banner10

Herkes yılar, Burak Yılmaz

Beşiktaş, geçen hafta 3-2 kazanmış ancak istifa tezahüratlarıyla soyunma odasına uğurlanmıştı.

Bu gergin ortamın takımı zorlayabilme ihtimalini düşünen Şenol Güneş, son dönemlerdeki en hücumcu kadroyu Göztepe karşısında sahaya sürdü.

Kağıt üzerinde oldukça ürkütücü gözüken Quaresma, Kagawa, Ljajic, Burak Yılmaz dörtlüsünün pratikte neredeyse hiç etkili olamadığını gördük.

Siyah beyazlılar bu güçlü hücum hattına rağmen ilk şutunu 25’inci dakikada Quaresma ile bulurken, oyun organizasyonu anlamında da tam anlamıyla hayal kırıklığı yarattı.

İlk yarıda isabetli şut dahi bulamayan Beşiktaş, Ljajic’i Burak’tan ayırmanın faturasını öder gibiydi. 

Gomez’in Sosa’sı gibi Burak Yılmaz’ın hemen arkasında oynamaya alışan Ljajic’in kanada çekilmesi, üstüne üstlük Kagawa’nın etkisiz performansı siyah beyazlıların ilk 45 dakikada aşırı sıkıcı bir oyun ortaya koymasına sebep oldu.

İkinci yarıya golle başlamak Beşiktaş için elbette ilaç oldu. Ancak oyunun pozitife dönmesinde, kanada Lens’in alınması ve  Ljajic’in de ortaya geçmesinin etkili olduğunu da çok net bir biçimde söyleyebiliriz. 

Gol sonrası Göztepe’nin blokları kapatmak yerine hücum etmeyi ön plana almasıyla, siyah beyazlılar daha efektif biçimde hücum etmeyi başardı.

İkinci yarıdaki saha parselizasyonu Kagawa’nın da alışık olduğu boş alanlı oyuna dönünce, Beşiktaş istediği pozisyonları da buldu ancak skoru arttırmayı bir türlü beceremedi.

Zaman zaman oldukça organize gelen Göztepe ataklarında ise kariyerinde belki ilk kez stoper oynayan Dorukhan Toköz’ün müthiş performansı göze çarptı. Beşiktaş’a yedek sağ bek olarak gelip, orta sahada formayı kapan Dorukhan’ın stoper mevkiinde bu kadar iyi oynaması, Beşiktaş adına güzel bir futbol sürpriziydi.

MAÇIN ADAMI: 1-0 biten maçlarda genelde golü atan oyuncu maçın adamı olur ama Burak Yılmaz’ın durumu biraz daha farklı.  Beşiktaş’ta sadece 8 maçta takımın en golcü futbolcusu haline gelen milli oyuncunun saha içindeki varlığı artık rakip defansın da dengesini bozar hale geldi. Bu kadar büyük tepkiye, bu kadar istenmemesine rağmen, ayakta kalıp, yılmaması ise Burak Yılmaz’ın ne kadar önemli bir “sporcu” olduğunu göster nitelikteydi. Burak Yılmaz kontrol edilemez bir güç olarak yoluna devam ederken, kafalarda hep aynı soru. 2 şampiyonluk sonrası Burak Yılmaz’la anlaşılıp, tepki nedeniyle Negredo tercih edilmişti. Burak o sezon gelseydi, hikaye acaba bambaşka mı olurdu?

YORUM EKLE

banner8

banner6

banner17