'Roman vatandaşlarımıza yeni yaşam alanları inşa edeceğiz'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Roman vatandaşlarımıza yeni yaşam alanları inşa edeceğiz." dedi.

'Roman vatandaşlarımıza yeni yaşam alanları inşa edeceğiz'

Kırklareli Valiliğini ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, , valilik anı defterini imzalayarak, il değerlendirme toplantısına katıldı.

Kurum, toplantının ardından yaptığı konuşmada, bugün Kırklareli'nin ihtiyaçlarını ve sorunlarının çözümü için istişarelerde bulunduklarını söyledi.

Kentteki festival alanının millet bahçesi olarak düzenleneceğini aktaran Kurum, alana ilişkin teknik bilgileri paylaştı.

Yayla ve Kocahıdır mahallelerinde yaşayan Roman vatandaşların yaşam şartlarının biraz zor olduğuna değinen Kurum, şöyle konuştu:

"Burada yaklaşık 5 bine yaklaşık Roman vatandaşımız yaşıyor. Roman vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde, onların kültürünü yaşayacakları, aynı örf ve adetlerini yaşayacakları yeni yaşam alanları inşa edeceğiz. Onlarla el birliği içerisinde mevcut yerlerinde dönüşüm projesini yürütmek istiyoruz. Roman vatandaşlarımıza yeni yaşam alanları inşa edeceğiz. Kırklareli'nde Roman vatandaşlarımıza yakışır, içerisinde sosyal donatıların, okulların olduğu, müzik kültürünü yaşatacakları amfi tiyatroların, kültür merkezlerinin olduğu, Türkiye ve dünyaya örnek bir projeyi inşallah yapmayı istiyoruz."

Kurum, projenin 330 bin metrekarelik alanda gerçekleşeceğini bildirdi.

Bakanlık olarak şehirlerdeki alt ve üst yapı sorunlarını çözüp, millet bahçeleriyle yaşam kalitelerini arttıracak birçok proje geliştirdiklerini aktaran Kurum, 2023 yılına kadar düzenli depolama ve atık su arıtma tesisi anlamında Türkiye nüfusunun tamamına hizmet verecek tesisleri yapmak istediklerini anlattı.

2002 yılında Kırklareli'nde düzenli depolama ve atık su arıtma tesislerinin bulunmadığını aktaran Kurum, şunları kaydetti:

"Bugün baktığınızda yaklaşık 300 nüfusa biz düzenli depolama hizmeti veriyoruz. Nüfusumuzun yüzde 95'ine de atık su arıtma hizmeti veriyoruz. 13 tesis yaptık. Bu tesislerde çevremizi ve doğamızı korumak suretiyle inşallah gelecek nesillere bırakacağımız çok daha iyi şehirler ve ilçeler yapma dileğiyle bu projelerimizi yaptık, bitirdik. Kalan yüzde 5'lik kısmı da hızlı bir şekilde yapmak suretiyle tamamlayacağız." ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum, Ergene Nehri'nin kirliliğini azaltmak için başlatılan proje çalışmalarının da devam ettiğini aktardı.

Sıfır Atık Projesi

Kurum, çevreyi korumak amacıyla Türkiye'de başlatılan en büyük çevre hareketinin ise Sıfır Atık Projesi olduğunu belirtti.

Çöplerin artık ayrıştırılacağını dile getiren Kurum, şöyle devam etti:

"Ayrıştırılan bu çöpleri de düzenli depo sahalarında bertaraf etme suretiyle artık çöp kamyonlarının illerimize ve ilçelerimize girmesini istemiyoruz. Özel çevre koruma bölgesi ile korunan alanlarımız yaklaşık 55 milyon metrekare. Biz bu alanı 2023 yılına kadar, iki buçuk kat artırarak 135 milyon metrekareye çıkartmak istiyoruz. Salda Gölü etrafında, Karaburun ile Ildır Körfezi etrafında özel çevre koruma bölgelerini ilan ettik. Gelecek nesillerimize daha güzel çevre bırakmak istiyoruz."

Bir gazetecinin "kentteki atıl ve tarihi binalara ilişkin bir çalışmanız olacak mı?" sorusuna Bakan Kurum, "Biz tarihi binaları korumak istiyoruz, o binaları yıkmak istemiyoruz. O binalar çünkü bugünlere kadar gelmiş, ecdadımız bize onları emanet ettiler. O emaneti biz de gelecek nesillere vermemiz gerekiyor. Metruk binaları yerel yönetimler eliyle, yenilemek ve yenilenmiş binaların içerisinde millet kıraathanelerini, kütüphaneleri Türkiye’nin hemen hemen her yerinde yapıyoruz. Kırklareli'nde de buna ilişkin projelerimiz var." yanıtını verdi.

"Cumhur İttifakı, kapalı kapılar ardında kurulmuş bir ittifak değil"

Bakan Kurum, Cumhur İttifakı Kırklareli Belediye Başkan Adayı Derya Bulut'un seçim bürosunu ziyaretinde, Kırklareli'nde 31 Mart'ta yeni bir destan yazılmasını istedi.

Kırklareli'nin turizm, sanayi, istihdam anlamında birçok potansiyele sahip bir kent olduğunu belirten Kurum, kentin potansiyelini tam anlamıyla kullanamadığını kaydetti.

Kurum, bakanlık olarak kente gereken tüm destekleri sağlamaya hazır olduklarını ve bakanlıkla uyum içerisinde çalışacak belediyeye de ihtiyaç duyulduğunu aktardı.

Cumhur İttifakı sağlanan iller arasında Kırklareli'nin de bulunmasından dolayı mutluluk duyduğunu dile getiren Kurum, şöyle konuştu:

"Cumhur İttifakı, bir masa etrafında kurulmuş, kapalı kapılar ardında kurulmuş bir ittifak değil. Bu ittifak 15 Temmuz gecesi bu vatanın, bu bayrağın, bu ezanın, bu devletin birliği ve beraberliği için verilmiş kutlu bir birlikteliktir. Hamd olsun bu birliktelik ülkemizin her bir yerinde kusursuz bir şekilde işliyor. Çünkü bu birliktelik içinde karşılıklı güven var, vatan sevgisi var, bayrak sevgisi var. İnşallah o şehirlerin 2023'ünü, 2053'ünü, 2071'ini planlayacak bu kutlu yürüyüşle yola devam edeceğiz."

Türkiye'de bir beka meselesi olduğunu dile getiren Kurum, şöyle devam etti: 

"Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de açıkladığı gibi artık bu milletin beka meselesi var. O yüzden bize düşen de bu birlik ve beraberliği bozmayacak şekilde 31 Mart akşamı inşallah Kırklareli'ni almak suretiyle buradan tüm Türkiye'ye mesaj vermemiz gerekiyor. Tüm kapıları gezeceğiz, gönülleri fethedeceğiz. Çünkü bu belediyecilik seçimi, gönül belediyeciliği seçimi. Herkese çok iyi anlatmamız gerekiyor." 

Kaynak: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17