banner38

"Türkiye'nin önündeki tek engel ekonomik vesayet"

AK Parti Sinop İl Başkanlığınca, Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli'nde düzenlenen "Vefa Buluşması"na katılan İçişleri Bakanı Soylu, seksen bir ilinde üniversiteleri olan, şehir hastaneleri, havalimanları, spor salonları, kültür merkezleriyle altyapısını tamamlamış, savunma sanayisinde hayalleri zorlayan, organize sanayi sitelerinde herkesin "Yer verin üreteceğiz" diyerek yer bulmak için yarış içinde olduğu bir Türkiye olduğunu anlatarak, Türkiye'nin önünde tek engelin ekonomik vesayet olduğunu vurguladı.

İç Politika 16.01.2022, 21:25
"Türkiye'nin önündeki tek engel ekonomik vesayet"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Sinop İl Başkanlığınca, Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli'nde düzenlenen "Vefa Buluşması"na katıldı.

Burada konuşan Soylu, AK Parti iktidarlarının, ecdadın tüm dünyadaki eserlerine sahip çıkarak, yeniden ihya ettiğini söyledi.

Türkiye'nin 21. yüzyılda beklenmeyecek bir kalkınmaya ulaştığını vurgulayan Soylu, "Türkiye hiç beklemediği bir yükselmeyle karşı karşıya kaldı. 20. asrın sonunda Türkiye'nin böyle iddiaları olacak, hayalleri olacak diye bir değerlendirme yapılmış olsaydı hiç kimse buna inanmazdı. Çünkü 20. asrın sonuna doğru bizi öyle bir duruma getirdiler ki terörün sindirdiği, siyasal istikrarsızlığın sürdüğü, ekonomik zorlukların sindirdiği, depremin ürküttüğü, korkuttuğu ve sarstığı bir Türkiye, dışarıdan bütün saldırıların teslim almak üzere olduğu, vesayetin tüm odaklarıyla birlikte egemen olduğu bir Türkiye tablosu vardı." diye konuştu.

Sinop ve Türkiye'nin farklı yerlerinde kısa bir süre önce sel felaketi yaşandığını hatırlatan Soylu, kayıplar için tekrar başsağlığı dileyerek, Türkiye'nin bu afette güçlü adımlar atarak yaraları sardığını belirtti.

"Dışardakilerle temas ettiğimizde bu ülkeye hayranlıkla bakıyorlar"

Geçmişte Türkiye'de insanların değerleriyle oynamaya çalışıldığını ifade eden Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kıyafetleriyle oynamaya çalıştılar, inançlarını, haşa, aşağılamaya çalıştılar. Yapmadıkları kalmadı. Bunlardan bahsetmek, bunlara yönelik adım atmak, bunlara yönelik bir değişim ortaya koymayı, bırakın gerçekleştirilmesini, zihinden geçirilmesinin bile kelepçelendiği bir dönemde, Allah'a çok şükürler olsun, sizin sayenizde Türkiye bambaşka bir tabloya çıktı. Dışarıdakilerle temas ettiğimizde bu ülkeye hayranlıkla bakıyorlar. Diyorlar ki, 'Siz Azerbaycan'da uzun yıllardan beri çözülmeyen bu şeyi Azerbaycan'la beraber olarak nasıl çözdünüz?' Karabağ meselesini... Bize diyorlar ki, 'Libya, Doğu Akdeniz... Siz neler yapıyorsunuz? Kapalı Maraş'ı nasıl açtınız?' Amerika var, Avrupa var, var oğlu var. 'Nasıl açtınız? Bunları nasıl gerçekleştirdiniz? Bunu nasıl yaptınız? Siz çok uzun yıllardan beri, açılamaz gerçekleştirilemez yapılmaz denilen Ayasofya'yı nasıl açtınız? Siz tüm dünya kendi derdine düşmüşken, Avrupa kendi düşmüşken Amerika kendi derdine düşmüşken bu büyük yatırımları, Türkiye'nin kalkınmasını nasıl gerçekleştirdiniz'. Türkiye'nin içindeki muhalefetin o kendini bilmez sözlerine ne dünya bakıyor ne de kimse bakıyor. Herkes Türkiye'nin güçlü adımlarına ve etrafındaki coğrafyayla ilgili temasına bakıyor."

Türkiye'nin etrafındaki Irak ve Suriye başta olmak üzere Afganistan ve Pakistan gibi ülkelerin terör örgütlerinin kıskacı altında olduğunu, böyle bir dönemde Türkiye'nin tüm tehdit ve saldırılara karşı ayakta kalmayı başardığını aktaran Soylu, dünyanın, Türkiye'nin Irak ve Suriye'deki istikrarsızlıktan etkilenmemesini konuştuğunu belirterek, "'Etkilenmenizi nasıl ortadan kaldırdınız'. Bize bunu soruyorlar. 'Siz insansız hava araçlarını, silahlı insansız hava araçlarını nasıl yaptınız? Acaba bize de verir misiniz'. Geldiğimiz nokta. İçinde yaşamamıza rağmen hepimizin hayranlığını tekrar ortaya koyan bir noktadır." ifadesini kullandı.

"Bizim karnemiz dünyada birçok ülkeyi parmak ısırtacak bir noktaya getirtmiştir"

AK Parti kadrolarına Cumhuriyet'in birinci asrının emanet edildiğini söyleyen Soylu, "AK parti kadrolarına, bugün Cumhur İttifakı'na minnettarız ki şu anda Cumhuriyet'in ikinci asrına gidiyoruz. 2023'ü geçtiğimiz zaman, 29 Ekim'i Cumhuriyet'in ikinci asrı olacak. Bu kadrolar da bir karne ortaya koyacaklar. Bir Türkiye karnesi. Bu karneyi bizden sonra gelen nesiller bir şekilde değerlendirecekler. 'Bunlar bir asırda ne yaptılar, ne ortaya koydular? Hamdolsun ki hakikaten bu bir asırda, bu yüzyılda AK Parti'nin 21. yüzyılda başlattığı bu büyük yürüyüşte Allah'a binlerce şükürler olsun ki bizim karnemiz dünyada birçok ülkeyi parmak ısırtacak bir noktaya getirtmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

"Türkiye'nin önünde tek engel ekonomik vesayet"

AK Parti kadroları ve millet sayesinde ülkedeki bütün vesayetlerin dağıtıldığını dile getiren Soylu, son bir vesayet kaldığına işaret etti.

Seksen bir ilinde üniversiteleri olan, şehir hastaneleri, havalimanları, spor salonları, kültür merkezleriyle altyapısını tamamlamış, savunma sanayisinde hayalleri zorlayan, organize sanayi sitelerinde herkesin "Yer verin üreteceğiz" diyerek yer bulmak için yarış içinde olduğu bir Türkiye olduğunu anlatan Soylu, Türkiye'nin önünde tek engelin ekonomik vesayet olduğunu vurguladı.

Bakan Soylu, şunları kaydetti:

"Yirmi yıldır Türkiye'yi Sayın Cumhurbaşkanımız idare ediyor. Türkiye'yi ayakta tutan bu anlayışı hep beraber onun yönetimiyle sağladık. Bir adımımız şudur, şu ekonomik vesayeti ortadan kaldırabilmek. Ekonomik vesayeti ortadan kaldırmak, sadece Türkiye için arzu edilen ve istenen bir şey değildir. Biz bu ekonomik vesayetten kurtulduğumuz andan itibaren sadece biz 'oh' demeyeceğiz, etrafımızdaki tüm ülkeler 'oh' diyecekler. Bu vesayetler altında ezilmeye, mahkum edilmeye çalışılan bütün ülkeler 'oh' diyecekler. Bizim dünyaya sorumluğumuz budur. Elbette kendi gelecek neslimize bir sorumluluğumuz var. O da budur. Elbette ki geçmişimize ait bir sorumluluğumuz var. O da budur. AK Parti hikayesinin şahikaya ulaşacağı, en üst noktaya ulaşabileceği yer burasıdır. Ondan sonra bütün yollar açılacaktır. Hem de bütün yollar. Allah'ın izniyle. 'Bu ekonomik vesayetten siz kurtulamazsınız' diyen, bizi öğrenilmiş çaresizliğe mahkum edenlere, 'Siz yeni bir şey mi icat etmeye çalışıyorsunuz' diye dudak bükenlere, 20 yıl önce nasıl dudak büktükleri gibi, nasıl mahcup oldukları gibi yeniden mahcup olmayı yaşatacak, ama milletimize de huzuru, aynı zamanda eminliği yaşatacak bu kadrolardır."

Soylu, Cumhuriyet'in ikinci asrına ve gelecek nesillere güçlü bir Türkiye bırakacaklarını sözlerine ekledi.

"Biz değerlerimiz, inancımız üzerindeki vesayeti yıktık attık mı? Attık"

Bakan Soylu, Sinop Valiliğince Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen "Sinop Muhtarlar Buluşması" programında yaptığı konuşmada da muhtarlığın Türkiye'nin mevcut idari sistemi durdukça hep var olacağını belirterek, "Biz de bu süreçte muhtarlarımız ile ilgili adımlar atmaya çalıştık. Bir, muhtarlık maaşları arttı. İkincisi SSK primleri ilave edildi, eskiden yok idi. Üçüncüsü silah ruhsatları ömür boyu var olmuş oldu. Yine muhtarlık bilgi sistemini kurarak, muhtarlarımızın taleplerini karşılıyoruz." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla yeni bir muhtarlık düzenlemesi üzerinde çalışıldığını vurgulayan Soylu, TBMM'ye iletilen düzenlemeyle ilgili gerekli adımların yakın zamanda atılmasını beklediklerini aktardı.

Süleyman Soylu, Ankara'da bir muhtarlık evi yapacakları bilgisini paylaşarak, "Dün de imzasını attım. Arkadaşlardan 19 Ekim'e yetiştirilmesini istedim. Hem istediğiniz gibi kalabileceğiniz hem de misafirlerinizi ağırlayabileceğiniz bir yer olacak." açıklamasında bulundu.

Bakan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz değerlerimiz üzerindeki vesayeti, inancımız üzerindeki vesayeti, kıyafet ve kimliklerimiz üzerindeki vesayeti yıktık attık mı? Attık. Siz, onların, o çocuklarımızın dini birliğinin İslam'la birleşmesi konusundaki, eğitim alması konusundaki yobazlıklarına bakmayın. Onların söyledikleri sözün bir hükmü söz konusu değildir. Bizim çocuklarımız inancımız ve değerlerimizle büyüyerek yaşayacaklardır. Biz medya üzerindeki vesayeti yendik mi? Sen bize insansız hava aracını vermezsin, mühimmat vermezsin, savunma sanayisi ile ilgili bizim terörle mücadele edeceğimiz araçları vermezsin, bizim üzerimize vesayet kurarsın, onu da yendik mi? Yendik. Biz bize, Avrupa ve Amerika üzerinden parmak sallayarak kurulmak istenen vesayeti yendik mi? Yendik. Şimdi tek vesayetimiz kaldı, ekonomik vesayet. Yani dolarla, kurla, faizle bizlerle oynamak isteyenlere nasıl bugüne kadar vesayetleri yenerek bir ders vermişsek şimdi de Türkiye'yi ayaklarının üzerinde tutacak, Türkiye'nin cari açığını tamamen ortadan kaldıracak, Türkiye'yi bir üretim, yatırım, istihdam merkezi modeli haline getirecek bir model kuracağız ve bu modelle birlikte de başarılı olacağız. Öyle bir başarılı olacağız ki herkes Türkiye modelinin arkasından gidecek ve bundan sonra 'Biz dünyaya hakimiz' diyenler de avuçlarını yalayacaklar."

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
banner35
15
açık
Günün Anketi Tümü
Yerli veya yabancı aşılardan hangisini kullanmayı tercih ederdiniz?
Yerli veya yabancı aşılardan hangisini kullanmayı tercih ederdiniz?
banner21
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 37 57
9. Sivasspor 38 54
10. Kasımpaşa 38 53
11. Adana Demirspor 37 52
12. Galatasaray 38 52
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 37 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 37 31
banner23