TİKA Afganistan’da kütüphane kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’ın başkenti Kabil de bulunan Şehit Prof. Rabbani Eğitim Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesinde yapımı tamamlanan Türkoloji Bölümü Kütüphanesi hizmete açıldı.

TİKA Afganistan’da kütüphane kurdu

Açılış törenine Şehit Prof. Rabbani Üniversitesi Rektörü Prof. Leyluma Şerifi Yama, TİKA Kabil Koordinatörü Zühtü Çal, ülkede faaliyet gösteren Türk kurumlarının temsilcileri, üniversite hocaları, öğrenciler ve misafirler katıldı.

Törende konuşan Şehit Prof. Rabbani Üniversitesi Rektörü Prof. Leyluma Şerifi Yama iki ülke arasındaki ilişkilerin derinliğine değinerek, daima Afganistan halkının yanında olan ve Afganistan’ın aydın geleceğinin temini olan eğitim alanında vermiş oldukları desteklerden dolayı Türk Halkına teşekkür etti.

TİKA Kabil Koordinatörü Zühtü Çal da yaptığı konuşmada, daha önce olduğu gibi bundan sonrada Afganistan devletinin ve halkının yanında olmaya devam edeceklerini ifade etti. Çal, Afganistan’ın kalkınması için imkanlar ölçüsünde yardım etme gayreti içerisinde olacaklarını vurguladı.

Şehit Prof. Rabbani Üniversitesi Türkoloji Bölümü Mevlana Kütüphanesi, yapılan konuşmaların ardından törenle hizmete açıldı.

Kaynak: Bizim Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42