma konusunda hiç ortada yok. Fenerbahçe'nin ihtiyacını duyduğu oyuncu modern 6 numara, yani Tolgay gibi oyunu geriden kuracak bir oyuncu.

İkinci yarı Fenerbahçe baskı yediğinde topu savunma çıkaramadı, üstüne üstlük Topal da bu görevi yapamadığı için maç duvar tenisine döndü. Ekici de hem yorgunluk hem de sakatlık ile çıkınca Fenerbahçe kaderini beklemeye başladı. Özellikle Bursaspor’un risk aldığı dakikalarda son pasları doğru atamamak baskıyı daha da arttırdı. Valbuena'nin topu ileride tutmak, basit oynamak yerine risk alması ise takımı daha da eksik hale getirdi. 

Golden önce faul var mı yok mu, pasif mi aktif ofsayt mı tartışması yapmak yersiz bu dakikada. Hakem inceledi, gol verdi.

Ersun Yanal’ın bu maçta özellikle Soldado, Frey değişikliği sonrası hamlede gecikmesi eksi yazılabilir. Roman-Topal değişikliği çok önce yapılabilirdi. Takımın ikinci yarı bu kadar oyundan düşmesine çare üretememek de eleştirilir. Elbette Benzia'ya güvenememek de elini zayıflatan bir etken.

SKORER KANAT VE FORVET

Sonuç Fenerbahçe iyi bir stoper, modern bir 6 numarayı hala alamadı bu da bu kadroyu kuranlara yazar.

Bu saatten sonra Fenerbahçe bu eksiklerin yanı sıra skorer bir kanat ve forvet de almak zorunda. Yoksa bu beraberlik serisinin sonu hayra götürmeyecek gibi. Ersun Yanal ile Fenerbahçe sezon öncesi kampında hala, ancak ligin bitimine 16 hafta kaldı ve takım 15. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Atila s
Atila s - 6 ay Önce

yetkılıler neden cabuk davranmıyor takım küme düstükten sonra mı transfer yapacaklar

banner8

banner19

banner6

banner17