İstanbul Barosu’nda seçim yarışı başladı

40 bin 578 kayıtlı üyesiyle dünyanın en büyük barolarından biri olan İstanbul Barosu’nda seçim yarışı başladı

İstanbul Barosu’nda seçim yarışı başladı

40 bin 578 kayıtlı üyesiyle dünyanın en büyük barolarından biri olan İstanbul Barosu’nda seçim yarışı başladı. Ekim ayı içerisinde Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak Genel Kurul’da başkanlık için (13-14 Ekim 2018 saat 10.00, çoğunluk sağlanamazsa 20-21 Ekim 2018 saat 10.00) şu ana kadar 7 isim adaylığını açıklandı.

Yarışta öne çıkan isimler çoğunlukla aynı tabana seslenen mevcut başkan Av. Mehmet Durakoğlu ile Av. Hasan Kılıç…

Durakoğlu, 2016’dan bu yana baro başkanı ve baroyu uzun süredir yöneten grubun, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’nun tekrar başkan adayı.

Kılıç, Ümit Kocasakal ve Durakoğlu başkanlığında üç dönem Baro Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Yükseliş Grubu’nun başkan adayı…

İstanbul Barosu 40 bini aşan kayıtlı üye sayısıyla oldukça büyük bir güç. Hem etkisiyle hem de mevcuduyla... Avukatlarının sayısı Anadolu’da birçok il merkeziyle eş değer sayıda.

Hem üye sayısıyla hem de konumu itibariyle İstanbul Barosu burada büyük bir öneme sahip. 

BAŞKAN MEHMET DURAKOĞLU YENİDEN ADAY

Baroyu uzun yıllardır yöneten “Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu”nun başkan adayı şu anki başkan Av. Mehmet Durakoğlu… İstanbul Barosu’nu “Atatürk ve Cumhuriyet devrimlerini savunmanın kalesi” olarak nitelendiriyor, 

ÖNCE İLKE ÇAĞDAŞ AVUKATLAR YÜKSELİŞ GRUBU’NUN ADAYIHASAN KILIÇ

“Önce İlke Çağdaş Avukatlar Yükseliş Grubu”nun başkan adayı Av. Hasan Kılıç, 2010-2016 yılları arasında, Ümit Kocasakal ve mevcut başkan Mehmet Durakoğlu dönemlerinde Baro Yönetim Kurulu Üyeliği yapan bir isim.

İnsan Hakları Merkezi, MAHKİM üyeliği ve Fikri ve Sinai Haklar Merkezi üyeliğinde bulunan Kılıç, adaylığını ilk açıklayan isim aynı zamanda. Temmuz ayında Çağlayan Adalet Sarayı önünde çoğunluğu gençlerden oluşan bir kalabalıkla birlikte basın açıklaması gerçekleştirdi ve “değişim için adayım” dedi.

Zor dönemlerde ciddi mücadele verdiklerini belirtiyor Hasan Kılıç ve ekliyor: “Özel Yetkili Mahkemelerin hukuksuzluklarına direndik, yargılandık. Avukatlar olarak bedeller ödedik. Hukuk devletinin gelişmesi için mücadele ettik.”

Baroların pasif, durağan, etkinlikten uzak, edilgen bir anlayış içerisinde olması kabul edilemez diyen Kılıç, “Yeniden bir rol alınmalı, sorunlar çözülmeli, güçlü ve etkin bir savunma oluşturulmalı, meslek itibarı güçlendirilmelidir” ifadelerini kullanıyor.

AVUKAT HAREKETİ’NİN ADAYI: BAŞAR YALTI

Av. Dr. Başar Yaltı “Avukat Hareketi”nin başkan adayı. Avukat Hareketi’nin bağımsız, çağdaş, toplumcu bir anlayışla yola çıktığını belirtiyor. Başta “Önce İlke” olmak üzere, sol yelpazede yer alan Çağdaş Avukatlar Grubu ve diğer gruplardan kopan bir grup avukat tarafından başlatılan bir oluşum.

Hareketin adayı Yaltı, sol-sosyal demokrat kimliğiyle tanınıyor.

BARODA DEĞİŞİM VE GELİŞİM HAREKETİ’NİN ADAYI: TALAT CANBOLAT

“Baroda Değişim ve Gelişim Hareketi”nin başkan adayı Av. Prof. Dr. Talat Canbolat.

Önceki Genel Kurul’larda aday çıkaran “Hukukun Üstünlüğü Platformu” da Canbolat’ı destekliyor.

ORTAK HEDEF PLATFORMU ADAYI: CEM KAYA KARATÜN

Baro başkanlığı için adaylığını açıklayan bir diğer isim Av. Cem Kaya Karatün. İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi’nde (AHM) 7 yılı başkan olmak üzere toplam 10 yılı aşkın görev yaptı.

24 Haziran seçimlerinde Saadet Partisi’nden İstanbul 1. Bölge Milletvekili adayıydı.

İSTANBUL MİLLİYETÇİ AVUKATLAR GRUBU ADAYI: KAPTAN YILMAZ

“İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu” (İMAG) seçimlere Av. Kaptan Yılmaz’ın başkan adaylığıyla hazırlanıyor… Yılmaz, önceki Genel Kurul’larda da grubun yönetim kurulu adayıydı.

AVUKAT HAKLARI MERKEZİ’NİN ADAYI: M. GÖKHAN AHİ

“Avukat Hakları Merkezi” başkan adayı olarak Av. M. Gökhan Ahi ile seçim yarışına dahil oldu. Ahi, İstanbul Barosu Bilişim Kurulu Merkezi Başkanlığı görevini iki dönem yürütmüştü.

Önce İlke, Çağdaş Avukatlar ve diğer gruplardan ayrılanlar tarafından kurulan Avukat Hakları Merkezi 2016’daki seçimlerde de Av. Ömer Kavili’yi başkan adayı göstermişti.

Kaynak: www.gaste24.com

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2018, 09:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17