Ankara'da Melih Gökçek-Mansur Yavaş senaryoları

Yerel seçimler öncesi en çok konuşulan illerin başında Ankara geliyor. Melih Gökçek'in MHP'den aday olacağı iddiası kulisleri hareketlendirmişti. Sabah yazarı Mahmut Övür ise bugünkü yazısında siyasi kulislerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için konuşulan iddiaları yazdı.

Ankara'da Melih Gökçek-Mansur Yavaş senaryoları

Yerel seçime 5 ay kala partilerde belirsizliğin sürdüğünü belirten Övür, tüm dikkatlerin üç büyükşehirde; özellikle Ankara'da yoğunlaştığı yazdı. Bu durumun nedeni ise son yerel seçimlerde geçen seçimlerde kıran kırana bir mücadele yürüten Melih Gökçek ve Mansur Yavaş'ın hâlâ gündemde olmaları.  

Kulislerde dolaşan Osman Gökçek iddiasını da köşesine taşıyan Mahmut Övür'ün yazısından bir bölüm şöyle:

Ankara'da şimdilik yerel hesaplar bu ikili üzerine kurulu.
2014 seçiminin kazananı Gökçek'i Ankara'da yeniden gündeme getiren şey, AK Parti-MHP arasında kurulması çok tartışılan yerel ittifakın bozulmasıydı. MHP ve bazı siyasi aktörler bu durumu fırsata çevirmek için harekete geçti ve Gökçek adı ortaya atıldı. Başarılı da olundu. İyi bir hamleydi.

OSMAN GÖKÇEK...

İnce bir hesaba dayanıyordu ve Melih Gökçek ismi üzerinden AK Parti'ye deyim yerindeyse sopa gösteriliyordu. Bahçeli'nin "MHP'ye şeref kazandırır" çıkışı, Gökçek'in memnuniyeti kafalarda soru işareti oluştursa da devreye Başkan Erdoğan girip "Biz yol arkadaşıyız" deyince hava birden değişti. O değişen havayla birlikte kulislere düşen haber de değişti:
"Gökçek'in oğlu Osman Gökçek, Keçiören Belediye Başkan adayı olabilir." Ankara siyaseti de havası gibi her an değişebilir...

MANSUR YAVAŞ

Gelelim Mansur Yavaş'a... 2014 seçiminin kaybedeni Yavaş da tıpkı Gökçek gibi hatta ondan çok önce muhalefet cephesinin en çok konuşulan ismiydi. Öyle ki neredeyse onsuz ne CHP ne de İyi Parti kulisi yazılmıyordu. O ise tek kelime söylememişti bugüne kadar. Şans ondan yanaydı çünkü geçen 5 yıl içinde ne CHP yeni bir isim çıkartabilmişti ne de "yeni" olduğunu söyleyen İP...
İki parti de onun peşinde. Yavaş ise iki partinin bu mahkûmiyetini muhalefetin ortak adayı olmak için bir fırsata dönüştürmek istiyor.
Bu yüzden hiçbir partiye yakın durmuyor.

Çünkü biliyor, tek bir partinin adayı olsa bırakın kazanmayı bu kez zorlayamaz bile. Ama şunu da biliyor; onsuz CHP de İP de tek başlarına seçim kazanamaz. Kısaca Yavaş, CHP, İyi Parti ve SP'nin ortak adayı olmak istiyor ve bunu bekliyor. Bu beklentinin hayal kırıklığı mı yoksa zafer mi getireceğini söylemek ise çok erken...

CHP'NİN İSTANBUL ADAYI KİM OLACAK?

Mahmut Övür, CHP'nin İstanbul adaylığı içinse şunları yazdı: Muharrem İnce, Abdüllatif Şener, Akif Hamzaçebi ve Gürsel Tekin. Son ikisi milletvekili oldukları için şansları yok deniyor. İnce'ye de pek şans verilmiyor.
Şener'e ise CHP'nin ikinci Ekmeleddin İhsanoğlu'su gözüyle bakılıyor. Anlayacağınız CHP tıpkı 24 Haziran'daki gibi herkesi şaşırtacak bir yıldız peşinde.
 

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2018, 13:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17