CHP ve İYİ Parti ittifakta anlaştı

Kılıçdaroğlu ile Akşener İYİ Parti Genel Merkezi'nde bir araya geldi. Görüşme sonrası kameralar karşısına geçen iki lider, yerel seçimlerde işbirliği yapılacağını duyurdu. CHP ve İYİ Parti arasında sağlanan uzlaşma kapsamında 31 Mart seçimlerinde iki parti 22 büyükşehir ve 27 ilde iş birliği yapacak. 12 büyükşehir ve 16 ilde CHP'nin, 10 büyükşehir ve 11 ilde İYİ Parti'nin adayları desteklenecek. Gündemdeki ilçelerden Çankaya, Bodrum ve Etimesgut'ta iki parti de aday çıkartacak.

CHP ve İYİ Parti ittifakta anlaştı

CHP lideri Kılıçdaroğlu,  "Vatandaşa hizmet etmek, her kuruşun hesabını vermek gibi bir geleneği yerleştirmek istiyoruz. Kavgadan değil barıştan yanayız. İYİ Parti ile yaptığımız işbirliğinin kahramanları var. 4 arkadaşımız var. Onlar uzun bir çaba gösterdiler. Genel başkanlar olarak bizlere hazır bir liste getirdiler. Bu 4 arkadaşıma herkesin huzurunda teşekkür etmek isterim" dedi. 

"ZAMAN ZAMAN İNTİHARIN EŞİĞİNE GELDİLER"

Meral Akşener de sözlerine müzakereleri yürüten isimlere teşekkür ederek başladı. Espirili bir dille "Zaman zaman intiharın eşiğine geldiler ama durumları iyi" diyen Akşener, şunları kaydetti:

"Biz yerel seçimlere gidiyoruz. İzliyoruz ki sanki savaşa giriyoruz.  Türkiye'nin coğrafyası nedeniyle hem iktidar hem muhalefetin Türkiye ile ilgili hedefleri olan terör örgütleri konusunda iki genel başkan olarak ne yapılması gerektiğini biliyoruz. Biz yerel seçime gidiyoruz. Savaş tamtamları eşliğinde kutuplaştırıcı ve milleti birbirine düşüren söylemler var. İki siyasi partinin oluşturduğu sisteme hakaret eden bir dil kullanmadık. Bu işbirliğinin Türkiye ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum" dedi. 

İSTANBUL, ANKARA, İZMİR'İN İLÇELERİNDE ADAYLIKLAR

Habertürk'ten Ömer Topsakal'ın haberine göre, iki parti arasında yapılan ittifak anlaşmasına göre İstanbul'da, 25 ilçede CHP, 4 ilçede İYİ Parti, 10 ilçede ise her iki parti de aday gösterecek.

Ankara'da 4 ilçede CHP, 4 ilçede İYİ Parti adayları desteklenirken, 17 ilçede ise her iki parti aday gösterecek.

İzmir'de 23 ilçede CHP'nin, 2 ilçede İYİ Parti'nin adayları desteklenecek. 5 ilçede ise her iki partinin de adayı seçimlere katılacak.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2019, 23:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17