banner39

Türkiye KOVID 19 ile mücadelesini dünya ile paylaşmaya devam ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda, Sağlık ve Medeniyet Derneği ile Kosova Sağlık Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen ve 60 Kosovalı doktorun katıldığı “KOVID-19 ile Mücadele Yöntemleri” uzaktan eğitim verildi.

Türkiye KOVID 19 ile mücadelesini dünya ile paylaşmaya devam ediyor

TİKA Eğitim Projeleri Koordinatörlüğü tarafından yürütülen Acil Tıp Kapasite Artırma Programı (ATKAP) kapsamında Türkiye’nin çeşitli üniversite ve hastanelerde görevli 13 uzman hekim tarafından 12 saatlik uzaktan eğitim programı hazırlandı.

Eğitim süresince Kosovalı doktorlara KOVID-19’un ortaya çıkma sebepleri, yayılma şekilleri, hastalarda gösterdiği klinik özellikleri ve radyolojik bulguları, tanı konulma süreci, erişkin ve çocuk hastalarına yönelik tedavi uygulamaları, yoğun bakım uygulamaları, korunma yöntemleri ve temaslı hasta takibi ile salgın sürecinde hastane yönetimi konularında ülkemizdeki uygulamalar hakkında kapsamlı eğitim verildi.

İnteraktif olarak geçen eğitimde Kosovalı doktorlar özellikle Türkiye’deki tanı koyma süreci, tedavide uygulanan yöntemler ve kullanılan ilaçlar ile filyasyon (temaslı hasta takibi) yöntemi hakkında çok sayıda soru sorarak büyük ilgi gösterdi.

Salgın döneminde çok sayıdaki ülkeye tıbbi malzeme ve ekipman desteğinde bulunan Türkiye söz konusu desteklerin en önemlisinin de bu alanda ülkemizin başarıyla yürüttüğü tanı ve tedavi süreçlerini içeren bu eğitim programı sayesinde hastaların hızlıca tedavi edilerek Kosova’nın KOVID-19 ile mücadelesine destek olunması hedeflenmiştir.

Projede yer alan Ahi Evran Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile Ankara İl Sağlığı Müdürlüğü, Ankara Mesleki ve Çevresel Hastalıkları Hastanesi ve Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesinde görev yapan uzman hekimler tarafından verilen eğitim Kosovalı doktorlara yönelik salgının başından bu yana gerçekleştirilen ilk eğitim olma özelliğini de taşıyor.

ATKAP programı ile TİKA, Türkiye’nin sağlık sektöründe elde etmiş olduğu kazanımları Dünya’nın birçok farklı yerine taşıyor.

Bu kapsamda, “KOVID-19 ile Mücadele Yöntemleri” eğitiminin Orta Asya, Latin Amerika ve Balkan ülkeleri başta olmak üzere çeşitli ülkelerde düzenlenmesi öngörülüyor.,

Kaynak: Bizim Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42

banner19

banner43