İstanbul Tıp Fakültesi Sağlık ve İnovasyon Kulübü'nden (SAİNO) rektörlük ziyareti

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sağlık ve İnovasyon Kulübü Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Akif Karan, Parakrin Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Dr. Mustafa Kahraman, Kulüp Başkanı Numan Sadık Barut ve Kulüp Yönetim Kurulu Üyesi Elif Beyza Boz, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ı ziyaret edip, Sağlık ve İnovasyon Kulübü’nün çalışmaları ve çıkardıkları Parakrin Dergisi hakkında bilgi verdi.

İstanbul Tıp Fakültesi Sağlık ve İnovasyon Kulübü'nden (SAİNO) rektörlük ziyareti

Sağlık ve İnovasyon Kulübü'nün (SAİNO) 2018 Haziran’dan bu yana çıkardığı “Mentol Tadında Bilimsel Ferahlık İçeren Popüler Sağlık Dergisi” Parakrin’i tanıtan Prof. Dr. Mehmet Akif Karan, “Kulübümüzün akademik ve bilimsel faaliyetleri mevcut. Bunların yanında kulübün önemli bir aktivitesi de Parakrin isminde bir dergi çıkarmak. Şu an derginin yedinci sayısını çıkarmış bulunmaktayız. Parakrin dergisi Dr. Mustafa Kahraman’ın editörlüğünde, kulüp üyesi öğrenciler tarafından hazırlanmaktadır. Dergide yer alan haberler, röportajlar, güncel bilimsel çalışmaların tanıtılması, bilimsel derlemelerin hepsi öğrencilerimiz tarafından hazırlanmakta olup dergini tasarımı da öğrencilerimiz tarafından yapılmaktadır” dedi.

“Basılı Halini Türkiye’de 100 Civarında Kütüphaneye Gönderiyoruz”

Pandemi döneminde dahi çalışmalarına ara vermeyen, üretken bir ekibin gönüllülük ilkesiyle ortaya çıkardıkları Parakrin Dergisi, İTF Dekanlığı'nın desteğiyle ülkemizde 96 kütüphaneye resmi olarak gönderildiğini vurgulayan Prof. Dr. Karan, “Dergimizi hem basılı olarak çıkarıyoruz hem de İstanbul Tıp Fakültesi web sayfasında kamuya açık olarak sunuyoruz. Basılı halini Türkiye’de 100 civarında kütüphaneye gönderiyoruz. Rektörlüğümüzün ilgili kurumları sayıların basımında destek oluyorlar bunun içinde çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Parakrin Dergisi’nin yanı sıra Prof. Dr. Mehmet Akif Karan ve Dr. Mustafa Kahraman’ın Türkiye, ABD, İngiltere ve Çin ülkelerine birlikte patent başvurusu yaptıkları ve aynı zamanda TÜBİTAK’dan destek alarak icatlarını bir sağlık teknolojisi ürünü haline getirdikleri “Senkronize İlaç Takip Sistemi” adlı projelerine de değinildi. Önümüzdeki haftalarda bir basın toplantısı düzenlenerek yenilikçi Ar-Ge ürünü tanıtılacaklarını söylediler

“Üniversitemizin Tüm İmkanlarını Tanıyın İstiyoruz”

Üniversite olarak bilimsel çalışmaları desteklemeye yönelik çalışmaları anlatan ve Sağlık ve İnovasyon Kulübü’nün faaliyetlerinin nasıl daha ileriye götürülebileceğine dair tavsiyelerde bulunan İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Bizim öğrenci kültür merkezinin yıllık bülteni var. Bir yıl içerisinde kulüplerimiz ne kadar etkinlik yapmışsa o bültende yer alıyor. Oraya sizde bilgilerinizi verirseniz, bültende sizin kulübünüzün faaliyetleri ayrıca yer alır ve tanıtılmış olur” dedi.

Prof. Dr. Ak, “Üniversitemizin tüm imkanlarını tanıyın istiyoruz, bunlardan bir tanesi üniversitemizin özgün çalışmalarıdır. Sizlerden de hem yayın anlamında hem proje anlamında özgün çalışmalar bekliyoruz. Bizim bunu yöneten kısmımızda Teknoloji Transfer Ofisi’mizdir. Oranın müdürü ile görüşülebilir, hatta bir derginizde ondan röportaj alabilirsiniz. Bunun yanı sıra üniversitemizin Teknoloji Transfer Ofisi dışında iki tane önemli merkezi mevcut. Bunlardan birisi İLAM, diğeri ise Mükemmeliyet Araştırma Merkezi’dir. İLAM, İlaç Araştırma Merkezi’miz ve Mükemmeliyet Araştırma Merkezi’miz ise sağlık alanında yeniliklerin araştırıldığı ve duyurulduğu merkezlerimizdir. Hem Mükemmeliyet Araştırma Merkezi üzerinden hem de İlaç Araştırma Merkezi üzerinden de dergiye katkı sağlayabilirsiniz” şeklinde sözlerini sürdürdü.

“Türkiye’de İlk ve Tek Uluslararası Yayın Evi Olan Üniversiteyiz”

Uluslararası yayın anlamında üniversitemiz şu anda Türkiye’de ilk sırada yer aldığını söyleyen Prof. Dr. Ak, “Bizim etkin ve yaygın bir akademik kadromuz olduğu için burada özgün bilimsel bir üretim var. Bunu dünyaya taşıyabilmeliyiz. Hizmet alanıyla bir yayın projesi devreye koyduk. Buna göre de şu anda uluslararası sistemlerce taranan akademik dergi sayısı 69 olup, bu 69 derginin 21’i bize aittir. Yine Türkiye’de ilk ve tek uluslararası yayın evi olan üniversiteyiz. Çünkü uluslararası yayın evi olabilmek için bir yılda en az 20 kitap çıkarmak gerekiyor. Biz bunu bir yayın projesine de dönüştürdük ve orada da uluslararası standartlara ve kabullere uygun şekilde kitaplar üretiyoruz” dedi.

Görüşma SAİNO’nun yönetiminde yer alan öğrenciler Parakrin Dergisi’nin 7 sayısının ve Nobel Fizyoloji/Tıp Ödülleri adıyla hazırladıkları poster çalışmasının Prof. Dr. Mahmut Ak’a takdim edilmesiyle son buldu.
Kaynak: Bizim Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2020, 17:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8